Çocuklarda Baş Ağrılarına Dikkat

Tekrarlayan baş ağrıları birçok hastalığın habercisi olabilir. Üstelik baş ağrısı okulda öğrenme problemlerine yo açar, motivasyonu azaltır. Bu yüzden çocuğunuz baş ağrısı çekiyorsa ani çözümler bulmak yerine doktorunuza başvurunuz.

 

  • Nelere dikkat etmeli?
  • Başının ağrıdığını çok sık söylüyor
  • Okul başarısında azalma var
  • Sık sık hemşireye gidiyor
  • Arkadaşlarıyla daha az ilişki kuruyor
  • Eve gelir gelmez yatmak, dinlenmek istiyor
  • Daha az oyun oynuyor
  • İsteksiz görünüyor
  • Karanlık, sessiz ortamları tercih ediyor

 

Bu belirtilerin çoğu bir araya geldiğinde kronik bir baş ağrısından söz etmek mümkün. Bu durumda vakit kaybetmeden çocuğunuzu doktora götürmeniz gerekiyor. Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ayvaz, beynimizin bir organ olarak ağrıya duyarlı olmadığını ancak beyni sıkıştıran, basınç yapan, içindeki sıvıyı ve kan akımını etkileyen her türlü durumun ağrıya duyarlı beyin zarları, damarlar ve beyinden çıkan sinirler aracılığıyla ağrı duymamıza sebep olduğunu ifade ediyor.

 

Baş Ağrısı İstatistikleri

Dr. Ayvaz, ‘Ülkemizde yapılan çeşitli çalışmalarda okul çocuklarındaki baş ağrısını genelde %28 oranında bulurken bu durumunda %16 oranında okula devamsızlıkla sonuçlandığı gösterilmiştir. Bir başka çalışmada da okul revirine veya hemşiresine başvurma nedenleri arasında baş ağrısının %75 oranında en sık görülen şikâyet olduğu tespit edilmiştir. Okul çocuklarında aynı zamanda stres ve kaygı durumlarında da en sık kullanılan bahanenin baş ağrısı olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. ‘ diyor.

 

Kız Çocuklarında Baş Ağrısı Daha Fazla

Baş ağrısı yedi yaşına kadar kız ve erkek çocuklarda eşit oranda görülürken bu yaştan sonra kızlarda sıklığı artıyor.

Tekrarlayan baş ağrısı sıklığı yedi yaşına kadar %2.5 iken, 15 yaşında bu oran %15’e çıkıyor. Erken ergenlik döneminde kızlarda erkeklere oranla iki kat daha sık görülüyor.

 

Telefon ve Tabletlerden Uzak Durmalı

 Uyku düzensizliği çocuklarda baş ağrısı yapabilir. Uzun süre telefon ve tablete maruz kalan çocukların uyku düzeni de bozulur ve aşırı kullanımı baş ağrısını tetikleyebilir.

 

Rutin Göz Muayenesi Önemli

Çocuklar bazen iyi görmediklerinden de baş ağrısı yaşayabilirler. Baş ağrısını oluşturan sebepleri bulabilmek için rutin göz muayenesini ihmal etmeyin.

Baş ağrısı kronik bir hal alıyorsa mutlaka doktorunuzdan randevu alın.