Uyku Öncesinde Telefon ve Tablet…

Telefon kullanımı çocukların uyku kalitesini düşürüyor ve uyudukları saati de azaltıyor. İyi bir uykudan yoksun kalan çocuklar hem kısa hem de uzun vadede birçok sağlık problemi ile karşı karşıya kalıyorlar; obezite, zayıf bir bağışıklık sistemi de buna dahil.

 

Gittikçe daha erken yaşta edinilen telefonlar yüzünden çocukların sağlığı artık tehlikede. Özellikle de başuçlarında telefon ile uykuya dalıyorlarsa. Yapılan yeni bir araştırma uykudan önce telefonla vakit geçiren ve baş uçlarında telefonla uyuyan çocukların daha az uyuduklarını ve ertesi gün daha yorgun uyandıklarını gösteriyor.

 

King’s College London tarafından bu konuda yürütülen 20 çalışma ve 125 bin çocuk incelenmiş. Araştırmalar telefon kullanımı ile daha kısa ve verimsiz uyku arasında bağ bulmuşlar. Araştırmanın başında bulunan Dr. Ben Carter aileleri uyararak; “Uykudan en az 90 dakika önce çocukların telefondan uzaklaştırılması gerektiğini” söylüyor.

 

Bu haberi ele alan İngiliz Sağlık Örgütü (NHS) ise araştırmanın eksik olduğunu ve çocuklarda kalitesiz ve az uykunun sadece telefon ve tabletlerle geçirilen zamana bağlanamayacağını söylüyor. Gün boyu şekerli gıdalar tüketen çocukların da uyku saati geldiğinde bu şekerli gıdalar yüzünden hala uyanık kaldıklarını ve uyumakta güçlük çektiklerini ifade ediyor.

 

Kalitesiz ve az uyku ile baş etmek için; uyku öncesi ılık bir banyo, karanlık, düzenli, sessiz bir oda yaratmak, sıcak bir duş, kitap okumak öneriler arasında.

Bunun yanı sıra bol bol egzersiz yapmaları ve ayrıca çocuğunuzla konuşarak tablet ve telefondan uyku zamanı gelmeden uzak tutmak çok önemli.