Çocuğum için En Doğru Kreş Hangisi?

Kreş, çocukların yaşıtlarıyla ilk defa tanıştıkları ve ailelerinden ayrı kaldıkları ilk yerlerdir. Kreşler çocukların gelişimi ve eğitimi için ilk yapı taşlarını oluşturur. Bu nedenle de kreş seçimi çocukların gelecekteki becerileri için oldukça büyük bir önem taşır.

Anne ve babaların için en doğru kreşi seçmek ise oldukça zor bir süreçtir. Her kreş farklı özellikler ve aktiviteler sunar. Bu seçenekler arasından çocuk için en doğru olanı seçmek oldukça kafa karıştırıcı bir süreçtir.

 

Hangisini seçmeli?

 

Tam Zamanlı Kreşler

Çalışan anne ve babalar, çocuklarını genellikle tam zamanlı kreşlere göndermeyi tercih eder. Sabahtan akşama kadar kreşte kalan çocuk hem arkadaşları ile vakit geçirmekte hem de evde yapamayacağı yaratıcı aktiviteleri öğrenmektedir. Tam zamanlı kreş seçimi yaparken, kreşin sunduğu olanakları ve aktivite takvimini değerlendirmek oldukça önemlidir. Çocuğun bütün günü geçireceği bir alanda, öğle uykusu ve beslenme saati gibi değişkenler seçim yapmak için önemli etkilere sahiptir.

 

Yarı Zamanlı Kreşler

Eğer anneler çalışmıyorsa, yarı zamanlı kreşler de çocuklar için oldukça iyi bir seçenek olabilir. Bu şekilde çocuklar günün yarısında kendi yaşıtları ile zaman geçirerek kendilerini geliştirebilirler. Yarı zamanlı kreşler aynı zamanda çocukların düzenli bir sisteme ayak uydurması için oldukça önemlidir. Tam zamanlı kreşe gitmek için küçük olan çocuklar, ilk aşamada yarım zamanlı kreşlere giderek yaşıtları ile zaman geçirmek adına ilk adımları atabilirler.

 

Çocuğun İlgi Alanı ve Becerilerine Göre Kreş Seçimi Yapın

Ailelerin kreş seçimi yaparken dikkat etmesi gereken en önemli konu, çocuğun ilgi alanları ve becerileridir. Spor yapmaktan ve hareket etmekten hoşlanan bir çocuğu bu olanaklara sahip bir kreşe göndermek gelişimi için daha yararlı olacaktır. Resim yapmaktan hoşlanan bir çocuğu ise el becerilerine odaklanan bir kreşe göndermek oldukça önemlidir.

Yarı zamanlı veya tam zamanlı olmasından bağımsız olarak, çocukların becerilerini kreş döneminde doğru bir şekilde yönlendirmek, ileride çocuk için oldukça faydalı olacaktır.

Aynı zamanda kreşin eve yakın olması da çocuğun yolda çok zaman kaybetmesini ve yorulmasını engelleyecektir. Kreş seçimi zorlu bir süreç olarak görünse de yeterli araştırma yapıldığında çocuğun becerilerine göre bir kreş bulmak mümkün olmaktadır.