Çocuğunuzla “Kaliteli Zaman” Geçirmek

Çocuğunuzla geçirdiğiniz her dakikanın büyük bir önemi var. Zorunluluklar dışında (yemek, uyumak, yıkanmak vb) geçirilen zamanlar çocukların gelişimi için büyük bir önem taşıyor. Anne ve babanın çocuklarıyla “kaliteli zaman” geçirmesi çocukların zihinsel, fiziksel, sosyal, duygusal gelişimini derinden etkiliyor.

Kaliteli Zaman Geçirmek İçin Beraber Neler Yapalım?

 Parklar, Bahçeler, Sokaklar…

 Birlikte yürüyüş yapın, temiz hava alın. Parklar, bahçeler, ormanlık alanlar çocukları her zaman mutlu eder. Birlikte çiçek, yaprak, kozalak, küçük materyaller toplayarak daha sonra evde bunları değerlendirebilir, birlikte küçük birer sanat eserine dönüştürebilirsiniz.

 Ayrıca dışarıda bulunduğunuz süre boyunca bildiğiniz çiçeklerin, hayvanların, ağaçların ismini çocuklarınıza söyleyebilirsiniz. Çimenlere yatarak bulutları izleyip, şekillerini birlikte bir şeye benzeterek unutulmayacak saatler geçirebilirsiniz.

Yine açık hava etkinliği olarak bisiklete binmek (bunu çocuğunuza öğretmek), paten kaymak, basketbol oynamak gibi birlikte yapabileceğiniz her türlü spor çocuğunuzun hem hoşuna gidecek, hem de ona küçük yaşta spor alışkanlığı kazandırmanıza yardımcı olacaktır.

 Birlikte Oyuncak Yapın

 Evde bulunan kibrit kutusu, yün yumağı, karton, pamuk gibi malzemelerle kendi oyuncaklarını yapabilirsiniz. Saatler sürecek bu etkinliklerle evler, arabalar, hatta ufak bir şehir bile yaratabilirsiniz. Çocuğunuz arkası gelecek olan bu etkinliği her zaman sabırsızla ve heyecanla bekleyecektir. Bu etkinlik için evinizde küçük bir alan açmayı unutmayın.

 Kitapların Büyüsü

 Çocukların gelişiminde kitapların büyük bir rolü var. Erken yaşta birlikte okuyacağınız resimli kitaplar hayal gücünün gelişmesinde büyük öneme sahiptir. Yaşı biraz büyüdüğünde birlikte resimli kitapları kendiniz de oluşturabilir, beraber hikayeler yazabilirsiniz.

 Yemek Zamanı Önemlidir

 Yemek zamanı ailece birlikte vakit geçirilen bir zaman dilimi olmalıdır. Çocuğunuzu hiçbir zaman sizden önce yedirip siz sofrada otururken başka bir şeyle meşgul olmasına izin vermeyin. Her yemekte o gün yaptıklarınızdan bahsedin, çocuğunuzu da gün boyu yaptıklarını anlatmaya teşvik edin. Herkes masaya o gün yeni bir şey öğrenmiş olarak oturursa akşam yemeğinde herkes o gün öğrendiği şeyi anlatabilir. Bu hem hoşça vakit geçirmeye, hem de birlikte gelişmeye yardımcı olur.