Çocuğunuzu Doktor Ziyaretine Nasıl Hazırlarsınız?

Çocuklar için doktora gitmek bazen travmatik bir süreç olabilir. Yetişkinler bir doktor koltuğuna oturmanın ne kadar stresli olabileceğini unutmuş ve çocuklarının hissettiklerini anlayamıyor olabilirler.

 

Önemli olan, her doktor ziyareti öncesi çocukları buna hazırlamaktır. Rutin bir kontrol de olsa, bir hastalık nedeniyle gidiyor olsanız da öncesinde duruma hazırlanan bir çocuk kendini çok daha rahat hissedecektir. Öncelikle çocuklara korkacak bir şey olmadığını söylemek gerekir. Özellikle bizim ülkemizdeki gibi çocukları gereksiz yere iğne, doktor fikriyle korkutmak travmatik durumlara sebebiyet verebilir.

 

Ebeveynlerin yapabilecekleri en iyi şeylerden biri doktor ziyaretleri konusunda dürüst olmaktır. Ziyaretin nasıl geçeceği, çocuğunuzun ne beklemesi gerektiği, nasıl muayene olacağı gibi konularda açık ve net bilgiler vermelisiniz. Eğer bir kan testi yapılma ihtimali varsa, bundan da bahsetmelisiniz. “Hiç acımayacak, hiçbir şey olmayacak” gibi gerçekçi olmayan vaatlerin ardından kan alınırken hissettikleri sizin söylediklerinizle ters düşerse bu size olan güvenini de sarsacaktır. Bu yüzden açık bir şekilde neler beklemesi gerektiğini korkutmadan açıklamaya gayret göstermelisiniz.

 

Ev ortamında açıklama yaparken oyuncak bebekleri kullanarak neler beklemesi gerektiğini anlatabilirsiniz. Doktor rolünü üstlenerek bebeği muayene edebilir, ziyareti aşama aşama canlandırarak çocuğunuzu bilgilendirebilirsiniz.

 

Bazen çocuklar doktora gitme sürecini yalnız başına yaşayacaklarını düşünürler. Ona doktor ziyareti esnasında hep yanında olacağınızı belirterek rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

 

Doktor ziyaretinin ardından onu daha iyi hissettirecek bir şeyler yapabilirsiniz. Sevdiği bir yemeği yemek üzere bir restorana gitmek, küçük bir oyuncak almak onu daha da rahatlatacaktır. Bunun yanı sıra doktor ziyaretinin ardından oyuncak bir doktor seti almak, bununla birlikte oynamak gelecekteki doktor ziyaretlerini pozitif yönde etkileyebilir.

 

Unutmayın; şimdiki tutumunuz çocuğunuzun gelecekteki doktor ziyaretlerini de etkileyecektir.