Çocukları Televizyondan Uzaklaştırmanın Eğlenceli Yolları

Çok fazla televizyon izlemenin hepimiz üzerinde negatif etkileri var. Çocuklarda obezite ile çok televizyon izlemenin arasında bir bağlantı olduğu artık kesinleşti. Ayrıca çok fazla medyaya maruz kalmak hem agresif tavırlara, hem de şiddete eğilimli olmaya da neden oluyor. Gerçekle bağı zedeleyen fazlaca televizyon izlenmesi durumuna bir nokta koymak, eğlenceli aktivitelerle çocukları televizyon izlemekten uzaklaştırmak mümkün.

 

Aile oyun gecesi

Her hafta bir akşamı aile oyun gecesi olarak belirleyin. Bu ne çocukların de de büyüklerin kesinlikle hiç televizyon izlemeyecekleri anlamına geliyor. Kutu oyunlarını çıkarın ve gece boyunca tüm aile bu oyunları oynayın. Bunu gelenek haline getirin. Çocuklar ileriki yaşlarında bu akşamları mutlulukla haırlayacaklardır.

 

Evde kamp

Elektrik, elektronik eşyalar, televizyon olmadan bir ev kampı tasarlayın. Karanlıkta, fener ışıklarının altında birbirinize hikayeler anlatın, sağlıklı yiyecekler atıştırın. Özellikle anaokulu ve ilkokul çocukları bu aktiviteye bayılacaktır.

 

Kendi filminizi yapın

Çocuğunuzla birlikte bir senaryo yazın, kostümleri ayarlayın, sahneyi kurun ve bir film çekin. Bütün haftasonu uğraşacağınız bu etkinliğin ardından beraberce filminizi izlemenin keyfine varın.

 

İddiaya girin

Büyük çocuklarınızla bir ay boyunca televizyon izlemeden durup duramayacakları üzerine iddiaya girin. Eğer bir ay boyunca izlemezlerse onlara istedikleri küçük bir şeyi hediye almayı düşünebilirsiniz.

 

Güzel havalarda…

Güzel havalarda yürüyüşe, bisikletle dolaşmaya çıkarak televizyondan uzak durabilirsiniz.

 

Unutmayın, evde kuralları siz koyuyorsunuz. Televizyonsuz bir hayat da çok zor değil…