Erken Doğumun Sinyalleri

Günümüzde tüm doğumlarda erken doğumun sıklığı yüzde 10 olarak görülüyor.  Erken doğum, yenidoğan ölümlerin yüzde 75’inden sorumlu. Rahim ağzı yetmezliği ise önemli bir erken doğum sebebi.

Risk Belirlemesi Yapmak Gerekiyor

Rahim ağzı normal şartlarda kapalı olması gerekirken rahim ağzının güçlü olmaması sebebiyle doğumdan önce açılmasıyla beraber “rahim ağzı yetmezliği” denilen durum oluşabiliyor. Özellikle düşük yapmış anne adaylarının bu konuda bilinçli olması ve risk analizinin yapılması, rahim ağızlarının incelenmesi gerekiyor.

Muayene Şart

Hiçbir ağrı yaşanmadan düşüğe neden olmasıyla dikkat çeken rahim ağzı yetmezliği bir muayene ile anlaşılabiliyor.

Vajinal yoldan yapılan ultrasonografik incelemenin yanı sıra basit ve ağrısız bir muayeneyle durum tespit edilebiliyor. Ölçümlerde sadece rahim ağzı boyu değil, ek olarak yapısı da göz önüne alınıyor. Bazı anne adaylarında rahim ağzının boyu yeterli olsa da yapısının bozuk olması nedeniyle düşük veya erken doğum gelişebiliyor.

Tedavi Erken Doğumu Önleyebilir

Medikal tedavi, pesser denilen plastik halkalarla tedavi veya rahim ağzı dikişi (vajinal ya da karın bölgesinden) günümüzde uygulanan ana tedavi yolları.

Rahim ağzı yetmezliğinde hangi tedavi yöntemine başvurulacağına anne adayının mevcut durumu, daha önceden başarısız rahim ağzı dikişi geçirip geçirmediği ve rahim ağzının şu anki yapısına bakılarak karar veriliyor. İlk hamileliği olan veya daha önceden erken doğum hikayesi olmayan anne adaylarında ilk tercih ilaç tedavisi oluyor. Eğer başarılı sonuç alınamazsa rahim ağzı dikişi yöntemine başvuruluyor. Plastik halkalar ise rahim ağzı yetmezliğinin önlenmesinde deneniyor.

 

Rahim Ağzına Dikiş 12-14. Haftalarda

Vajinal veya karın bölgesinden uygulanan rahim ağzına dikiş uygulaması ameliyathane şartlarında, genel anestezi altında veya belden uyuşturulduktan sonra yapılıyor. Ortalama olarak 15-20 dakika süren bu işlemde 5 mm genişliğinde, vücutta emilmeyen özel bir dikiş malzemesi, rahim ağzının en içerideki kısmına yerleştiriliyor. Rahim ağzının doğumdan önce açılması önleniyor.

Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebelikler Merkezi Uzmanı Doç. Dr. Oktay Kaymak, “Rahim ağzı dikişinin başarısı, dikişin konulduğu hamilelik haftası, rahim ağzının yapısı ve hamileliğin mevcut durumuna göre yüzde 30 – 70 arasında değişkenlik gösteriyor.” diyor.  Kaymak; rahim ağzına dikiş atılması yöntemiyle erken doğumun önlenebildiğini ve bu sayede anne adayının ideal zamanda doğum yapma şansını yakaladığını ifade ediyor.