Çocuklar Ne Zaman Televizyon İzleyebilir?

Küçük çocuklar, hatta bebekler için hazırlanmış birçok televizyon programı var.

Alfabeden davranış biçimlerine birçok şeyi öğreten bu programlarla bebeğinizi ne zaman tanıştırmalısınız?

Birçok ailenin evinde birden fazla televizyon bulunuyor. Çocuklarınızı televizyonla tanıştırmadan önce bu konuda yapılmış büyük bir araştırmaya göz atmak ister misiniz?

 

Uzmanlar iki yaşından önce çocukların televizyondakileri karışık şekiller, gürültü, karışık renkler olarak gördüklerini söylüyor. İçeriği anlayamıyorlar. Ayrıca ortalama bir görüntü 5 ila 8 saniye sürdüğünden ne olduğunu anlamaya yetecek kadar zamanları da olmuyor.

 

Çoğu çizgi film ve çocuk programı şiddet içeriyor. Bunu kendiniz de televizyonda bir çocuk kanalını açarak gözlemleyebilirsiniz. Bugs Bunny tipi, yıllar öncesine ait bir şiddet türünden bahsetmiyoruz. Şu anda çizgi filmlerde ve çocuk programlarında olan şiddet bunun kat kat üstünde denebilir. Çoğu çocuk şovu büyükler için hazırlanmış şovların çizgi film haline dönüştürülmüş şekli. Uzmanlar bu tip programlara maruz kalmanın agresif davranışları körüklediğini ve çocukların şiddeti normal bir şeymiş gibi algılamasına yol açtığını söylüyor.

 

Bebeklerin ve küçük çocukların gerçek ile televizyonda gördüklerini ayırma ihtimali yok. Küçük bir çocuk için televizyonda gördükleri gerçek. Bu yüzden ekranda gördüklerini taklit etmek onlar için çok normal. Bu da doğru ile yanlışı ayırmada zorlanmak anlamına geliyor.

 

Televizyon bağımlılık yapabilir. Bir çocuk ne kadar televizyon izlerse, daha o kadar izlemek isteyecektir. Ayrıca bir çocuk ne kadar çok televizyon izliyorsa o kadar pasif olacak, pasif oldukça televizyon izleyecek ve bu da bir kısırdöngü haline gelecektir. Çok televizyon izleyen çocuk yaratıcı her türlü etkinlikten uzak kalacak ve hatta ne oynayacağını, nasıl oynayacağını bilemeyecektir. Bu da sağlıklı bir çocukluktan uzaklaşmak anlamına geliyor.

 

Erken çocuklukta çok televizyon izlemek ileride obezite riskini beraberinde getiriyor. Çok televizyon izleyen çocuklar genellikle kreşe, anaokuluna adaptasyonda zorluk çekiyorlar. Yale Aile Televizyon Araştırması’na göre çok fazla televizyon izleyen çocuklar televizyon izlemeyenlere göre çok daha az hayal kurabiliyor, iş birliğine yanaşmıyor ve öğrenmeye de hevesli değil.

Bütün bu veriler eşliğinde Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) çocuklara iki yaşından önce televizyon izletilmemesini öneriyor.