Bebek Mamalarını Evde Yapmanın Faydaları

Eğer yeni anne olduysanız bebeğiniz için en iyisini istersiniz. Sağlıklı bir bebek için de en önemli kısım beslenme. Süpermarketlerde hazır bebek maması görmüş olmalısınız.

Peki bu mamaların etiketlerini hiç okudunuz mu? Çoğunluğuna şeker ve tuz katılan bu mamalar hiç şekere veya tuza ihtiyacı olmayan bebekler için uygun olabilir mi? Üstelik daha küçücükken bebeği tuza ve şekere alıştırmak da cabası.

Bunun yanı sıra bu mamaların içinde bazı kimyasal nişastalar bulunuyor. Mamayı daha yoğun hale getiren ve besin anlamında bir faydası olmayan bu maddelere sizce bebeğinizin ihtiyacı var mı?

 

Daha az alerji

Mayo Klinik’in yaptığı bir araştırmaya göre 1 yaşına kadar hazır bebek maması yemeyen bebekler yiyenlere oranla ileride daha az besin alerjisi riski taşıyorlar.

 

Evde bebek maması hazırlamanın faydaları

Evde bebeğinizin mamasını kendini hazırladığınız zaman içinde tuz mu şeker mi, kimyasal bir madde mi var diye şüphelenmenize gerek kalmayacak. Boşu boşuna tuz ve şeker alımını engellemiş olacaksınız. Ayrıca eğer organik sebze ve meyvelerle mamaları hazırlarsanız antioksidan etkileri olacağından da şüpheniz olmasın.

 

Bütün bunların yanı sıra evde hazırladığınız mama, süpermarket rafından alacağınız ve uzun süre rafta kalmış her mamadan daha taze olacaktır.

 

Evde hazırlanan mama çok daha ekonomiktir. Üstelik kendiniz için aldığınız meyve, sebze, etlerin bir miktarını kullanarak kendi mamanızı hazırlamanız mümkün.