Tablet ve Televizyonu Birlikte İzleyin!

Araştırmalar çocuklarınızı dijital ekran ve televizyon karşısına oturtup yalnız bırakmanın birçok sakıncası olduğunu söylüyor. Ancak gerçekçi olmak gerekirse, ebeveynlerin birçoğu bu bilgiye vakıf olmasına rağmen çocuk okul başlayıncaya kadar televizyonlarını bir yere kaldırmayı planlamıyor.

 

Televizyonun elbette artıları da var. Sıralamak gerekirse;

Kaliteli çocuk programları çocuğunuza bazı temel bilgileri öğretebilir. Alfabe, sayı sayma, toplama çıkarma, basit dil gelişimi bunlardan birkaçı.

 

Çocuk gerçek hayatta karşılaşamayacağı bazı şeyleri televizyondan görüp öğrenebilir; egzotik hayvanlar, müzik aletleri, değişik yaşam şekilleri gibi.

 

Bazı sosyal davranış biçimleri de televizyondan öğrenilebilir; başka çocuklarla iletişim kurmak gibi. Ama programların iyi seçilmesi gerekli çünkü aynı zamanda kötü davranış modellerini de buradan öğrenebilir.

 

Televizyondan mutlaka faydalanacağım diyorsanız işte birkaç ipucu;

Mutlaka televizyon izletmeyi planlıyorsanız 0-2 yaş arası çocuğunuzu televizyondan uzak tuttuğunuza emin olun. Beyin gelişimi için en önemli yıllar olan bu ilk iki yılda hiç televizyon izletmemeniz önerilenler arasında. Mutlaka izletecekseniz de zamanı kısıtlı tutun, her gün izletmeyin. Ne kadar az izlerse o kadar iyi olur.

 

Mutlaka bir hedef seçin. Günde sadece otuz dakika ya da sadece en sevdiği program.

 

Çocuğunuza izletmeyi düşündüğünüz programı önce kendiniz izleyin. İzlediğiniz zaman göreceksiniz ki birçok çocuk programı şiddet ya da aile değerlerine uymayan durumlar içeriyor.

 

Reklamlara da dikkat edin. Programlar esnasında gösterilen reklamlar tam da siz nasıl bir çocuğunuz olmasın istiyorsanız öyle çocuklarla dolu!

 

Çocuklarınızın gelişimine fayda sağlayacağını düşündüğünüz programları seçin. Bunlar sizin için muhtemelen yavaş, sıkıcı görüneceklerdir. Ancak kendi isteklerinize değil, çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre program seçmeniz gerekir.

 

Gerekiyorsa eğitici videolar alın. Televizyonda gösterilen programlara mahkûm değilsiniz.

 

Çocuğunuz bir şeyi izlerken siz de onunla birlikte olun; böylelikle bir şey izlerken tepkilerini görebilirsiniz. Bazı sorular sorun, onun da size soru sormasını teşvik edin. Program bittikten sonra hakkında konuşun, neler öğrendiğini birlikte tekrar edin.

Kimse izlemiyorsa televizyonu açık bırakmayın. Bu çocuğunuzun hiç de istemediğiniz birtakım programlara maruz kalmasına yol açacaktır.