Yaşa Göre Oyuncak Seçimi: 4-5 Yaş

Çocuklar, oyun oynamayı çok sever. Yeni alınmış bir oyuncak ise onları en mutlu eden şeylerden biridir. Ancak bir oyuncaktan beklenen, çocuğu sadece eğlendirmesi değil aynı zamanda onun motor ve sosyal becerilerinin gelişmesine de yardımcı olmasıdır. Bu yüzden çocuğunuz için oyuncak seçerken özellikle bu konuya dikkat etmenizde yarar var. Peki, oyuncak seçiminde hangi genel konulara dikkat edilmelidir?

 

  • Çocuğun yaşına uygun olmalı.
  • Duyularını harekete geçirmeli.
  • Çocuğun öğrenme seviyesine uygun olmalı.
  • Yaratıcılığını ve hayal gücünü desteklemeli.
  • Çalıştırması veya kurulumu kolay olmalı.
  • Güvenlik kurallarına uygun olmalı, tehlikeli parçalar içermemeli.

 

4-5 yaş arası çocuklar için hangi oyuncaklar daha uygun?

Bu dönem çocukları fiziksel ve zihinsel becerilerini sınar. Onlar için problem çözme becerilerini geliştirecek oyuncakları tercih edebilirsiniz. Basit zekâ oyuncakları ya da basit kuralları olan ve sizinle birlikte oynayabilecekleri kutu oyunları oldukça ilgilerini çeker.

Bu dönemde algılama, hatırlama, parçalara ayırma ve yeniden birleştirme yetenekleri de iyice gelişir. Basit rakam ve alfabe oyunları, eşleştirme ve sınıflandırma oyunlarından hoşlanırlar. Boyama ve yapboz yapmak gibi masa başı etkinlikleri çok severler.

El becerileri ise gün geçtikçe gelişir. Artık makasla düz bir şekil kesebilir, kalemi yetişkin gibi tutabilir hatta küçük boncukları ipe dizebilirler. Küp ve bloklarla şekiller üretme konusunda da oldukça ustalaşmışlardır.

Geometrik şekilleri ve renkleri tanırlar. Renk ve şekiller içeren eşleştirme kartları, dominolar veya çeşitli oyun setleri de ilgilerini çekebilir.

Yüzmeyi, paten yapmayı, dans etmeyi, kayak yapmayı öğrenebilirler ve bu sporlara yönelik araç gereçler oldukça ilgilerini çeker.

Dramatik oyunlarını detaylandırmaya başlarlar. Bu sebeple kız çocukları bebekleriyle oynarken artık onun aksesuarlarına da ihtiyaç duyar. Hatta kendinden fonksiyonlu bebekleri daha çok tercih ederler. Bebek evleri ve yine onun aksesuarları da tercih ettikleri oyuncaklar arasındadır.

Erkek çocuklar ise uzaktan kumandalı araçları kullanma konusunda oldukça beceri kazanmıştır. Trenler, bebek pusetleri, alışveriş arabaları, yazar kasalar, toplar, birbirine geçmeli bloklar, basit dikiş makineleri, çamaşır ve bulaşık makineleri, kum ve su oyunları, telefon, fotoğraf makinesi, askeri oyuncaklar, çiftlik setleri veya müzik aletleri de bu dönemin çocuklarına uygun oyuncaklar arasında yer alır.