Hamilelik Kategorisi

Renk Danışmanı Oya Komar ile Renkler Üzerine

Renk Danışmanı Oya Komar ile renkler üzerine bir röportaj gerçekleştirdik. Bireysel renk danışmanlığından renk seçimlerimize, çocuk odalarındaki renklerden giyim zevki oluşturabilmeye pek çok konuda merak ettiklerimizi sorduk.

Oya Hanım merhaba;

Merhaba. Renk bilgimi ve gözlemlerimi paylaşmak için sunduğunuz fırsata şimdiden teşekkür ederim. Çocuklar ve renk seçimleri söz konusu olduğunda ayrıca çok heyecanlanıyorum.

Renk danışmanlığı nedir diye başlayalım o zaman, pek aşina değiliz…

Renk danışmanlığı renk uyumu gerektiren seçimlerde deneme-yanılmaya gerek bırakmaksızın çözüm sunan bir hizmettir. Bireysel giyimden, kurumsal kimliğe, mimariden, üretime farklı alanlara destek olan ve farklı eğitimler gerektiren uzmanlık alt dalları vardır.

Bireysel renk danışmanlığı dediğimizde ne anlamalıyız?

Detaylar
16/04/2018

Doğum Sonrası Oluşabilen “İdrar Kaçırma”ya Ameliyatsız Çözüm

Kadın Doğum Uzmanı Ebru Ünal ile kadınların sıkça yaşadığı bir problem olan “İdrar Kaçırma” ile ilgili konuştuk. Özellikle doğum sonrası kadınların büyük bir derdi olan idrar kaçırma hakkında merak ettikleriniz bu röportajda.

Ebru Hanım merhaba;

İdrar kaçırmanın doğum ardından oluşabildiğini biliyoruz. Tam olarak sebebi nedir ve doğum haricinde hangi koşullar idrar kaçırma probleminin oluşmasına yol açar?

Gebelik süresince bebeğin vajina dokusunda baskısı sonucu mesane ile vajinanın arasında bulunan destek dokuda gevşeme olur. Bu nedenle doğum yapan kadınlarda idrar kaçırma görülebilir. Ayrıca sadece normal doğum yapmakla değil sezaryanla doğum gerçeklemiş olsa da yukarıdaki nedenden dolayı kadında yıllar içinde idrar kaçırma oluşabilir.

Zamanın, vücudumuz üzerindeki olumsuz…

Detaylar
05/03/2018

Bir Baby Shower Partisi Düzenlemek

En yakın arkadaşınızın bebek beklediğini öğrendiniz ve ona bir baby shower partisi düzenlemek istiyorsunuz. Pembe ya da mavi balonlar satın almadan önce yazımıza kulak verin.

Baby shower partisi bebek doğmadan önce, anne adayının en yakınlarının bir araya geldiği bir kutlama. Anne adayına yakın kişilerden herhangi bir baby shower partisi düzenleyebilir. Bunun için anne adayının yakınları olarak ortaklaşa bir karar da verebilirsiniz.
Baby Shower Partisi Ne Zaman Düzenlenmeli?
Genellikle hamileliğin 28 ve 35. Haftaları arası idealdir çünkü anne adayı bu haftalarda kendini enerjik hisseder. Doğuma yaklaştıkça yorgunluk artacaktır, ayrıca her an doğum riski de olacağından önerilmez. Parti bu haftalarda düzenlendiğinde anne adayının beğenmediği ya…

Detaylar
01/03/2018

Hamileyken ve Emzirme Döneminde Dövme

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, “Hamilelik sırasında dövme yaptırmanın güvenliği konusunda sınırlı araştırma var. Bir kadın hamilelik sırasında dövme yaptırmayı seçerse, ilişkili tüm riskleri azaltmak için olası önlemleri almasını sağlamak için takip edebileceği bazı adımlar vardır.” diyor.
Hamilelik ve Emzirme Döneminde Dövme İçin Alınacak Önlemler
Öncelikle kendi doktorunuzla bu konuyu tartışın ve dövme yaptıracağınızı bilmesini sağlayın.

Dövme yapan kişiye hamilelik hakkında bilgi verilmesi gerekir.

Dövme sanatçısının işini legal olarak yaptığından emin olun.

Stüdyoda piercing ve dövme alanlarının ayrı olduğuna dikkat edin.

Dövme yapan kişinin her uygulama için yeni eldivenler kullandığından emin olun.

Zeminlerin ve yüzeylerin tamamının temiz olduğundan emin olun.

Kullanılan ekipmanların…

Detaylar
26/02/2018

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Yazan: Uzm. Dr. Hande Ocakoğlu

Çağımız sağlık anlayışı toplumun sağlığını korumayı, sürdürmeyi ve geliştirmeyi hedeflemektedir. Ancak sağlıklı bireylerle sağlıklı bir toplum oluşturulabilmektedir. Bu nedenle bireylere kendi sağlık ve iyilik halini koruyacak, sürdürecek ve geliştirecek olumlu davranışlar kazanmaları ve kendi sağlıkları için doğru kararlar almaları adına yardım edilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı yaşam biçimi, bireyin sağlığını etkileyebilen, tüm davranışlarını kontrol etmesi, günlük aktivitelerini düzenlemede kendi sağlık statüsüne uygun davranışları seçerek düzenlemesi olarak tanımlanmıştır. Bu davranışları tutum haline dönüştüren birey, sağlıklı olma halini devam ettirebildiği gibi, sağlık durumunu da daha iyi bir seviyeye getirebilir.

 
Sağlıklı Olmak, İnsan Mutluluğunun Öncelik Taşıyan Bir Öğesidir
Sağlık genellikle kendiliğinden var olan bir…

Detaylar
22/02/2018

Hamilelikte Giyim

Hamilelikte giyim denince akla ilk gelen elbette konfor oluyor; anne adayları için rahatlık ön plandayken bazen şık olmak ikinci plana itiliyor. Ancak şunu bilmelisiniz ki 9. Haftada giydiğiniz bir kıyafet 14. Hafta için uygun olmayabilir. Yine de unutmayın ki hem şık, hem de rahat bir şekilde üç trimesteri de atlatabilirsiniz.

 
Birinci Trimester: Her Şeyi Rahat Rahat Giyin
Genellikle anne adayları hamile olduklarını söylemek için ilk üç ayı atlatmayı beklerler. Bu dönemde giysileriniz hâlâ üzerinize oluyordur ancak çok sıkan pantolon ve eteklerinizi bir kenara bırakarak çok hafif bol giysilere yönelebilirsiniz. Şık olmak bu dönemde sizi zorlamayacaktır çünkü hâlâ giysilerinize sığıyor ve çok…

Detaylar
21/02/2018

Alkali Olmak ya da Olmamak

@alkalioldumbenanne hesabının sahibi Gözde Aral Ocak ile “Alkali Hayat” üzerine konuştuk. Gözde Hanım, “Şimdiki aklım olsa hamilelikten itibaren alkali olurdum” diyor. Gözde Hanım neden alkali olmalıyız, nasıl olacağız, nereden başlayacağız? Alkali beslenme nedir?

Çünkü son dönemde diyabet, insülin direnci, polikistik over sendromu, çölyak, hipoglisemi, irritabl/geçirgen bağırsak sendromu, alzheimer, kanser, ve eskiden adını anmaktan korktuğumuz tüm öcü hastalıklar artık “bizim Letafet Teyze’de de var” mertebesine ulaştı. Ve tüm bunların temelinde kötü beslenme yatıyor. Hücrelerimize verdiğimiz zararla kendi hastalıklarımızı kendimiz yaratıyoruz.

Ha “rakı içenler öldü de, su içen ölmedi mi?” Nihai amaç geç ölmekten fazlası, elden ayaktan düşmeden, sağlıklı yaşamak, sağlıkla yaşlanmak.

Çünkü torun sevgisi…

Detaylar
15/02/2018

Bebeğinizin doğumunu kolaylaştırıcı 5 temel yöntem

Bebeğin doğumu, bir annenin hayatında deneyimleyebileceği en mucizevi anlardan biridir. Doğum anı her kadın için özeldir. Doğum genellikle kolay ve sorunsuz geçse de, doğum esnasında annenin rahatlaması için bazı  pratik yöntemler uygulanabilir.

Genellikle anne adayları doğuma saatler kala daha gergin hissedebilirler. Bu gerginlik de doğum sürecinin normalde göre daha ağrılı ve zor geçmesine neden olabilir. Anne adaylarını rahatlamak ve bebek doğumu için kolaylık sağlamak için 5 temel yöntemi uygulayarak anne adayının konforunu arttırabilirsiniz.
Bebeğin Doğum Anında Annenin Duygularını Kontrol Etmesine Yardımcı Olun
Doğum anı oldukça zordur. Anne adayları, vücutlarındaki farklı hormonların etkisiyle normale göre daha fazla heyecan yaşayabilirler. Özellikle de doğuma saatler…

Detaylar
12/02/2018

Kombucha her derde deva

Shaman’s Secret markasının sahibi Beril Turhan ile Kombucha’nın şifaları üzerine konuştuk.

Beril Hanım merhaba; Kombucha’nın kelime olarak anlamı nedir, hangi dilden geliyor? 

Kombu-cha; Kombu çayı demektir. Kombu, aslında geniş yapraklı bir yosundur ve yararlı bakteri ve mayalardan oluşan simbiyotik bir yaşam kolonisidir.  Kombucha, 2200 yıllık bir içecektir ve bir rivayete göre  Koreli bir doktor olan Dr. Kombu, bu özel çayı MS 414 yılında Japonya’ya İmparator Inyoko için getirmiştir.  Samurayların Kombucha’yı savaşlarda mataralarında taşıdıkları çünkü onlara savaşlar sırasında enerji verdiği söylenirmiş.

Kombucha nasıl yapılıyor, içeriğinde neler var? 

Kombucha, belli oranlarda hazırlanan şekerli çayın üzerine Kombu Kültürünün yerleştirilip fermantasyona bırakılmasıyla yapılıyor. Fermantasyon oda sıcaklığında, 7-10 gün sürüyor. Bu sürenin sonunda elde…

Detaylar
08/02/2018

Oyun Terapisi Olumlu Benlik Kavramı Gelişmesine Yardım Eder

Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog ve Oyun Terapisi Uygulayıcısı Nihan Doğan ile “Oyun Terapisi” üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Sayın Doğan, oyun terapisi nedir ve hangi yaş gruplarına yardımcı olabilir?

Yönlendirilmemiş-çocuk merkezli oyun terapisi; çocuklara düşüncelerini, duygularını, ihtiyaç ve arzularını oyunla iletme imkanının en rahat ve güvenli şekilde verildiği yöntemdir. Yetişkinler için sözcükler, cümleler ne ise çocuklar için de oyun odur.

Oyun terapisinde çocuklar teröpatik açıdan uygun olarak seçilmiş oyun materyallerinin bulunduğu oyun odasında, oyun boyunca kendilerini ifade ederler ve kendi duygu, düşünce ve deneyimlerini keşfedebilecekleri bu güvenli ilişki ortamında doğal bir iletişim kurarlar.
Oyunu Önemsiz Bir Eğlence Gibi Algılamamak…

Detaylar
05/02/2018