Eyvah Çocuğum Çok Konuşuyor!

Küçük çocuğunuz konuşmaya ilk başladığı sıralarda sohbet etmenin keyfini çıkarmaya başlayacaksınız. Ancak küçük çocuklar sohbeti gün boyu sürdürme eğilimindedirler ve sizin meşgul olup olmamanızı pek umursamazlar. Hatta siz meşgulken daha da üstünüze gelme, aynı şeyi tekrar etme ve izlenimlerini aktarma eğiliminde olurlar. Bu onların yaramazlık yaptığı veya sizi sinirlendirmek istedikleri anlamına gelmez, sadece içgüdüsel olarak sohbet ihtiyaçlarının varlığına işaret eder.

 

Bu doğal ve yeni durumun ardındaki faktörler şöyle sıralanabilir:

 

  1. Sizin yanıtlarınız ona kendini güvende hissettirir.

Büyümekte olan çocuğunuz artık daha bağımsız ve macera peşindedir. Ancak yine de sizin onu cesaretlendirmenize ve korumanıza ihtiyaç duyar. Sizin, ona tanıdık gelen ve kendini güvende hissetmesine yol açan sesinizi duymak, onun söylediği şeylere yorum yapmanız daha fazla şey deneyebilmek için onu cesaretlendirecektir.

 

  1. Sohbet etmek yeni ve heyecanlı bir oyundur.

Çocukların dil gelişimi için sohbet en önemli araçlardan biridir. Çocuk yeni kelimeleri denemeye, dağarcığına katmaya bayılır. Sizin cevaplarınızla birlikte kelimeleri doğru kullanıp kullanmadığını öğrenir ya da düzeltir. Ancak tabii ki bunu bilerek yapmaz. Onun için bu, yeni ve eğlenceli bir oyun gibidir. Size düşen çocuğunuzu dinlemek, sorularına cevap vermek, doğruları öğretmektir.

 

  1. Keşfettiklerini sizinle paylaşmak ister.

Çocuklar için dünya bir hazine sandığı gibidir. Çocuklar nereye baksalar orada yeni bir yapboz, yeni bir bilmece, çözülmesi gereken yeni bir şey görürler. Üstelik bütün bunları da sizinle paylaşmak isterler. Bir çekmeceyi açmayı başarmak, bir ağaç çizebilmek, bir karodan diğerine atlayabilmek gibi her türlü eylem bir başarı, çözülmüş bir bilmecedir. Bütün bunları yaparken sorular sorarlar ve başarılarını sizinle paylaşmak isterler.

 

  1. Ne olduğunu anlamak isterler.

Çocuklar günlük düzenlemelere, olaylara ilgi gösterirler. Dışarı çıkacağınız zaman nereye gittiğinizi, onu götürüp götürmeyeceğinizi bilmek isterler. Üstelik size yardımcı olmaktan da mutluluk duyarlar. Böyle durumlarda size defalarca aynı soruları sorabilirler. Çünkü tam olarak öğrenmek ve emin olmak isterler. Bu yüzden açıklayıcı olun ve her sorusuna yanıt verin.

 

  1. Sohbet etmek kendisini size yakın hissetmesini sağlar.

Siz çocuğunuzun en  değer verdiği, en önemsediği kişisiniz. Bu yüzden sizinle sohbet etmek onun için çok önemli. Ancak henüz sohbetin ne olduğunu bilmediğinden tam olarak ne diyeceğini bilemiyor, size yakın kalabilmek için aklına geleni söylüyor. Bunun bilincinde olarak sakince onunla sohbeti sürdürün.

 

Sürekli tekrarlarla geçen bu sürenin geçici olduğunu unutmayın ve tadını çıkarmaya bakın. Bu günler asla geri gelmeyecek.