Yaşa Göre Oyuncak Seçimi: 3-4 Yaş

Çocuklar, oyun oynamayı çok sever. Yeni alınmış bir oyuncak ise onları en mutlu eden şeylerden biridir. Ancak bir oyuncaktan beklenen, çocuğu sadece eğlendirmesi değil aynı zamanda onun motor ve sosyal becerilerinin gelişmesine de yardımcı olmasıdır. Bu yüzden çocuğunuz için oyuncak seçerken özellikle bu konuya dikkat etmenizde yarar var. Peki, oyuncak seçiminde hangi genel konulara dikkat edilmelidir?

  • Çocuğun yaşına uygun olmalı.
  • Duyularını harekete geçirmeli.
  • Çocuğun öğrenme seviyesine uygun olmalı.
  • Yaratıcılığını ve hayal gücünü
  • Çalıştırması veya kurulumu kolay olmalı.
  • Güvenlik kurallarına uygun olmalı, tehlikeli parçalar içermemeli.

 

3-4 yaş arası çocuklar için hangi oyuncaklar daha uygun?

Bu dönem çocuklarının el becerileri iyice gelişmiş durumdadır. Oyun hamurları, kumla şekiller yaratma, boyama yapma ve kağıttan şekiller oluşturma konusunda geçen seneye göre daha yeteneklidirler.

Bu tür oyunlar, çocuğun hayal gücünü geliştirdiği gibi, bir aile etkinliğine dönüştürülmesi halinde sosyal gelişimini de destekleyen oyunlardır. Değişik renklerdeki boya kalemleri ve kağıtlar bu dönemde en sevdikleri araç gereçlerdir.

Yazı tahtaları ve tahta kalemleri, çizgi çizmeyi ve yazmayı daha eğlenceli hale getirdiğinden ilgilerini çekebilir. Hikaye dinlemeye ve kitaplardaki resimlere bakmaya bayılırlar. Yaş seviyelerine uygun ve ilgilerini çekebilecek renkli basit kitaplar tercih edilebilir.

Giyinip süslenmeyi ve büyüklerinin taklitlerini yapmayı çok severler. Farklı giysiler giydirerek oyunlar yaratabilecekleri çeşitli boyutlardaki bebekler, kız çocuklarının ilgisini oldukça çeker.

Erkek çocuklar ise özellikle de topla oynama konusunda oldukça yeteneklidir. Topu yakalama veya topa vurma gibi temel oyunlar, denge ve koordinasyonlarını geliştirir.

Artık yakın mesafeye top atabilir ve kendilerine atılan bir topu yakalayabilirler. Ayrıca çeşitli renk ve modeldeki arabalar ve trenler de yine erkek çocukların en çok ilgi duyduğu oyuncaklar arasındadır.

Hayvan setleri, tren setleri, mutfak setleri, temizlik setleri, tamir setleri gibi oyuncaklar, dramatik hikayeler yaratmalarına yardımcı olan oyuncaklardır.

Artık tehlikeleri farkında olduğu düşünülerek daha küçük parçalı oyuncaklarla oynamalarına izin verilebilir ancak yine de gözetim altında tutulmalarında yarar vardır.