Çocukların Yüzmesi Gelişimleri Açısından Önemli

Yüzme, çocukların hem fiziksel hem de ruhsal gelişimleri için çok önemli. Bütün çocuklar yüzmeyi, suda olmayı sevdiğinden, küçük yaştan itibaren çocuklarınızı yaz kış yüzmeye teşvik edin, örnek olun. Spor yapma alışkanlığı küçük yaşta kazanıldığından, ömür boyu sürecek bir tempo için küçük yaşta yönlendirme şart.

Spor yapmanın çocuklara birçok faydası var. Düzenli spor yapan çocuklar disiplini, sorumluluk almayı, gerektiğinde takım olarak hareket edebilmeyi, kazanmayı, kaybetmeyi ve daha birçok değeri spor sayesinde erken yaşta edinebiliyorlar.

Yüzme ise hem çocuklara uygunluğu açısından hem de sevilen bir spor dalı olması açısından önerilen sporlar arasında.

Yüzme, tüm vücudu kullanmayı gerektirdiğinden, kalbi güçlendiren ve kas gücü ve esnekliği aynı anda kazandıran birkaç spordan biri.

Yüzme kas gelişiminden obeziteye, zihin gelişiminden kalp hastalıklarına kadar çocuk sağlığı ve gelişimine olumlu katkı sağlayan bir aktivite. Çocukları yüzmeye yönlendirmek için ideal yaş aralığı ise 5 ile 8 yaşları.

Yüzmenin Birçok Faydası Var

Yüzme sırasında tüm vücut aynı anda ve senkronize bir biçimde çalışıyor.

Bu koordineli çalışma sonunda her bir kas eşit oranda gelişiyor ve güçleniyor. Bu sayede ilerleyen yaşlarda sakatlanma riski de azalıyor.

Yüzerken özellikle göğüs, omuz ve sırt kasları daha yoğun çalışıyor. Ayrıca bacak ve kol kasları da güçleniyor.

Yüzmeyle ilgilenen çocukların kas ve kemik gelişimi daha hızlı oluyor, boyları akranlarına göre daha çabuk uzuyor.

Yüzme yapan çocukların vücutları orantılı şekilde gelişiyor.

 Çağımızın Hastalığı Obeziteyi Önlüyor

Suyun kaldırma kuvveti sayesinde fazla kilolu çocuklar için de suda hareket etmek daha kolay. Bu yüzden özellikle kilolu çocuklar için yüzme uygun bir spor dalı olarak görülüyor. Yüzme sporuyla ilgilenen çocuklar kendilerini daha enerjik, daha iyi hissediyorlar.

 Kalp Hastalıklarına Karşı Koruyor

Yüzme kalp kasının güçlenmesini sağladığı gibi çocuklarda meydana gelebilecek olan kalp rahatsızlıklarından da koruyor. Düzenli olarak yüzen çocukların kalp ritimleri de düzenli seyrediyor.

 Motor Becerilerini Artırıyor

Çocukluk döneminde özellikle daha hareketi çocuklar için düşmelere bağlı kazalar önemli bir risk oluşturuyor. Ancak yüzme açık alanda yapılan koşma, atlama gibi sporlara oranla düşme riskinin çok daha az olması nedeniyle tercih edilebilecek sporlar arasında yer alıyor.

Prof. Dr. Mehmet Binnet, özellikle kas tonusunun (kasın harekete karşı gösterdiği direnç) düşük olması nedeniyle denge kaybı yaşayan ve bu nedenle düşme riski daha fazla olan çocuklarda tercih edilebilecek sporlardan biri olduğunu söylüyor. Çocuklar suyun içinde ağırlıksız hale geldikleri için düşük kas tonusu hareket kabiliyetini daha az engel oluyor. Motor becerilerini geliştirerek daha iyi denge sağlamalarına da yardımcı oluyor.

 Zihni Dinç Tutuyor

Genel olarak egzersiz mutluluk hormonu olarak tanımlanan serotonin miktarını artırıyor.

Yüzme sonrasında da artan hormonlar çocukların kendilerini çok daha iyi hissetmesine yardımcı oluyor.

Düzenli olarak bir spor dalıyla ilgilenen çocukların okul başarılarında da artış gözleniyor.