Kış Hüznünden Uzaklaşmak

Yenidoğan bebekle sürekli evde olmak hiç kolay değil. Özellikle kışın kasvetli ortamında, güneşten faydalanamadan sürekli evde olmak yeni doğum yapan anneyi hüzne sürükleyebilir.

Yetişkinler mevsim geçişlerinden ve kasvetli hava şartlarından ruhsal olarak etkilenirler. Yeni doğum yapan ve sürekli bebeğiyle ilgilenmek zorunda olan ve kış şartları yüzünden eve kapanan bir anne muhakkak ki bu durumdan daha da çok etkilenecektir.

Kış hüznü daha az günışığı ve uzun saatler evde kalmak sonucu oluşabilir. Kış hüznünü azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey var:

Evde perdeleri açık tutun ve gün ışığının olabildiğince eve girmesini sağlayın. Cam kenarında vakit geçirin, en sevdiğiniz kitabı alın, en sevdiğiniz içeceğinizi yapın ve cam kenarındaki yerinize oturun. Burada olabildiğince vakit geçirmeye çalışın.

Işık terapisi kutusu edinin. Gün ışığını taklit eden bu kutular mutlaka işe yarayacaktır. Zira beyin gerçek ile gerçek olmayan arasındaki farkı anlamaz.

Hava soğuk olsa bile mutlaka dışarıda vakit geçirmek için kendinize zaman yaratın. Temiz hava ve yürüyüşün iyi gelmediği insan yoktur. Egzersiz yapmak endorfin salgılamanıza yol açar ve bu da siz kendinizi iyi ve mutlu hissettirir. Eğer hiç dışarı çıkamayacak kadar soğuk ise, egzersizlerinizi evde de yapabilirsiniz.

Dışarısının kasvetli olması evinizin de öyle olmak zorunda anlamına gelmiyor. Kanepeleriniz için parlak sarı yastıklar seçebilir, evinize çiçek alabilir, çiçek tabloları asabilirsiniz.