Yaşlara Göre Oyuncak Seçimi: 1-2 Yaş

Çocuklar oyun oynamayı çok severler. Yeni alınmış bir oyuncak ise onları en mutlu eden şeylerden biridir. Ancak bir oyuncaktan beklenen, çocuğu sadece eğlendirmesi değil aynı zamanda onun motor ve sosyal becerilerinin gelişmesine de yardımcı olmasıdır. Bu yüzden çocuğunuz için oyuncak seçerken özellikle bu konuya dikkat etmenizde yarar var.

 

Oyuncak seçiminde hangi genel konulara dikkat edilmelidir?

  • Çocuğun yaşına uygun olmalı
  • Duyularını harekete geçirmeli
  • Çocuğun öğrenme seviyesine uygun olmalı
  • Yaratıcılığını ve hayal gücünü desteklemeli
  • Çalıştırması veya kurulumu kolay olmalı
  • Güvenlik kurallarına uygun olmalı, tehlikeli parçalar içermemeli

 

1-2 yaş arası çocuklar için hangi oyuncaklar daha uygun?

 

12-18 aylık dönem: Sürekli yeni şeyler keşfetme peşinde olan bu dönem çocukları, güçlü bir öğrenme isteği ile doludur. Yeni şeyler keşfetmesini ve öğrenmesini sağlayacak oyuncaklar ile onu mutlu edebilirsiniz.

Hayvanlar, meyveler, renkler, rakamlar içeren yaşına uygun kitaplar ilgisini çekebilir. Kalın yapraklı kitapları kendi başına inceleyebilir.

Artık kendi başına düşmeden yürüyebilir ve eline geçirdiği eşyaları bir odadan diğerine taşıyabilir. Bu nedenle itilip çekilebilen, sesli ve müzikli otomobiller, yumuşak tüylü hayvanlar, toplar veya bebekler en çok tercih ettiği oyuncaklardır.

Önceden nasıl oynayacağını bilemediği oyuncaklarıyla artık amacına uygun şekilde oynamaya başlar. Arabasını sürer veya ayıcığına sarılır. Zaten sevgisini sarılarak ve gülümseyerek göstermeye başlamıştır.

Büyüklerini taklit etme yeteneği oldukça gelişmiştir. Anneden gördüğü ev işlerini, babadan gördüğü araba kullanmayı taklit etmesini destekleyici oyuncaklar bu dönemde tercih edilebilir.

Ayrıca eğitici oyuncak tabletler ya da laptoplar da hem taklit yeteneğini geliştirir, hem de ona önemli bir iş yaptığını hissettirip mutlu olmasını sağlayabilir.

İç içe geçirebileceği ve üst üste dizebileceği tahta bloklar ve küpler de bu döneme uygun oyuncaklardır.

 

18-24 aylık dönem: Bu dönem çocukları sürekli hareket halindedir. Artık ileri, geri, sağa, sola yürüyebilir ve hatta koşabilir. Üzerine binilebilen oyuncaklarla rahatlıkla oynayabilir. Bu sebeple akülü arabalar veya üç tekerlekli bisikletler bu döneme uygun oyuncaklardır.

El becerilerini geliştiren oyuncaklar da tercih edilebilir.

Ayrıca müzik yeteneklerini yansıtabilecekleri müzik aletleri de ilgilerini çekebilir.

Hayal güçlerini ortaya çıkaran ve yaratıcılıklarını geliştiren el kuklaları, evcilik setleri, temizlik ve yemek gereçleri, tamir aletleri veya direksiyon gibi oyuncaklar, aynı zamanda taklit etmelerine teşvik eder.

Kızlar için bebekler, erkekler içinse arabalar daha ilgi çeken oyuncaklar haline gelir.

Birleştirilip ayrılabilen, parçalı oyuncaklar zihinsel gelişimleri için oldukça yararlıdır.

Artık renkleri ve resimleri tanıyarak eşleştirebilir duruma gelmiştir. Buna yönelik eşleştirme kartları gibi oyuncaklar bu dönem çocukları için tercih edilmelidir.

Üzerinde bir hikaye oluşturabileceğiniz temalı oyun setleri, yaratıcılıklarını geliştirdiği gibi, birlikte keyifli vakit geçirmenizi de sağlar.