Bebeklerde Oluşabilecek Cilt Problemleri ve Çözümleri

Hassas bir cilde sahip olan bebeklerimiz kolaylıkla isilik, pişik olabilirler. Bu gibi durumlarla daha az karşılaşmak için yapılabilecek birkaç şey var:

İsilikten koruyun

Vücut fazla ısınınca ter bezlerinin de fazla ter üretmesiyle oluşan isilikle başa çıkabilirsiniz. Bebeğinizi günde bir kez mutlaka ılık su ile yıkayarak, soğuk havalarda ise eğer her gün yıkayamıyorsanız haftada en az bir iki kez yıkayarak işliğin önüne geçebilirsiniz.

Bunun yanı sıra bebeğin fazla sıkı giydirilmemesi, sıcak günlerde hafif ve pamuklu giysilerin tercih edilmesi önemli noktalar arasında.

Kullandığınız deterjan önemli. Bebeğinizin giysilerini bebek deterjanları veya toz sabunla yıkamaya, iyice durulamaya önem verin.

Bebek çamaşırlarını ayrıca yıkayın. Durulama suyuna badem yağı ekleyebilirsiniz.

Bebek çamaşırlarını kurutma makinesinde değil, doğal yollarla kurutun.

Egzamaya dikkat

Egzamanın nedenleri arasında çoğunlukla yumurta, buğday, inek sütü gibi bazı besinler ve hayvan tüyleri, yün, deterjan gibi cildi tahriş eden maddeler yer alıyor.

Bebeğinizde kırmızı, pul pul dökülmeler egzama belirtisi olabilir. Doktorunuza bu konuyu mutlaka danışın.

Kafa derisinde görülen konak için de bebek yağlarından ya da saf zeytinyağından faydalanabilirsiniz. Yumuşama olmadığı takdirde doktorunuza danışın, kabukları elinizle kaldırmayın.

Pişik sorunları

Bebeğin altı sık sık değiştirilmeli.

Derinin idrar ve dışkı ile temas etmesinden kaçınılmalı.

Dermatologların önerdiği çinko içeren bakım kremleri her temizlikte kullanılmalı.

Bez seçiminde dikkatli olmalı, sızdırmayan bezler kullanılmalı. Bez markası değiştirildiğinde kısa süreliğine de pişik oluşabileceğini unutmayın.