Hamilelik öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken vitamin değerleri

Hamile kalmayı düşündüğünüz andan itibaren dikkat etmeniz gereken pek çok şey var. Bunlardan biri de vitaminler!

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ezgi Roza Gül; dikkat edilmesi gereken vitamin değerleri hakkında şu bilgileri veriyor:

 

Önce folik asit

Folik asit, anne karnındaki bebeğin beyin, omurilik ya da omurgasında herhangi bir sorun oluşmasını ve yüksek riskli hasta gruplarında ise bu sorunların tekrarlama riskini azaltma özelliğine sahip. Bu nedenle hamile kalmadan önce ve hamileliğin ilk 3 ayında günde 0,4 mg. folik asit alınması öneriliyor. Sonradan beyin ve omuriliği oluşturacak olan noral tüpün kapanması, hamileliğin 26-28’inci günlerinde gerçekleştiği için hamilelik öncesi folik asit takviyesine başlanması gerekiyor.

 

Hamilelik dönemi ile birlikte D vitamini

D vitamini bağırsaklardan kalsiyum emilimini artıran ve kemik mineralizasyonu ile büyümeyi uyaran bir vitamin. Diyet alımından sağlanan çoğu vitaminden farklı olarak D vitamini aynı zamanda güneş ışığına maruz kalmakla da sentezlenir. D vitamini eksikliği hamilelik döneminde de çok sık görülen bir problemdir. Bu nedenle başından itibaren günde 1200 IU D vitamini takviyesi önerilir.

 

Hamilelik ve emzirme döneminde iyot

Anne karnında ve yenidoğan dönemlerinde bebeğin sinir sistemi gelişimi için iyot gerekli bir vitamin. Hamilelik ve emzirme döneminde artan iyot gereksinimi, sadece iyotlu tuz ile karşılanamaz. Dolayısıyla doktor kontrolünde günde 150 mg. iyot takviyesi alınmalıdır.

 

Omega 3 şart

Vücut için gerekli olan yağ asitlerinin bazıları vücutta sentezlenemez. Bu yüzden beslenme yoluyla dışarıdan alınmaları gerekir. Bunlar Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleridir. DHA ve EPA en önemli Omega3 yağ asitleridir. Özellikle DHA fetüsün beyin ve retinanın gelişimi için şarttır.

 

DHE ve EPA’nın en önemli besinsel kaynağı ise balıktır. Hamileler, balık tüketirken düşük cıva içeren somon, hamsi ve istavrit gibi balıklar tercih etmelidir. Balık tüketemeyen hamilelerin ise günlük 200-300 mg. DHA içeren balık yağı veya alg yağı takviyesi almaları önerilir.

 

Omega 3 desteği için seçilen balık yağının, balığın gövdesinden olanları tercih edilmelidir. Balığın karaciğerinden üretilmiş olan balık yağlarının özellikle hamileliğin ilk aylarında tercih edilmesi uygun değildir.

 

Demir eksikliği anemisine dikkat

Vücut demiri, kanda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobinin üretimi için kullanır. Demir eksikliği kanda anemiye yol açar. Hamilelikte en sık görülen anemi, demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

 

Anne adayının, hem kan hacmindeki artış, hem de bebeğin ihtiyacından dolayı daha fazla demire ihtiyacı vardır. Hamilelere, klinik anemi olmasa da günlük demir gereksinimi göz önünde alınarak günde 30- 60 mg demir takviyesi önerilmelidir.

 

Demir eksikliği anemisi olan anne adayları, anemi sorunu ortadan kalkana kadar günde 60-120 mg ek demir takviyesi almalıdır. C vitamini demir emilimini arttırır.

 

Demirden zengin besinlerin ve demir takviyelerinin C vitamini içeren besinlerle (portakal suyu, salata) alınması, emilime yardımcı olur. Çay, kahve, kalsiyumdan zengin besinler ise demir emilimini azaltıcı özelliğe sahiptir.