Emzik Kullanmalı mı Kullanmamalı mı?

Bebeği rahatlattığı için; daha bebek doğmadan ilk alışverişlerde alınan ürünlerden biri de emzik. Kimi doktor kullanımına onay verirken kimisi de anne sütünden erken kesilmeye yol açtığını, ağız şeklinde bozulmaya yol açtığını belirterek annelerin yenidoğan bebeklerinde emzik kullanmalarını doğru bulmuyor.

Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu şöyle diyor: “Emzik kullanılmasına karşı çıkanların en çok üzerinde durdukları konu emzik alan bebeklerin anne sütü almayı bırakmasıdır. Bu konuda yapılmış çalışmalarda emziğin, memeyi emmeyi bırakmada çok az da olsa etkisi bulunduğu gösterilmiştir. Bir diğer konu ise ağızda şekil bozukluklarına yol açma ihtimali olmasıdır ki bunu da destekleyen yeterli kanıt bulunmaktadır. Ayrıca emziklerin üretildikleri plastik türevlerinden bazılarının tükürükte eriyip kana geçtikleri de bilinmektedir. Bu konudaki bilimsel gerçekleri göz önünde bulunduran uzmanlar bebek dostu hastanelerde emzik kullanımını önermemektedir.”

 

Emzik kullanmak özellikle prematüre bebeklerde bazen önemli

Bebek dostu hastanelerin uyguladığı emzik yasağına ilişkin değerlendirmeler yapan Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu “Zamanında doğan ve sağlık problemi olmayan bebeklerin büyük bir kısmında, emme refleksinin gelişmesi iyi, beslenmesi sorunsuz olmaktadır.

Ancak nadiren prematüre bebekler, doğumdan sonra kan şekeri düşen bebekler ve sinir sistemi ile ilgili problemi olan bebeklerde, emme yutma ve nefes alma koordinasyon becerisini kazanılmakta zorluk yaşanır. Bu gibi durumlarda emzik kullanımı tedavinin bir parçası olabilir.

Bebeklerde de sindirimi kolaylaştırıcı, sakinleştirici, oyalayıcı, huzursuzluğu giderici, ağrılı uyaranlardan rahatsız olmayı azaltıcı etkileri de bulunmaktadır.

Anneden ayrı kaldığında emzik kullanımının bebeğin huzursuzluğuna iyi geldiği de bilinmektedir. Sonuç olarak gerekli görülen bebeklerde ilk aylarda emzik kullanımının mazur görülmesi, bazı durumlarda desteklenmesi ancak altı aydan sonra zararlı olduğu yönleri baskın hale geldiği ve faydası azaldığı için kesilmesi önerilmektedir.” dedi.

 

Emziğin hangi bebeklere olumlu etkileri var?

  • Prematüre ve düşük doğum ağırlığı olan bebekler
  • Kan şekeri düşük bebekler
  • Emme refleksi zayıf olanlar bebekler
  • Sinir sistemi ile ilgili problemi olan bebekler

 

Nasıl bir faydası var?

  • Emzik kullanmak zihinsel gelişmeyi hızlandırıyor
  • Emme ve yutma koordinasyonunu artırıyor
  • Emme refleksini geliştiriyor
  • Ani bebek ölümü sendromunu azaltıyor

 

Ne zamana kadar kullanmalı?

Amerikan Pediatri Derneği AAP, annenin süt miktarını etkileyebileceği nedeni ile ilk bir ay boyunca emzik kullanmayı önermemektedir. İlk altı aya kadar yukarıda bahsedilen bebeklerde kullanımı aile ve doktor kararıyla olmalı, altı aydan sonra bebeğin emziği bırakması teşvik edilmeli. Bebeğin ağız sağlığını korumak, dişlerinin düzgün çıkmasını sağlamak ve anne sütü alımına devam etmek için bu konuda titiz olunmalı.

 

Kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Emzik problemleri genellikle ileri yaşlarda (1 yaşından sonra) çıkmaya başladığı için aşağıdaki önerilere daha da fazla dikkat etmeniz gerekiyor:

 

Konuşma güçlükleri: İleriki yaşlarda konuşmayı engelleme ve konuşma güçlükleri yaşamamak için emzik kullanımını mümkün olduğunca sadece uyku zamanları ile kısıtlamaya çalışın. Eğer emziği, bebeğiniz her sinirlendiğinde, duyguları ile baş edebilmesi için öneriyorsanız bunu yavaş yavaş azaltmanızda fayda olacaktır. Uzun yolculuklar, aile toplantıları ve benzeri aykırı durumlar haricinde sadece uyku saatlerinde emzik vermeye çalışın.

 

Damak yapısında bozulmalar: Bazı doktorlar emzik kullanmayı 4 yaşına kadar bırakan çocuklarda damak yapısının normale döneceğini belirtiyor. Siz yine de doktorunuza danışın.

 

Ağız sağlığı: Bu belki de en zoru. Her emzirmeden/mamadan sonra ve emzik vermeden önce dişlerini iyice temizlemelisiniz. Böylece, ağzında ekstradan bakteri üremesine engel olursunuz. Yatmadan önce mutlaka dişlerini fırçalama alışkanlığı edindirin. Emzik kullanımı çürüklere yol açabilir.

 

Emzikleri değiştirmek: İçindeki plastik her ne olursa olsun, emildikçe ağızdan vücuda karışma olasılığı var, bu yüzden de emziklerin sık aralıklarla değiştirilmesinde fayda var.