Hamilelikte Griple Mücadele

Soğuk havalar gribi de beraberinde getiriyor. Hamileler ilaç kullanamadıkları için griple baş etmeleri zor olabiliyor. Ancak grip ilaçları zaten gribi tedavi etmedikleri için hamilelerin içi rahat olabilir. 

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Cihan Karadağ grip ilaçları ile ilgili şu bilgiyi veriyor; “Hamilelerin gribin belirtilerini hafifletmek için öksürük şurubu, antihistaminik ve diğer semptomatik ilaçları kullanamadığını düşünürsek durumun onlar için ne kadar zorlaştığını tahmin edebiliriz. Ama şunu da unutmamak lazım; grip tedavisinde kullanılan bu ilaçların çoğu semptomatiktir, yani gribi tedavi etmez, belirtilerini yok eder. Dolayısıyla, bize rahatsızlığı veren bu virüsü zaten yok etmedikleri için, bu ilaçları kullanmayarak çok da bir şey kaybetmediğimizi söyleyebiliriz. Unutmayınız ki; grip viral (virüsler yoluyla bulaşabilen) bir hastalıktır ve viral hastalıklarda antibiyotikler kullanılmaz. Gereksiz antibiyotik alımından da kaçınılmalıdır.”

 

Gribe yakalanan hamilelere ilaçsız, kolay öneriler şöyle:

 

Bol sıvı tüketmek

Öncelikle bol bol su; suya ilaveten limonlu çay, doğal meyve suyu ve sıcak çorba tüketmek giriple baş etmek için birebir. Bol sıvı burun akıntısı, mukus salgılarını ve halsizliği azaltıyor, iyileşme sürecini hızlandırıyor ve öksürüğün azalmasına yardımcı oluyor.

 

Bol bol dinlenmek

Grip bedeni halsiz bırakır. Hamileler için bu durum iki kat zorlayıcı olabilir. En iyisi bol bol dinlenmektir.

 

Oda sıcaklığını önemli

Ev iyice havalandırılmalı, oda sıcaklığına da dikkat etmeli. Odalardaki hava hem ideal derecede olmalı, hem de çok kuru olmamalı. Nem üreten cihazlardan yardım alınabilir.

 

Boğazı rahatlatmak

Ilık tuzlu suyla günde birkaç kez gargara yapmak, ballı ılık limon suyu içmek boğazı rahatlatır, öksürüğe iyi gelir.

 

Tuzlu su içeren burun damlası kullanmak

Burun akıntısına çare olarak reçetesiz olarak satılan, doğal, okyanus suyu içeren burun damlaları kullanabilirsiniz. Bu sizi rahatlatacaktır.

 

Ateş ve vücut ağrıları için ağrı kesiciler, ateş düşürücüler

Parasetamol içeren ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçları doktorunuza danışarak gerektiğinde kullanabilirsiniz.

 

Hamilelikte Grip Aşısı Güvenli Mi?

Karadağ; “Eğer yumurta alerjiniz yoksa, daha önce bir grip aşısına şiddetli reaksiyon vermediyseniz ve gebeliğiniz grip sezonuna (kasım-nisan) denk geliyorsa grip aşısı olmanızı tavsiye ediyoruz” diyor.

 

Karadağ, grip aşısı olmaya karar veren gebelerin burun yoluyla alınan sprey aşı yerine iğne şeklindeki aşıyı talep etmelerini tavsiye ediyor. Yrd. Doç. Dr. Karadağ “Grip aşısı etkisiz hale getirilmiş bir virüsten yapıldığı için gebeliğin hangi döneminde olursanız olun bebeğiniz ve sizin için bir risk teşkil etmez. Oysa burun spreyi canlı virüsten elde edildiği için gebelikte pek uygun değildir” diyor.