Küçük Çocukları Harekete Geçirmek için Aktiviteler

Küçük çocukları yağmurlu günlerde meşgul edecek bir sürü aktivite var. Özellikle para harcamadan, gelişimlerine faydalı aktiviteler bularak gününüzü renklendirebilirsiniz.

İşte 18 aydan 3+ yaşa kadar eğlenceli aktiviteler:

 

En sevdiği rengi bul

Çocuğunuzdan en sevdiği ya da beğendiği rengi seçmesini isteyin. Daha sonra evde o renkte olan her şeyi bulmasını isteyin. Yastıklardan tabaklara, örtülerden oyuncaklara bu rengi arasın. Daha sonra başka bir renk seçerek sadece tek bir oda içinde de arama yapabilirsiniz. Aramayı yaparken kaç tane olduğunu saymayı unutmayın.

 

Gölge oyunu

Işıkları kapatın, perdeler kapansın ve duvara fener tutun. Çeşitli düz çizgiler, daireler yapın ve sizi taklit etmesini söyleyin. Daha sonra feneri sabit bir yere koyun ve elleriniz serbest kalsın. Ellerle duvara hayvan gölgeleri yapmayı deneyin. Çocuğunuz bu hayvanı bulmaya çalışsın.

 

Yastıklarla oyun

Evin her noktasına her çeşit yastık koyun. Emeklemek, üstlerinden zıplamak, üstünde denge kurmak gibi motor becerilerini geliştirecek bir aktivite yaratın.

 

Çoraplarla oyun

Çorapları top haline getirin ve çamaşır sepetine basket atma oyunu oynayın. Önce sepeti çok yakın tutun, gittikçe uzaklaştırabilirsiniz.

 

Hayvanları taklit

Birlikte hayvan sesleri çıkararak birbiriniz hangi hayvan olduğunu bulmaya çalışın.

 

Esneme hareketleri

Yoga yapmayı biliyor olmanız gerekmiyor. Birer ağaç gibi hissedin ve ayaklarınız tamamen düz iken ayak parmaklarınıza doğru eğilmeye çalışın.

 

Bantla oyun

Yere düz bir bant yapıştırın. Bu bant üzerinde düz yürümeye çalışın.

 

Lideri takip et

Bu yaşlarda miniğiniz sizi taklit etmeye bayılır. Elleri çırpmak, zıplamak gibi hareketlerinizi taklit etmesini isteyin.

 

Çarşaflardan kale

Çarşaflarınız ve yastıklarla mobilyalar arasına bir kale inşa edin. İçine girerek oyun oynayabilir, kalenizin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Saklambaç

Kuralları anlamak biraz zor olabilse de; ona kadar saymak ile başlayabilirsiniz.

 

Dans

Çocukların ritim, yeni sesler, tempoya ilişkin dikkatini çekebilecek birçok telefon uygulaması bulabilirsiniz. Arada bir durdurarak “donma”yı ve tekrar başlatmayı unutmayınJ

 

Oyuncak avı

Birlikte en sevdiği oyuncaklardan birkaç tanesini seçin. Bunları saklayın ve bulmasını isteyin. Ya da büyük bir yastık kılıfı içine koyun, dokunarak hangi oyuncağı eline almakta olduğunu bulmasını isteyin.

 

Balon partisi

Çocuklar elbette tek bir balonları olsa da sevinir. Ama 5-6 uçan balona daha çok sevinir. 5-6 uçan balonu evinizde serbest bırakın ve balon partisinin keyfini çıkarın.

 

Şimdi televizyonu kapatın ve evinizde bulunan eşyalarla, fikirlerle oyuna başlayın. Bu sayede çocuğunuzla aranızdaki bağ güçlenecek, ona pozitif bir rol model olacaksanız. Gülümseme, kıkırdama dolu saatler de cabası 🙂