Çocuklarda İyi Davranışı Desteklemek

Çocukları iyinin ve kötünün ne olduğunu ailelerinin desteği sayesinde öğrenmektedir. Çocukların gelişimini sağlamak için doğdukları günden itibaren iyi davranışlarını desteklemek oldukça önemlidir.

Yapıcı ve olumlu davranışların desteklenmesi, çocuğun ilerleyen yaşlarında doğru davranışlar sergileyen bir bireye dönüşmesine yardımcı olur. Tüm bunlar, ailenin üstlenmesi gereken görevlerdir.

Çocukların İyi Davranışa Sahip Olması Nasıl Sağlanır?

Çocukların davranışlarının olumlu olması için ailelerin izleyebileceği birkaç adım vardır. Çocuklarda iyi davranışı desteklemek, sanılanın aksine çok da zor bir görev değildir.

İlk olarak aileye düşen görev, çocuğa örnek olmaktır. Gelişim sürecinde çocuk, annesinden ve babasında gördüğü davranışları gerçekleştirecektir. Bu nedenle ailenin davranışları ile çocuğa örnek olması gerekir. Anne veya babasının davranışlarını gören çocuk, bunları taklit etmek için çaba gösterir; doğru ve uygun davranışı ilk başlarda yalnızca ailesinden öğrenir; bu da çocuklara örnek olmanın ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor.

Ailelerin yapması gereken diğer bir şey ise çocuğa ne hissettiklerini göstermeleridir. Çocuk hatalı bir davranışta bulunduğunda onu uyarmak, gelişimine katkı sağlayacaktır. Bunu yaparken çocuğun anlayabileceği yöntemlerin izlenmesi gerekmektedir. Çocuğu karşınıza alıp onunla bir yetişkin gibi konuşmak olumlu sonuçlar vermez. Bu nedenle sizin anne ve baba olarak çocuğun seviyesine inmeniz, onun anlayacağı dille konuşmanız gerekir.

Çocuğunuzu her koşulda destekleyin

Çocuğun iyi davranışlarda bulunması için ona uygun bir ortamın olması gerekmektedir. Örneğin, çocuğun da yardımcı olabileceği faaliyetler yapmak, çocuktaki sorumluluk duygusunun gelişmesine katkı sağlayacaktır. Mesela çocuğunuzun hayvanlarla iç içe olması sağlamak, onda hayvan sevgisini destekleyecektir. Doğada geçirilen uzun saatler doğa sevgisini öğrenmesine, hissetmesine yol açacaktır.

Çocuğun sorumluluk alması, onun davranış gelişimi için oldukça önemlidir. Verilen görevi tamamlamaya çalışan çocuk, kendisini daha motive hissedecektir. Çocuğunuzun mızmızlanmasının önüne geçmek için ise anne ve babanın daha kesin bir tutum izlemesi gerekmektedir. Bu şekilde çocuk ağlamanın veya şikayet etmenin fayda getirmeyeceğini öğrenecektir. Aynı zamanda çocuğun sınırlarını zorlamak da çocuğun davranış gelişimi için olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Her yaş grubu için o yaş grubuna uygun sorumluluklar ve eylemler, çocuklarda iyi davranışının gelişmesini destekleyecektir. Anne ve babaların sürece dahil olması da çocuk için oldukça faydalı olacaktır. Anne ve babasına özenen çocuğun iyi davranış kazanması ailenin desteğiyle oldukça kolay bir süreç haline gelecektir.