Bu Gıdalar Çocuğunuzun Ruh Halini Etkiliyor

Çoğu ebeveyn bazı gıdaların çocukların ruh halini etkilediğini, davranışlara etki yaptığını bilir. Örneğin şekerli gıdalar çocuklarda hiperaktifmiş gibi etki yapar. Ancak ruh halinde değişiklik yapan gıdalar şekerle sınırlı değil. İşte çocuğunuzu etkileyecek, tüketirken dikkatli olunması gereken beş gıda:

 

  1. Süt ürünleri: Çocuğunuz laktoza karşı duyarlıysa ya da süt ürünlerine alerjisi varsa süt ürünleri verdiğinizde davranış, ruh hali değişiklikleri gözleyebilirsiniz. Bebekler kolik semptomlar gösterebilir.

 

  1. Renklendiriciler, gıda boyaları birçok ülkede yasak. Bu kimyasallar genellikle şekerli gıdalara renk vermesi için kullanılıyor ve ebeveynler genellikle şekeri sorumlu tutuyor ama renklendiriciler de birtakım problemlere yol açabiliyor. Örneğin; anksiyete, hiperaktivite ve dikkat bozukluğu (DEHB) ve baş ağrısına neden olabiliyorlar. Meyveli yoğurt ve bazı ekmek ve bisküvilerde bulunabildiğinden dikkatli olmanızda fayda var.

 

  1. Şeker deyince aklınıza sadece şekerli gıdalar gelmesin. Tam bir beslenme olmadığı takdirde çocuğunuzun birçok gıdadan ihtiyacı olmayan şekeri aldığına emin olabilirsiniz. İşlenmiş gıdalarda bulunan şeker uzun vadede birçok hastalığa davetiye çıkarmasının yanı sıra depresyon ve uyku bozukluklarına da yol açabilir.

 

  1. Koruyucular çocuklarda davranış bozukluklarına yol açabilir. Raf ömrünü uzatıcı Nitrit, nitrat ve gazlı içeceklerin çoğunda bulunan sodyum benzoat (e211)’dan çocuklarınızı uzak tutun. Bu tip ürünler çocuklarda baş ağrısı, hiperaktivenin sebebi olabilir. Sodyum benzoat’ın genellikle kutu konsantre meyve sularında bulunduğunu unutmayın. Cips, gofret ve gazlı içeceklerden uzak durmaya çalışın.

 

  1. Alerjen gıdalar çoğunlukla süt ürünleri, yumurta, mısır, soya ve fındık, fıstık gibi ürünlerde bulunur. Bu tip ürünlere toleransı olmayan çocuklarda ruh hali, davranış biçimlerinde bozukluklar görülebilir. Bir şüpheniz varsa alerji uzmanına danışın. Bir yemek günlüğü tutarak hangi besinden sonra nasıl bir değişiklik olduğunu not alabilirsiniz.

 

  1. Arsenik zehrini duymuşsunuzdur. Pirinç, topraktaki ve sudaki arseniği çok kolay çektiğinden inorganik pirinçlerde diğer gıdalara göre 10-20 kat daha fazla bulunuyor. Haftada iki kere pilav yiyen yetişkinlerde belki büyük bir sorun değil ama bebek ve çocuklar için risk büyük. Yalnız bunun basit bir çözümü var, pirinci uzun süre bol suda bekletmek!Bizim kültürümüzde zaten pirinç ıslanıyor ama birkaç saat ıslamak maalesef ki yeterli değil. Pirinci pişirmeden önce geceden ıslamanın, arsenik miktarını %80 civarında azalttığı tespit edilmiş. 1 ölçü pirinci 5 ölçü suda ıslamak da bunda etkili. Yani, arsenikten kurtulmak içinpirincin uzun süre ve bol suda ıslanması gerekiyor.