Spor Kalbi Güçlendirir

Spor yapmanın çocuklar için birçok faydası var. Egzersiz hem stresi azaltan, hem de fiziksel gelişime katkı yapan önemli bir faktör. Sporla birlikte doğru beslenme de çocukların gelişimi açısından büyük önem taşırken, rutin egzersizlere başlama yaşı yaklaşık 4 yaş olarak belirtiliyor.

Düzenli spor yapmak erken yaşta başlarsa alışkanlık haline dönüşmesi kolaylaşıyor. Bu yüzden çocuğunuzu küçük yaşta çeşitli sporlarla tanıştırmalı ve yaklaşık 4 yaştan itibaren de belirli bir spora yönlendirmelisiniz.

 

Spor İle Özgüven

 Spor yapmak çocukta özgüven gelişimine katkıda bulunduğu gibi, akranları tarafından kabul görme, takdir edilme, kural ve disiplinleri öğrenme gibi faydalar sağlar. İleride olabilecek kalp ve tansiyon rahatsızlıkları gibi kimi hastalıkların önüne sporla geçildiği gibi spor yapan ve yapmayan çocuklar arasındaki fark barizdir. Ancak spora başlamadan önce tam bir fizik muayene önerilenler arasındadır.

 

Çocuklar Neden Spor Yapmalı?

1.Sağlık Koşullarına Fayda

Büyüklerde olduğu gibi çocuklar için de spor yapmak fiziksel sağlığın iyileşmesinde önem taşır. Public Health England’ın 2014/15 raporuna göre 4-5 yaş çocukların yüzde 9.1’i , 10-11 yaş grubunda bu rakam yüzde 19.1’e çıkıyor. Bu noktadan hareketle çocukları erken yaşta sporla tanıştırmanın önemi görülebilir. Bu yüzden hemen şimdi çocuklarınızı tv ve tablet başından kaldırmanız gerekiyor. Ona örnek olarak sporu birlikte yapmanız büyük önem taşıyor.

2.Hayat Boyu İyi Seçimler

Spor yapan insanlar aynı zamanda sağlıklı yemekler seçer, sağlıklı faaliyetlere yönelirler. Böylesi bir hayatın anahtarı da erken yaşta spora başlamakla başlar. Bu yüzden hem Öz, hem de yemek seçimlerinizde çocuklarınıza örnek olmalısınız.

3.Sosyal Beceriler

Küçük yaşta spora başlayan çocuklar, hele de takım sporlarıyla uğraşıyorlarsa birçok sosyal becerinin de sahibi olurlar. Takım olarak hareket etmek, sorunları çözmek, bir faaliyette aktif olarak rol almak, iletişim becerileri gibi birçok alanda spor fayda sağlar.

4.Özgüven Gelişimi

Spor yapan çocuklar her başarılarında motive edildiklerinde kendine güvenleri gelişir; takdir görmek çocuklarda özgüven gelişimine fayda sağlar.

5.Arkadaş Edinmek

Spor yapan çocuk hem kendi alanında, hem de daha birçok spor alanında arkadaş edinecektir. Birlikte spor yapan çocuklar hem eğlenir, hem de birlikte bir şeyi çözmeyi, sona erdirmeyi, paylaşmayı öğrenir.

6.Okul Başarısına Katkı

Sporun okul başarısına katkı yaptığı çoktan kanıtlandı. Sporla uğraşan çocuklar uğraşmayanlara göre okulda da daha başarılılar. University of South Carolina ve Pennnsylvania State University’nin 2013 yılı araştırmasına göre a bir takım sporunda yer almak öğrencinin okul başarısında belirgin bir artış sağlıyor. Spor yapmak gün boyu enerji verirken, aynı zamanda berrak ve kreatif bir zihin de demek. Dikkati keskinleştirken, hafızayı da güçlendiriyor.