Zeynep Akçay ile Feng Shui Hakkında!

Zeynep hanım, Feng Shui kısaca nedir?

Feng Shui en basit ifade ile eşya yerleştirme sanatıdır.

 

Çocuk odasında feng shuyi nasıl kullanabiliriz, neler yapmamız lazım?

Öncelik çocuğun neye ihtiyacı olduğudur. Örneğin pasif, içine kapanık bir çocuksa duvarlarda kullanılacak boya rengi farklı, ebeveynlerine karşı asi bir kişilik söz konusuysa farklı bir renk tercih edilmelidir.  Kişisel elementi nedir, tespit edilmelidir, odasında kullanılan yatak örtüsünden tutunda masasının üzerindeki kalemliğe kadar her şey, her aksesuar için olması gereken doğrular vardır. Esas ihtiyaçlar beklentiler tespit edildikten sonra dekorasyon başlar. Önce doğru teşhis, sonra da doğru ve etkili tedavi yolu izlenir.

 

Zor uyuyan, ağlayan bebekler için nasıl bir feng shui önerisi yapabilirsiniz?

Yuvarlak formlu mobilyalar tercih edilmelidir. Açık sivri köşeli raflar sürekli, nedensiz ağlamalara neden olur. Çünkü zehirli ok dediğimiz Shar enerjisine maruz kalıyor olabilir.

 

Uyku tamamen yatak konumu ile ilgilidir. Bu felsefe yatağınızın nereye konumlandığına büyük önem verir. Çünkü yatağın konumu ister çocuk olsun, ister yetişkin, kişinin yaşamında her alana büyük etki eden bir faktördür.

Örneğin oda kapısı ve pencere arasında kalan bir yatakta uyuyan çocuk halsizlikle boğuşur sürekli çünkü, hızlı çhi akışına maruz kalır.

Yatak ayakucu kapıya bakan bir çocuk sürekli sağlık sorunu yaşar. Kapı karşısına konumlanmış bir yatakta uyuyan çocuk uyku sorunu yaşar, deliksiz uyku nedir bilmez. Bu bahsettiğiniz olumsuzluklar tamamen oda içinde yanlış ve şanssız konumlanma sonuçlarıdır.

Yine geometrik desenlerin olmaması gerektiğinin altını çizeyim çünkü uykusuzluk ve gerilime neden olur. Soft yumuşak pastel renkler tercih edilmelidir.

Çocuğun, bebeğin doğduğu yıla göre kişisel elementi tespit edilip o elementi besleyecek üretim döngüsünü oluşturmak gerekir.

Örneğin kişisel elementi ağaç ise su elementi devreye sokulmalıdır. Yani ağacı besleyen sudur. Su vermezseniz ağacınız, bitkiniz solar. Ya da kişisel elementi ateş ise ağaç elementi devreye girer. Şömine ateşini düşünün odun atmazsanız ateşi canlı tutamazsınız söner. Minik çiçek motifli kağıtlar ateş elementine sahip bir bebek için çok şanslı bir tercihtir.

 

Çabuk dikkati dağılan, odaklanma sorunu yaşayan çocuklar için odasında feng shui önerileriniz nelerdir?

Odada şiddet içeren aksesuarlar bilinçaltına şiddet mesajı verir. Vahşi hayvan figürlerine karşı özellikle dikkatli olunmalıdır.

Feng Shui çocuklarımızın ruhsal ve fiziki gelişimlerine büyük ölçüde katkı sağlayan bir öğretidir. Çalışma masasının konumu, çocuğunuzun akademik başarı kazanmasında itici güçtür. Sağlık alanına yerleştirilmiş bir yatak sağlıklı büyümeyi destekler. Bir çocuğun oda düzeni onu çok başarılı bir öğrenci de yapabilir, veya sizi peşinde dersine çalış diye koşturan bir ebeveyn de yapabilir.

 

Çocuk odaları için renk önerileriniz nelerdir?

Evrensel pusula yönlerinde batı pusula yönü çocukların şansıyla ilgili alandır. Doğu pusula yönü sağlıklı gelişimlerini, uyumlu aile yapısını ve çocuğun sosyal yaşamında gelişimini destekleyen alandır.

Kuzeydoğu pusula yönü akademik başarı için özel önem gerektiren alandır. Çocuk için ihtiyaç olanın ne olduğuna karar verilmelidir. Okul yaşamında başarılı bir çocuktur, sosyal bağları zayıftır, sosyalleşmede zorluk çekiyordur veya sağlık sorunu yaşıyordur her kişinin hikayesi farklı olduğu gibi çocuklarda da sorunlar çeşitlilik gösterir. Bu durumda çocuk için en doğru pusula alanı doğudur. Doğu pusula alanındaki bir oda sağlık sorunlarının çözülmesinde umulmayacak kadar büyük bir destek sağlar. Bu elverişli pusula yönünün renkleri yeşil her tonudur.

 

Teşekkürler.

 

Feng Shui Akademisi’nin Kurucusu Zeynep Akçay Hakkında

Dünyaca ünlü Malezya merkezli Master Academy’den eğitim alan Zeynep Akçay, ev, ofis, bina ve Avm düzenlemeleri gibi hizmetleri bulunan Feng Shui Akademisi’nin kurucusudur.

Kariyer, aşk – evlilik, zenginlik gibi birçok konuda yüzlerce kişiye danışmanlık hizmeti veren Zeynep Akçay, ev – ofis düzenlemelerinin yanı sıra, ev, ofis, bina ve arazi seçimi gibi konularda da uzmanlık hizmeti sunmaktadır. Zeynep Akçay’ın Feng Shui üzerine bir de kitabı bulunuyor.