Küçük Çocuğuma Neyi Nasıl Öğreteceğim?

Aslında çocuklar doğduğu andan itibaren “öğrenmeye” başlıyor. Okul öncesi dönemde ebeveynler çocuklarına bir şeyler öğretmek için çoğunlukla büyük çaba harcıyor ve hatta bazen aktif olarak yeteri kadar şey öğretemedikleri için kendilerini suçluyorlar.

Basit tutun

Çocuğunuzla oyun oynamanın faydaları saymakla bitmiyor, ancak bu oyunları faydalı hale dönüştürmek, böylelikle çocuğunuzun deneyimlerinden bir şeyler öğrenmesi de mümkün.

Psikolog Judith Locke’un ailelere önerileri şöyle;

  • Çocuğunuzun kendi yaratıcılığını kendi istediği yolla göstermesine izin verin.
  • Her şeyi karmaşık olarak sunmayın, bazen basit şeylerle oynamak da iyidir.
  • Bazen televizyon izlemek bile iyidir. Sadece doğru, faydalı programlar olduğundan emin olun. Çok sık olmadığı müddetçe, tv zararlı değildir. İzlerken ne izlediğinizi, ne öğrendiğini paylaşın.

 

Çocuklar birebir öğretmediğiniz anlarda da aslında bir şeyler öğreniyorlar. Yeter ki onlara keşfedecek zaman ve alan tanıyın. Birlikte hayvanat bahçesine, bir çiftliğe ya da parka gitmek bile öğrenme sürecinin bir parçasını oluşturuyor. Çok küçük yaşlardaki çocuklarınızla birlikte geçirdiğiniz ve birlikte yeni şeyler keşfettiğiniz her an onu okula hazırlıyor. Dolayısıyla eğer bu küçük gezilerde ve keşfetme anlarında birlikte hareket ederek, yeni şeyler öğrenmesine yardımcı oluyorsanız zaten onu okula hazırlıyorsunuz demektir.

 

Unutmayın! Bebekken onu dünyayı görebileceği güzel bir yere oturtmak önemlidir. Böylece etrafı gözleyecektir.

Küçük çocuğunuza sürekli ders verir gibi bir şeyler öğretmeniz gerekmiyor.

Çocuklara kendi kendilerine bir şeyleri keşfetmeleri için alan ve zaman tanımak önemli.

Markette bile bir şeyler öğrenmesi mümkün. Ona en büyük elma nerede, limon ne renk diye sorarak başlayabilirsiniz.

Kanepede her gün uzanarak birlikte bir kitabı okumak, resimlerine bakmak bile bir öğrenme sürecidir. Kendinizi suçlu hissetmeyin.