Çocuğunuzu Spora Alıştırmak için 8 Öneri

Her gün çocukların gittikçe kilo aldığı yönünde haberler okuyoruz. Televizyon başında geçirilen zaman, bilgisayar oyunları, çoğunlukla fast food yemek kilo aldıran sebeplerin başında geliyor. Çocuklar artık daha az zamanlarını dışarıda oynayarak geçiriyorlar.

Ama aslında çocuklar hareket etmeyi, egzersiz yapmayı severler. Bu konuda onlara örnek olmanız ve onları egzersize başlatan kişi olmanız gerekiyor.

Uzmanlar günde en az bir saat aktivitenin sağlıklı kalmak için çok önemli olduğunu söylüyor. Peki ne yapmalı?

-Kalp atışını artırmak: Koşmak, zıplamak, hızlı yürümek vb.

-Kasları çalıştırmak: ağırlık kaldırmak, taşımak, itmek, tırmanmak vb.

-Tüm vücudu çalıştırmak: ip atlamak, yüzmek, break dans yapmak, kaykay vb.

Okuldan sonra biraz kaykayla dolaşmak, birlikte top oynamak, köpeği gezdirmek tüm ihtiyaçları karşılayabilir.

İşte spor yapmaya başlamak için birkaç ipucu:

  1. Bunu bir “aile işi” haline getirin

Yemeğinizi yedikten sonra televizyona geçmek yerine hep beraber dışarı çıkın. İsterseniz yürüyün, isterseniz bisiklete binin. Bütün bunları yapmıyorsanız bir top alın ve bir parkta top oynayın. Öncelikle haftada bir sefer ile başlayabilirsiniz. Çocuklarınızın kısa sürede buna alıştıklarını ve daha siz söylemeden birlikte dışarı çıkmak isteyeceklerine emin olabilirsiniz.

 

  1. Çocuklar teknolojinin içinde. Bir pedometre ile adımlarını saymak hoşlarına gidebilir. Hatta siz de pedometre kullanabilirsiniz. Böylelikle bunu bir yarışma haline getirerek kimin daha fazla yürüdüğünü hesaplayabilirsiniz.

 

  1. Paranızı doğru harcayın! Bir kaykay, bir atlama ipi, bir top, bir trambolin… Çocuklar bunların hepsine bayılacaktır ve onları egzersiz yapmaya yönlendirecektir.

 

  1. Dışarı çıkın, keşfedin! Çocuklar ne kadar bilgisayar başında vakit geçirmeyi sevseler de, aslında yeni şeyler, yerler keşfetmeye de bayılırlar. Birlikte dışarı çıkın, otobüse atlayın ve yakın bir yerleri keşfe çıkın. Beraber dolaşın, fotoğraf çekin. Yağmurlu günlerde şehrinizdeki kapalı oyun alanlarına gidebilirsiniz. Güzel günlerde ise piknik alanlarında ailece birlikte olmak, frizbi, top oynamak gayet güzel olacaktır.

 

  1. Bir spor/ aktivite kulübüne yazdırın

Çocukların gelişimi için en önemli şeylerden biri de kurslarda öğrenecekleridir. Başka çocuklarla birlikte bir spor yapmak her çocuk için hem egzersiz, hem de psikolojik gelişim anlamında önemlidir.

 

  1. Oyun konsollarını tamamen göz ardı etmeyin.

Birçok oyun konsolu spor yapmaya da teşvik eder. Spor oyunları edinerek birlikte oynayabilirsiniz.

 

  1. Tek başlarına akıl edip egzersiz yapmalarını beklemeyin. Siz oturup televizyon izlerken çocuğunuz kalkıp spor yapmayacaktır. Ona örnek olun. Siz de bir kursa yazılabilirsiniz.

 

  1. Arkadaşlarıyla bir araya geldiklerinde egzersize teşvik edin. Çocuklar birlikte oynamayı severler. Onlar birlikteyken ip, top gibi malzemeleri hazır ederseniz, bilgisayar başına geçmek yerine bunlarla oynayacaklardır.