Gece Korkularıyla Baş Etmek

Birçok çocuk gece korkuları yaşar. Bunlar; yatağın altından çıkacak canavardan sabah uyandıklarında anne babalarını yanlarında bulamayacaklarına dair birçok çeşitte korku olarak görülebilir.

 

Eğer bir korku çocuğunuzun uyku alışkanlıklarını etkilemiyor ise fazla üzerinde durmaya gerek olmayabilir. Ancak bazı çocukların uyku saati yaklaştıkça korkuları artar ve kendilerini kötü hissetmeye başlarlar; korkuları uykularını böler veyahut hiç uyutmaz. Bu tip durumlarla karşılaşıyorsanız şu önerilere kulak verebilirsiniz:

 

  1. Çocuğunuzun korkularını ciddiye alın. Size saçma, aptalca gelen bu korkular çocuğunuz için gerçek ve önemlidir. Sizin ebeveyn olarak görevinizi çocuğunuzun kendini güvende ve korunuyor hissetmesidir. Eğer çocuğunuz gece korkularından bahsediyorsa onu dikkatle dinleyin; açık uçlu sorularla tam olarak onu neyin endişelendirdiğini öğrenmeye çalışın.

 

  1. Tam olarak neden korktuğunu öğrendiğiniz zaman çocuğunuza güvende olduğunu açıklayın. Eğer çocuğunuz sizden ayrı düşeceği konusunda kaygı duyuyorsa ona sabah orada olacağınızı söyleyin. Ona sabah olduğunda birlikte yapacağınız şeylerden bahsedin. Çocuğunuz yangın veya fırtına gibi gerçek şeylerden korkuyorsa her biri için açıklama yapın. Evde yangın alarmı olduğundan, yangın çıkarsa hepinizi uyaracağından, fırtına olması durumunda medya kanallarından ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi alacağınızdan bahsedin. Eğer çocuğunuz canavar, hayalet gibi gerçek olmayan şeylerden korkuyorsa bunların gerçek hayatta var olmadıklarından söz edin. Çocuğunuza mesela araba kullanan ya da yolda yürüyen bir hayalet görüp görmediğini sorup her şeyin kafasında olduğunu idrak etmesini sağlayabilirsiniz. Birlikte yatağın altını, dolapların içini kontrol ederek herhangi bir canavar olmadığını ona gösterin.

 

  1. Bir uyku rutini yaratın ve buna sadık kalın. Çocuklar rutini çok severler ve kendilerini rutinin içinde iyi ve güvende hissederler. Uyku öncesinde korkutucu herhangi bir şey izlemediğinden emin olun. Yatakta birlikte birkaç hafif öykü okuyabilirsiniz. İçinde tuhaf şeyler olan masal ve öykülerden, perilerden, cinlerden uzak durun. Bunun yanı sıra hafif bir sırt ya da ayak masajı, ılık bir süt, oyuncaklara iyi geceler dilemek, kendini güvende hissettiği bir oyuncağı ya da battaniyesi ile yatmasına izin vermek yararlı olacaktır. Hafif bir müzik çocukları hem sakinleştirir, hem de korkulardan uzak tutar. Uyku öncesi enstrümental müzik ya da doğa sesleri rahatlama sağlayacaktır.

 

  1. Çocuğunuza gece boyunca yakınlarda olduğunuzu hissettirin. Antre lambasını açık bırakmak, çocuğunuzun oda kapısını hafif aralık bırakmak işe yarayacaktır. Odasına telsiz koymak ve seslendiğinde yanında olacağınızı bilmek ona iyi gelecektir.

 

  1. Gece korkularından gündüz vaktinde konuşmak, sorunlarıyla baş etmesi için güzel bir taktiktir. Ayrıca kimi rahatlama ve nefes tekniklerini çocuğunuza öğreterek kendi başına kaldığında kendini nasıl rahatlatması gerektiğini de öğretebilirsiniz. Uykuya dalmadan önce kendini plajda ya da oyun parkında hayal etmek hoşuna gidebilir.

 

Bütün bunları gece rutini olarak görür ve her akşam tekrar ederseniz korkuların azaldığını rahatlıkla görebilirsiniz. Ancak çocuklarınızın korkuları geçmiyorsa, panik atak belirtileri gözlemliyorsanız doktor yardımı almanız iyi olacaktır.