Çocuğunuzun Okumayı Öğrenmesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Çocuğunuzun emeklemeyi öğrenmesine yardım ettiniz. Yürümeye başladığında elinden tuttunuz. Tuvalet eğitimi verdiniz. Şimdi kendinizi ebeveynlikte bir seviye yukarı taşıma zamanı. Artık çocuğunuza kendi başına okumayı öğrenmesinde yardımcı olabilirsiniz. Okumayı öğretmek kesinlikle kolay bir iş değil… Bunun vakit alacağını bilerek ufak adımlarla yol kat etmeye başlayabilirsiniz.

 

Öncelikle hazır olduğundan emin olun

Çoğu ebeveyn çocukları 4-5 yaşlarına geldiğinde okumaya hazır olduklarını düşünüyor. Ancak durum her zaman böyle değil… Çoğu çocuk aslında 7-8 yaşlarına yaklaşırken okumayı öğrenmeye hazır hale geliyor. Çocuğunuza okumayı öğretmeye başlamadan önce, öncelikle alfabeyi ve her harfin sesini tamamen bildiğinden emin olmanız gerekiyor. Harflerin seslerini arabada giderken, yatmadan önce, hatta kahvaltı vaktinde birlikte çalışarak okumaya zemin hazırlayabilirsiniz.

 

Hadi kütüphaneye!

Birlikte kütüphaneye giderek okumaya hazırlık aşaması olarak tasarlanmış kitaplardan alabilirsiniz. Çocuğunuzun sevdiği karakterlerden oluşan kitaplar bulursanız daha da ilgisini çekmiş olursunuz.

 

Her gün çocuğunuzla birlikte okuyun

Kitabı birlikte okuyarak her kelime üzerinde durabilir ve her kelimenin çıkardığı sesi birlikte tekrar edebilirsiniz. Zor gelen kelimeler üzerinde durmayın ve yeni kelimelere doğru ilerleyin. Zor kelimeler çocukları hayal kırıklığına uğratacak, öğrenmeden soğutacaktır.

 

Kendi okuma kartlarınızı hazırlayın

Kelimelerden oluşan kartlar hazırlayın. Bu kartları parkta, bir yerde beklerken, bir doktor ofisinde, bankada çıkararak gözden geçirin. Çocuğunuz başta buna yanaşmasa da, zamanla alışacak ve bu oyundan zevk alacaktır.

 

Kelime kartlarıyla ilgili uygulamalar

Bu uygulamalar interaktif oldukları için kesinlikle çocuğunuzun ilgisini çekecek, okumayı öğrenmesine katkı yapacaktır.

 

Bunları unutmayın!

Ne olursa olsun sabırlı ve rahat olun. Çocuğunuzun okuyamaması ile ilgili olarak hayal kırıklığına uğramayın ve bu hislerinizi çocuğunuza göstermeyin. Yavaş öğreniyor olsa bile, unutmayın ki bir gün tamamen okumayı öğrenmiş olacak…