1 Yaşına Kadar Ay Ay Oyuncak Seçimi

Oyuncak seçiminde hangi genel konulara dikkat edilmeli?

  • Duyularını harekete geçirmeli.
  • Çocuğun öğrenme seviyesine uygun olmalı.
  • Yaratıcılığını ve hayal gücünü desteklemeli.
  • Çalıştırması veya kurulumu kolay olmalı.
  • Güvenlik kurallarına uygun olmalı, tehlikeli parçalar içermemeli.

 

0-1 yaş arası çocuklar için hangi oyuncaklar daha uygun?

1-2 aylık dönem: Sadece yakın mesafedeki nesneleri görebilir ve gözleriyle yavaşça takip edebilir. Bulunduğu aya uygun oyuncaklar olan dönenceler ve projektörlerle ona müzik dinletebilir, şarkılara eşlik ederek yanında olduğunuzu hissettirebilir ve görme duyusunu harekete geçirebilirsiniz.

 

3-4 aylık dönem: Dünyayı dokunarak, hissederek ve çevresindeki her şeyi eline alarak keşfetmeye çalışır. Dönenceler ve projektörler hala ilgisini çeken oyuncaklar arasında yer alır. Kavrama duyusunun gelişmesine yönelik olarak çıngıraklar ve dişlikler bu aylardaki çocuklar için uygun oyuncaklardır. Ayrıca oyun halısı ve oyuncakları da ilgilerini çeker.

 

5-6 aylık dönem: Oyuncaklara uzanıp, onları tutabilir, hatta ağzına sokmaya çalışabilir. Desteklenmesi durumunda oturmaya başlayabilir. Bu sebeple oturduğu yerden oynayabileceği, küçük parçalar içermeyen, çeşitli renk ve hareketlerdeki aktivite oyuncakları tercih edilebilir. Ayrıca yavaş yavaş oturarak yıkanmaya başlayacağından, banyo oyuncakları banyo süresinin keyifli geçmesini sağlayabilir.

 

7-8 aylık dönem: Elleri ve dizleri üzerinde durabilir, sallanabilir, karnının üzerinde sürünebilir ve hatta emeklemeye başlayabilir. Onu etkileyen ve uzanıp dokunmak isteyebileceği, emeklemeye teşvik eden çeşitli renk ve hareketlerdeki aktivite oyuncakları bu döneme uygun oyuncaklardır. Ayrıca ayakta durmasına ve hatta onu destekleyerek yürümesine yardımcı olabilecek oyuncaklar da şimdiden tercih edilebilir.

 

9-10 aylık dönem: Eşyalara tutunarak ayağa kalkabilir, bir süre ayakta durabilir, hatta birkaç adım atabilir. Ayakta durmasını ve yürümesini destekleyecek oyuncaklar bu dönemdeki çocuklara hitap eder. Ellerini daha aktif kullanabilir ve objeleri birbirine geçirebilir. Bu dönemde tuşlu, düğmeli, kollu veya kadranlı oyuncaklar, çocuğunuzun motor gelişimini desteklemeye yardımcı olur. Birbirine geçebilen, yan yana veya üst üste dizilebilen oyuncak kaplar, halkalar ve küpler de yine bu dönemde ilgisini çeker.

 

11-12 aylık dönem: Ayakta destek almadan durabilir ve dolaşabilir. Fiziksel becerilerini destekleyici ve ayakta oynayabileceği oyuncaklar onun için uygundur. Ayrıca küçük objelerin, daha büyüklerin içine sığdığını da bu dönemde keşfeder. El-göz koordinasyonunu destekleyen oyuncaklar onun için yararlı olur. Dil gelişimini desteklemek amacıyla oyuncak telefon benzeri aletler tercih edilebilir. Salıncak gibi açık hava oyuncakları ise dünyayı keşfetmesine olanak sağlar.