Yaşa Göre Oyuncak Seçimi: 5-6 Yaş

Çocuklar, oyun oynamayı çok sever. Yeni alınmış bir oyuncak ise onları en mutlu eden şeylerden biridir. Ancak bir oyuncaktan beklenen, çocuğu sadece eğlendirmesi değil aynı zamanda onun motor ve sosyal becerilerinin gelişmesine de yardımcı olmasıdır. Bu yüzden çocuğunuz için oyuncak seçerken özellikle bu konuya dikkat etmenizde yarar var. Peki, oyuncak seçiminde hangi genel konulara dikkat edilmelidir?

 

  • Çocuğun yaşına uygun olmalı.
  • Duyularını harekete geçirmeli.
  • Çocuğun öğrenme seviyesine uygun olmalı.
  • Yaratıcılığını ve hayal gücünü desteklemeli.
  • Çalıştırması veya kurulumu kolay olmalı.
  • Güvenlik kurallarına uygun olmalı, tehlikeli parçalar içermemeli.

 

5-6 yaş arası çocuklar için hangi oyuncaklar daha uygun?

Bu dönem, çocukların güçlü arkadaşlıklar kurduğu dönemdir. Bu sebeple oynadıkları oyunlar da genellikle grup oyunlarıdır. Arkadaşlarıyla birlikte oynayacakları ve basit kuralları olan kutu oyunları ilgilerini çekebilir. Ayrıca yine grup olarak oynanabilecek olan evcilik setleri, çiftlik setleri, askeri oyuncaklar, bebekler ve toplar da tercih edecekleri oyuncaklar arasında yer alır.

Problemlerle başa çıkma konusunda büyük bir gelişme kaydetmişlerdir, bu sayede daha karmaşık yapbozları tek başlarına tamamlayabilirler.

Hafızaları gün geçtikçe gelişir ve hafızaya dayalı oyunlar da hoşlarına gitmeye başlar. Boyama ve yapboz yapmak gibi masa başı etkinlikleri çok severler. El becerileri ise gün geçtikçe gelişir. Kağıt, kalem, makas, yapıştırıcı ve boya kalemleri kullanarak hayal güçlerini ortaya çıkarma fırsatı yakalarlar.

Yetişkin mesleklerini canlandırmaktan büyük keyif alır ve bunu yaparken de çeşitli kostümler kullanmayı severler. Destek tekerlekleri olan iki tekerlekli bisikletleri rahatlıkla kullanabilirler. Kinetik kumla oynamayı tercih edebilir ve ona ait aksesuarlara ilgi duyabilirler.

Gelişen hayal güçleri sayesinde birbirine geçmeli bloklarla zor figürler yaratabilirler.

Yetenekleri doğrultusunda bir müzik aleti çalmak isteyebilir ya da oyuncak mikrofonlarıyla şarkı söylemeyi tercih edebilirler.

Bu dönemden sonra okula başlayacak olan çocukların oyuncaklara karşı ilgisi de giderek azalır.