Büyükanne ve Babalar: Onlarsız Olmuyor

Bir araştırmaya göre torunlarına aşırı derecede düşkün büyükanne ve büyükbabaların onlara faydadan çok zararı bulunuyor. Glasgow Üniversitesi’nin araştırmasına göre büyük anne ve babalar torunlarını fazla besliyor. Ayrıca torunlarının yanında sigara içme oranı yüksek ve spora teşvikleri ise çok az.

Araştırma İngitere, Amerika, Çin ve Japonya’nın da dahil olduğu 18 ülkede gerçekleştirilmiş. Çocukların birincil bakımvereni durumunda olmayan, ancak belirgin bir düzeyde torunlarıyla ilgilenen büyükanne ve babalar incelenmiş. Araştırma sonuçlarına göre büyük anne ve babalar yemeği duygusal bir araç olarak kullanıyor, torunlarına aşırı düşkün ve yüksek kalorili, bol yağlı yiyeceklerle çocukları besleme yoluna gidiyorlar. Ayrıca çocuklarla birlikteyken onları egzersize ve spora teşvik etmiyorlar. Fiziksel aktivite sadece eğer büyük anne ve baba da aktifse gerçekleşiyor.

Bazı büyükanne ve babalar bu araştırma sonuçlarına şöyle itiraz ediyorlar; “Çocuğun her gün bakımını sağlamak ile haftada bir gün görmek arasında farklar var. Torununun her gün bakımını sağlayanlar ona kendi çocukları gibi davranacaktır, bir gün görenler ise elbette şımartma yolunu seçecektir.

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre ise sadece büyük anne ve baba tarafından büyütülen 9 ay -3 yaş arasındaki çocuklar %15 oranında akranlarına göre daha kilolular.

Araştırmalar büyükanne ve babaların çocuklardaki pozitif gelişimine odaklanmıyor. Bu yüzden çok üzülmemekle birlikte yine de dikkatli olmakta fayda var.