“Embriyo Yapıştırıcısı” Yöntemi Hamile Kalma Şansını Dörtte Bir Oranında Artırıyor

Embriyonun rahime yapışarak tutunmasını sağlayan ‘Embriyo Yapıştırıcısı’ yöntemi tüp bebek tedavisinde başarı oranını arttırıyor. Embriyo yapıştırıcısı yöntemi özellikle birkaç başarısız tüp bebek tedavisi geçirmiş olan ya da 39 yaş üstü anne adayları için avantajlar sağlıyor.

Tüp bebek tedavi sürecinde embriyo transferinin en kritik ve hassas aşama olduğunu vurgulayan Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Aydın Arıcı embriyo yapıştırıcı yöntemini “Embriyo transferi sırasında kullanılan ve embriyonun rahime yerleşmesini destekleyen, bilimsel olarak kanıtlanmış bir protokoldür” olarak açıklıyor.

 

Yöntem tüp bebek başarısızlığı olan hastalarda uygulanıyor

Embriyo yapıştırıcısı yöntemi; embriyo yerleşmesi esnasında rahimde yüksek oranda bulunan ve embriyonun yerleşmesini destekleyen bir protein olan Hyaluronan’dan zengin bir içeriğe sahip bulunuyor.

 

Nasıl uygulanıyor?

Prof. Dr. Aydın Arıcı “Yöntemin uygulanması çok basittir. Rahime transfer edilecek embriyo/embriyolar yaklaşık 30 dakika EmbryoGlue’da (Embriyo Yapıştırıcısı) bekletilir ve bu sıvı içerisinde transfer işlemi gerçekleştirilir.

Bu yöntemle rahime transfer edilen embriyoların hyaluronan sentezi arttığından rahime tutunmaları için destek sağlanmış olur.

Bu yöntem özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan hastalarda, anne yaşının 39’dan büyük olduğu durumlarda ve yumurta ve/veya sperme bağlı embriyo kalitesinin iyi olmadığı durumlarda kullanılırken anlamlı bir şekilde başarı sağladığı görülüyor. Herhangi bir yan etkisi de yok” diyor.

Embriyo yapıştırıcısı hamilelik oranlarını anlamlı bir şekilde arttırıyor.

Düşük riskini ya da hamilelik komplikasyonlarını arttırmıyor.

Embriyo yapıştırıcısı yöntemi yaklaşık 10 senedir kullanılıyor. Son yıllarda yapılan detaylı çalışmalarla etkinliği bilimsel olarak da kanıtlanmış. Bu yöntemle hamile kalma şansı yaklaşık olarak yüzde 25 oranında artıyor.”