Küçük Çocukla Güvenli Seyahat

En kıymetlilerimiz ile otomobilde seyahat ederken alınacak birkaç önlem hayat kurtarıyor. Örneğin; yolculuk sırasındaki olası kaza risklerine karşı çocuk oto koltuklarının sürüş yönünün tersine kullanılması güvenliği 5 kat daha arttırıyor.

Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu’nun (BM-AEK) resmi olarak kabul ettiği UN R129 (i-Size) yönetmelik çerçevesinde, Avrupa’da araçlarda çocuk oto koltuğu kullanımı zorunlu.

Türkiye’de bilinçli ebeveynlerin sayısı günden güne artarken hiç otomobil koltuğu kullanmayan, hatta bebekleri kucağında ön koltuğa oturan ebeveynlere de rastlamak mümkün.

Oysa küçük çocukların bir kaza anında fırlama riski yüzünden ön koltukta seyahat etmemeleri, arka koltukta ise kendi yaş gruplarına uygun otomobil koltuğunda ve sürüş yönünün tersinde seyahat etmeleri gerekiyor.

Türkiye’de boyu 135 santimetre ve ağırlığı 36 kilogramın altındaki çocuklarla yapılacak seyahatlerde oto koltuğu kullanılması ise aslında zorunlu.

Çokça trafik kazası olan bir ülkede yaşarken elbette ki önlemlerimizi alarak seyahat etmek gerekiyor. En uygun çocuk otomobil koltuğunu seçmek, kilo ve yaş oranına dikkat etmek, hatta mümkünse bir otomobil koltuğu seçmeden önce hakkında yapılmış yorumları okuyarak doğru karar vermek, hareket etmeden önce çocuğu güvenli ve uygun bir şekilde kemeriyle sabitlemek en önemli noktalar.

Rahat bir yolculuk için çocuğunuzun sevdiği yumuşak oyuncaklardan biri, battaniyesi de yardımcı olacaktır. Yol boyu beraberce dinlenecek hafif bir müzik ise keyifli bir seyahatin minik ipuçları arasında.

 

İyi yolculuklar.