Kreş veya Anaokulu Seçerken…

Çocuğunuz için her zaman en iyisini istiyorsunuz. Karşılaşacağınız ilk büyük tercihlerden biri de kreş ve anaokulu seçmek olacak. Hayatında ilk kez sizden ayrılacak olan çocuğunuzun eğitim/ öğretim hayatının ilk basamağını seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Öncelikle ilkokuldan itibaren özel okulda mı devlet okulunda mı okuyacak, bunu netleştirmeniz büyük önem taşır. Daha sonra seçimlerinizi geleceği de düşünerek yapabilirsiniz.

İlk olarak yakınlarınıza, dostlarınıza kulak verin. En güvenilir bilgileri çocukları o okullara giden velilerden alabilirsiniz. Bu noktada okulların hem iyi, hem de kötü yanlarını kafanızda not edebilirsiniz.

Okulun eve yakınlığı sanıldığından da önemli bir kriterdir. Okul eve ne kadar yakınsa çocuğunuzun gidip gelmesi o kadar kolay olacak, yollarda yorulmayacak, eve dinç dönecektir.

Kafanızda belirlediğiniz anaokulları ve kreşlere gündüz, yoğun oldukları saatlerde uğrayarak gözlem yapabilirsiniz. Okul müdürü ile konuşmak, yaklaşımlarını öğrenmek, merak ettiğiniz soruları sormak açısından büyük önem taşır.

Ziyaretlerinizde aynı zamanda öğretmenleri ve öğrencileri gözlemleyerek genel bir fikir sahibi olabilirsiniz. Öğretmenler işini zevkle yapıyor mu, çocuklara nasıl yaklaşıyor, çocuklar mutlu ve hareketli mi? gibi detaylara dikkat edebilirsiniz.

Her ziyaretinizde eğitim koşullarını, günlük rutin programı, gezileri, uyku saatlerini, spor ve spor dışında kalan aktiviteleri de öğrenin. Kimi okullar yüzmeden satranca, yabancı dilden yogaya birçok aktiviteden söz edecektir. Bunlar önemli olmakla birlikte birçok kriterden sonra düşünmeniz gereken faktörlerdir.

Her okulu çocuğunuzun gözünden de inceleyin. Orada mutlu olabilir mi, öğretmenlerle, arkadaşlarıyla bir bağ kurabilir mi, mutlaka empati yapın.

Okulun fiziki koşullarını inceleyin.

Sınıfların çok kalabalık olmaması, hatta ideal olarak 10-12 kişi civarında olması, ferah olması, yeterli materyal barındırması önemlidir.

Okulun güvenli olup olmadığını inceleyin. Kimi anaokullarından güvenlik zaafları sebebiyle kaçan çocuklar olabildiğini unutmayın. Dış güvenliğin yanı sıra içerideki her koşulun çocuklara zarar vermeyecek şekilde planlanıp planlanmadığını gözlemleyin ve sorun.

Beslenme düzeni hakkında bilgi edinin. Yemek listesini inceleyin ve çocuk sağlığı gözetilerek yapılıp yapılmadığını kontrol edin.

Acil durum için önlemlerini, sağlık personeli olup olmadığını öğrenin.

Son olarak genel hijyen koşullarına uygunluğunu kontrol edin. Mutfak, tuvalet gibi alanları inceleyerek bir fikre varabilirsiniz.