4 Yaş Çocuğu Hakkında Bilmek İstedikleriniz

4 yaş çocuğu artık biraz daha bağımsız, biraz daha kendine özgü davranışlar gösteren bir birey olma yolunda adımlar atmaktadır.

Anaokulu/ kreşe gitmek temel alışkanlıklar kazanmasına, yavaş yavaş kendi kararlarını verebilmesine, sorunluluk almasına yardımcı olan bir süreç olacaktır.

Artık arkadaş edinmeye başlıyor

Hâlâ ebeveynlerine muhtaç olduğu halde; önünde açılan yeni dünyanın kapılarını da yavaş yavaş aralamaya, daha güçlü iletişim kurmaya, arkadaş edinmeye, bunlardan söz etmeye başlar.

Bu dönemde oyundan iletişime, beslenmeden davranışlara kadar pek çok konuda kararsızlık, huysuzluk yaşanabilir.

Çocuğunuz iki dakika önce çok istediği bir şeyi istemeyebilir, ne yapacağını, nereye gitmek istediğini dakika başı değiştirebilir. Bu hem aile, hem de arkadaş çevresine de yansır. Bu durumu normal kabullenmek, bunu göze alarak çocukla iletişim kurmak gerekir.

Hayal gücü çok geniştir

Anaokulu/ kreş ve evdeki düzgün iletişim sayesinde 4 yaş çocuğu düzgün cümleler kurar, düzgün bir şekilde sorular sorar.

Kız, erkek ayrımını fark eden 4 yaş çocuğu yine de arkadaşlıkta kız erkek ayrımı yapmaz, yaşıtlarıyla uzun uzun diyaloglar kurabilir, hayal gücüne dayalı hikayeler uydurabilir, hatta kendisi de kendi hayal gücünün ürünü bu hikayelere inanabilir.

Kendi kendine birçok işi gerçekleştirebilir; yardımsız giyinmek, yardımsız yemek yemek gibi.

4 yaş; çocuğunuzun biraz da bağımsız, kendine has özelliklerinin açığa çıktığı, hayal gücünün yoğun olduğu bir yaştır. İyi ve olumlu bir iletişim kurmaya özen gösterirseniz bu yaşı rahat ve keyifli bir şekilde atlatabilirsiniz.