Bebek ve Çocuklarda Karaciğer Yetmezliği

Karaciğer yetmezliğinin birçok belirtisi var:

  • 2 aydan fazla süren sarılık
  • Karında şişkinlik ve gerilme
  • Yorgunluk
  • Sürekli uyku hali
  • Kaşıntı
  • Büyüme-gelişmede yavaşlama ya da durma…

 

Tüm bu belirtiler yeni doğan ve çocukluk döneminde görülen karaciğer yetmezliğinin habercisi… Bununla birlikte, hastalığın en önemli tedavisi olan karaciğer nakilleri, bebek ve çocuklarda da başarıyla uygulanıyor. Çocuk karaciğer nakilleri, tüm karaciğer nakillerinin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor.

 

Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. K. Yalçın Polat, “Dünya pediatrik karaciğer naklinin en çok yapıldığı ülkeler arasında ilk sırada Türkiye yer alıyor ve birinciliği İngiltere ile paylaşıyor.” diyor.

 

 Her yıl 500 çocuk nakil listesine ekleniyor

Türkiye’de her yıl yaklaşık 500 çocuğun adı nakil listesinde yer alırken bunların ancak 150’sine nakil yapılabiliyor.

 

Karaciğer yetmezliğinde organ nakli gerekli

Doğuştan safra yollarının oluşmaması sonucu karaciğerde yetmezlik ve siroz ortaya çıkabiliyor.

Karaciğer yetmezliğinin oluşumunda bir başka neden de metabolik hastalıklar. Bu durum daha çok akraba evlilikleri yüzünden ortaya çıkıyor. Hastalıklı karaciğerlerde bazen tümör de gelişebiliyor ve bu durumda da karaciğer nakli gerekiyor.

Doğumsal sebepler dışında sonradan da akut karaciğer yetmezliği görülebiliyor.

Bazı ilaçlar, daha önceden hiçbir karaciğer rahatsızlığı olmasa da akut karaciğer yetmezliğine sebep olabiliyor.

 

Acil nakil şart

Akut karaciğer yetmezliği acil bir durum yarattığından zamanında karaciğer nakli yapılması gerekir. Zamanında nakil yapılmazsa hasta kaybedilebilir.

 

Karaciğer naklinin ardından…

Çocuklar ameliyat sonrası, yetişkinlere oranla çok daha çabuk iyileşiyor. Kilo almaya başlar, sosyal yaşama sağlıklı bir birey olarak katılır, eğitimine rahatlıkla devam eder, fiziksel olarak yaşıtlarından geri kalmaz ve sağlıklı bir şekilde büyüyebilirler.

 

Ameliyat sonrası iyi bir bakım olmazsa organ kaybedilebilir

Çocuklarda karaciğer naklinin ardından iyi bir bakım ve takip gerekiyor. Ameliyat sonrası bir yıllık süreçte safra yolunda problemler, ameliyat komplikasyonları oluşabiliyor. Dr. K. Yalçın Polat, “Bazen ‘kronik ret’ denilen durumlar da yaşanabilir. İlaçların düzenli kullanılmaması veya ameliyat sonrası dönemde hastanın bakım şartlarının yeterli düzeyde olmaması sonucu gelişebilmektedir. Doğru bir bakım gerçekleştirilmediğinde uzun dönemde çocuk organını kaybedebilir, bu durumda da tekrar nakil yapılması gerekebilmektedir.” diyor.