Çocuklarınıza Mindfulness Meditasyonunu Öğretin

‘Mindfulness’ anın içinde hem kendinizde hem de etrafta olan biteni oldukları gibi fark etmek anlamına geliyor. Aslında tüm insanların içinde doğal olarak olan biteni, hislerini, düşüncelerini fark edebilme, anın içinde bulunabilme yeteneği var. 

 

Mindfulness ile odaklanma, dikkat, netlik, yaratıcılık konularında gelişme sağlamak mümkün. Bu yüzden de daha çocukluktan itibaren üzerinde çalışmak çocuklarınız ve sizin için muhteşem bir deneyim yaşayabilirsiniz.

 

Mindfullness meditasyonu için gözleriniz kapalı olarak, bir yer yastığı üzerinde oturun. Vücudunuz dik olsun. Her nefes alışınızda dikkatinizi nefesinize ve göğüs ile karnınızın hareketlerine verin. Nefes alıp verişinizin farkında olun. Burundan giren çıkan nefesinize odaklanın. Aklınıza bir şey gelse bile ondan uzaklaşıp nefesinize odaklanmaya çalışın. Her gün bu egzersizi 10 dakika yaparak mindfulness meditasyonuna bir başlangıç yapabilirsiniz. Her gün tekrar yaptıkça hem odaklanma sürenizin, hem de egzersiz sürenizin kolaylıkla artırabildiğini göreceksiniz.

 

İşte mindfulness meditasyonunu çocuklarınıza öğretmenin yolları:

Elbette bir çocuktan gözleri kapalı olarak on dakika yer yastığında oturmasını isteyemezsiniz. Çocuklar soyut olarak verilen komutlardan çok hoşlanmazlar, bunun yerine eğlenceli ve yaratıcı, basit komutları tercih ederler. Çocuğunuza mindfulness meditasyonunu öğretirken basit komutlar ile hareket etmeniz gerektiğini unutmayın.

 

Çocukların kendilerinin, anın farkında olmalarını sağlamaya çalışmak bu meditasyona giriş anlamını taşır. Ona iki adet aynı konuda resim yaptırmak, resimlere baktıktan sonra aralarında farkı bulmasını sağlamak, beraber bir film izlemek, izledikten sonra karakterleri tek tek sormak da bu meditasyona giriş için birebirdir. Okuldan eve gelirken gördüklerini anlatmasını sağlamak da küçük, güzel bir egzersiz olacaktır. Bu egzersizler anın içinde olmayı çocuğa küçük yaşta öğretmenizi sağlayacaktır.

 

Duygularını anlatmasını sağlamak; herhangi bir yere gittiğinizde ortamı, orada hissettiklerini ifade etmesini sağlamak minfdfullness meditasyona giriş için mükemmel olacaktır