1 Yaş Altındaki Bebeklere Hangi Oyuncakları Almalı?

Yenidoğan bebeğinize oyuncak almayı istemeniz son derece doğal. Ama hangi oyuncakları seçmelisiniz? Oyuncaklar ne kadar ses çıkarmalı; etiketlerinde yazan yaş gruplarına göre seçim yapmanız ne kadar doğru olur? Seçeceğiniz oyuncakların güvenli olduğundan emin misiniz?

 

Öncelikle oyuncaklarla vakit geçirmenin çocuklar için hayati bir değeri olduğunu bilmelisiniz. Oyuncaklar hem bedensel hem de zihinsel gelişime faydalı olduğu kadar çocuğunuzla aranızda kuracağınız bağı da etkiler. Oyuncaklarla oynamak çocukların çevrelerindeki dünyayı anlamalarına yardımcı olur. Ancak şunu bilmelisiniz ki yaşa uygun, doğru oyuncaklar seçilmediği takdirde bu çocuğunuz için kafa karıştırmak ve hayal kırıklığı yaratmaktan öteye gitmeyecektir.

 

İlk 12 ayda bebekler genellikle hislerini kullanarak ve özellikle dokunarak keşfederler. Parmakları, dilleri, ağızları görevdedir. Gözleri henüz çok net göremese de parlak renkleri, kontrast renkleri seçebilirler. Hafızaları henüz güçlü olmadığından sürekli tekrar ederler ve tekrarlardan da çok hoşlanırlar. Aynı zamanda bu dönemde bir şey ortadan kaybolsa da hâlâ var olduğunu öğrenmeye başlarlar.

 

Bu yüzden bu dönemde değişik şekilleri olan, değişik sesler çıkaran, renkli oyuncaklar ideal olacaktır. Ancak her şeyi ağızlarına götürdüklerinden kenarları sivri olmayan, parçaları kopmayan, kolay temizlenebilir oyuncakları tercih etmeniz doğru olacaktır.

 

Evde bazı oyuncakları kendiniz de yapabilirsiniz. Banyo zamanında altına delik açtığınız bir yoğurt kabı gayet eğlenceli olacaktır. Hışırtılı ses çıkaran hediye kağıtları çok eğlencelidir. Bunun yanı sıra ilk yaşa kadar çocuklar ce-e oyununa bayılırlar. Ninniler ve basit tekrarlardan oluşan şarkıları dinlemeyi çok severler. Ayna karşısına geçerek kendilerini görmeyi severler; 6. Aya kadar aynada gördükleri kişinin kendi olduğunu bilemezler.

 

Çocuklar için oyun ve oyuncakların ne kadar önemli olduğunu unutmadan doğru oyuncakları seçmeyi ihmal etmeyin.