Yoga; Anne ile Bebek Arasındaki Bağı Güçlendiriyor

Zeynep Gözübüyük ile hem fiziksel, hem de ruhsal bir rahatlamaya yol açan Anne- Bebek Yogası hakkında konuştuk.

 

 

Yoga; Anne ile Bebek Arasındaki Bağı Güçlendiriyor-2286

Anne-Bebek yogası kısaca nedir Zeynep Hanım?

Anne & bebek yogası hem anneler hem bebekler için faydalı egzersizler içeren, 2-10 ay arası bebekleriyle annelerin birlikte katıldığı bir seanstır. Anneler annelerle, bebekler yaşıtlarıyla sosyalleşirler ve keyifli bir saat geçirirler. Bebekler için yapılan egzersizler hem bedensel hem zihinsel gelişime destek olur.

 

Anne- Bebek yogasına ne zaman başlamalı? Ne kadar arayla tekrarlar yapılmalı?

Bebek 2 aylık olduğunda başlanabilir. 10.aydan sonra emeklemek veya ayaklanıp yürümek istedikleri için sınır 10 ay olarak kabul ediliyor. İdeali haftada 2-3 kez yapmak. Ama derslere haftada 1 gelip hareketleri öğrenip evde de haftada en az 2 tekrar yapılabilir.
Yoganın hem bedensel hem de zihinsel faydalı olduğu kesin. Anneye neler katıyor, bebeğe neler katıyor birlikte yapılan yoga? 

Anneler bebekleriyle yapacak aktivite arayışındalar, aynı zamanda sosyalleşmeye de ihtiyaçları var. O sebeple hem bebekleriyle faydalı bir aktivite yapmış hem de yeni bir çevre edinmiş oluyorlar. Bebek için belirttiğiniz gibi hem bedensel hem zihinsel gelişimi destekleyen egzersizler var. Anneleriyle göz göze neşe içinde bir ders oluyor. Başka bebeklerle de iletişime geçerek farklı bir çevrede bir gün geçiriyorlar. Her yönden çok doyurucu bir ders oluyor gerçekten.

 

Anne- Bebek yogası anneyle bebek arasında kurulan bağı güçlendirmeye de yarıyor muhtemelen. Siz neler söylemek istersiniz bu konuda? 

Evet ev dışında bir ortamda hiçbir uyaran ya da araya giren bir engel olmadan 1 saat göz göze, dokunma, bol bol sarılma öpme olan bir ders aynı zamanda. “Kaliteli zaman” nedir sorusuna çok güzel bir cevap diyorum ben.
Yoga; Anne ile Bebek Arasındaki Bağı Güçlendiriyor-2286

 

Nasıl bir ortamda yapılmalı yoga?  Anne ve bebeğin kıyafetleri nasıl olmalı? 

Sakin, temiz, serin olmalı ortam. Bebek de anne de en rahat kıyafetleriyle olmalı.

 

Anne- Bebek Yoga kursları ne kadar sürüyor, evde devam ettirmek için ne kadar süreyle gelmeli? 

1 saat sürüyor. Birkaç kez geldikten sonra hareketlerin sırası ve şarkılar öğreniliyor sonrasında evden yapılabilir ama tabii kalabalık grupta yapmanın keyfi başka.

 

Bebeğimizle Yoga ne zamana kadar yapabiliriz? Daha sonrası için önerileriniz nelerdir? 

10 aya kadar yapılabiliyor. Daha sonra 3-4 yaşında çocuk yogası başlıyor.

Çok teşekkürler.

 

Yoga; Anne ile Bebek Arasındaki Bağı Güçlendiriyor-2286Zeynep Gözübüyük Hakkında

Zeynep Gözübüyük 1981 İzmir doğumlu. İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler eğitimi aldı. Ardından Fransa’da Uluslararası Yöneticilik yüksek lisansını tamamlayıp döndüğünde, Air France KLM Havayolları’nda pazarlama departmanında çalışmaya başladı. 6 yıl içinde Batı Akdeniz Ülkelerinden sorumlu Pazarlama Müdürü oldu. Ama istediğinin aslında bu olmadığını fark etti. Gönüllü Emzirme Rehberi oldu.

Yogaşala’da Neslihan İskit’le Hamile Yogası Eğitmenlik Eğitimi’nin ardından, dünyanın önde gelen hamile, anne ve bebek yogası okullarından Birthlight‘ın Hamile Yogası Eğitmenlik Sertifikasını aldı. Yaklaşık üç ay sonra kızı Ayşe’ye hamile olduğunu öğrendi. 2012’den beri ücretsiz hamile yogası dersleri veriyor. Hamile yogasından sonra eğitimlerine devam ederek Anne&Bebek Yogası ve Çocuk Yogası Eğitmeni de olan Gözübüyük, Hamile, Anne&Bebek ve Çocuk Yogası derslerinin yanı sıra Kolay Doğum Semineri, Bebek Banyosu Semineri ve YeniDoğan Alışverişi gibi etkinlikler de gerçekleştiriyor. Joker Anneler Kulübü Deneyimli Annesi olarak annelere aktif destek oluyor. Ayrıca Parents ve Evim dergilerinde yazıyor.