Ek Gıdaya Geçişte Besin Alerjisi

Çocuğunuzun vücudunda kaşıntılı kızarıklıklar var ve tekrarlıyorsa, ek gıdaya yeni başladınız ve beslendikten sonra 2 saat içinde dudak etrafında kızarıklık, dilde veya dudakta şişme oluyorsa gıda/besin alerjisi olmuş olabilir.

Kakasında kan görmüşseniz (koyuluk), sebebi bulunamayan kusmalar oluyorsa, tedaviye cevap vermeyen reflü varsa, sebebi bulunamayan kabızlık, şiddetli gaz ağrısı; 3 haftadan uzun süren ve 3 saatten daha uzun huzursuzluk, akciğerde sık tekrarlayan hırıltı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı veya nefes sıkışması olmuşsa önemlidir.

Besin alımından sonra alerjik şok dediğimiz vücutta ciddi kaşıntılı kızarıklık ve nefes sıkışması olmuşsa en önemli belirtileri arasındadır.

Besin alerjisinden şüphelenmeniz için bu belirtilerin hepsi olmak zorunda değil. Belirtilerden bir tanesi bile besin alerjisinden şüphelenmek için yeterlidir.

Çocuğunuzun zaten bir besine karşı alerjisi varsa diğer besinlere karşı da besin alerjisi gelişme riski yüksektir.

Anne Sütüyle Beslenen Bebekler

Besin alerjisi sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde de görülebiliyor. Çoğu anne, sadece anne sütü ile beslerken besin alerjisi olmayacağını düşünebiliyor ancak alerjik gıdalar anne sütü aracılığıyla geçebiliyor. Bu gibi durumlarda anneye belirli bir diyet uygulanıyor ancak anne sütü kesilmiyor.

Besin alerjisinden şüphelenildiğinde ne yapmalı?

Herhangi bir besin alerjisinden şüphelendiğiniz durumlarda bir çocuk alerji uzmanına başvurmanız gerekir. Kendi başınıza bebeğinizi bir besin alerji testine götürmeyin; yapılacak tüm tesleri alerji uzmanınız gerçekleştirecek ve bebeğinizi besleme konusunda sizi yönlendirecektir.