Alt Islatmanın Altında Yatan Sebepler

Çocuğunuz altını ıslatıyorsa bu önemsemeniz gereken bir durumdur. Alt ıslatmanın altında birçok sebep olabilir. Kimi fizyolojik, kimisi de psikolojik olan sebepler ile açıklanabilen alt ıslatmaya kısaca göz atarsak;

Fizyolojik nedenler:

Kalıtımsal sebepler -bazen anne babanın geçmişinde de alt ıslatma var ise çocuklarda da görülebilmektedir.

Çocuğun kasları yeteri kadar iyi çalışır durumda değilse alt ıslatma görülebilir.

İdrar yolu hastalıklarında, böbrekle ilgili hastalıklarda, merkezi sinir sistemi bozukluklarında da alt ıslatma görülebilir.

Fazlasıyla yorgun olma, çok sıvı tüketme, yatmadan önce sıvı tüketme gibi durumlarda da görülebilir.

Psikolojik Nedenler:

Alt ıslatma psikolojik bir nedenden kaynaklanıyorsa ev içindeki duruma göz atmak gerekir.

Birçok çocuk öfkelendiklerinde, söylemek istediklerini dile getiremediklerinde bir tepki olarak alt ıslatabilirler.

Ani değişiklikler alt ıslatmaya neden olabilir. Ev değiştirme, anne ve babanın boşanması, ayrılması, kardeş kıskançlığı, aile içi şiddet, çocuğa şiddet gibi durumlar alt ıslatmaya neden olabilir.

İlgisiz davranışlar da alt ıslatma sebebidir. Çocuk ilgi çekmek için altını ıslatabilir.

Ne yapmalı?

Öncelikle sorunun fizyolojik mi psikolojik mi olduğunu tespit etmek üzere doktorunuza başvurmanız gerekir. Fizyolojik olduğunu düşünülüyorsa çeşitli tetkikler yapılarak sorun tespit edilecek ve gerekli önlemler alınacaktır. Eğer sorun psikolojikse öncelikle ailenin çocuklarına olan davranışlarını değiştirmeleri yönünde bir psikolojik yardım almaları, çocuklarını ise bir çocuk psikoloğuna götürmeleri gerekebilir. Çocuğunuza anlayışlı davranmalı; herhangi bir durumda şiddete başvurmamalı, konuşarak sorunlarınızı çözüme ulaştırmayı denemeniz gerekir. Bütün bunları yoluna koyduğunuz takdirde alt ıslatma bir problem olmaktan çıkacaktır. 

Alt ıslatma sorununu önlemenin yolları:

– Tıbbi bir nedenden kaynaklanıyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.
– Alt ıslatma yaramazlık değildir, çocukları suçlamamak gerekir. Bu onların kontrolü dışında gelişmiştir. Çocuğun üzerindeki gereksiz baskılar kaldırılmalı, aşırı titiz tutumlardan kaçınılmalıdır.
– Eğer altını ıslatma nedeni kardeş kıskançlığı ise, çocuklara eşit ilgi gösterilmeli ve aile bireylerinden yardım istenmelidir. Çocuk yapabildikleriyle takdir edilirse, fark edildiğini anlayacak ve duygusal olarak rahatlayacaktır.
– Çocukları en çok yoran olumsuz davranış ve iletişimdir. Çocuğun anlamayacağını düşünmek, belli etmemeye çalışmak, sorunla ilgili çarpık açıklamalar yapmak son derece yanlıştır. Bu konuda sorun yaşamamak için anne-babaların çok dikkatli davranmaları gerekir.
– Anne-babayı nadir görmek, az zaman geçirmek hatta zaman geçirmemek alt ıslatmaya neden olabilir.
– Düzenli olarak tuvalete gittiğinde ya da altını kuru tuttuğunda övülmeli, çocukla olumlu iletişim kurarak, onun değerli olduğu hissettirilmelidir. İlk tuvalet alışkanlığı kazandığı dönemlerde de tuvaleti kullandığı için ödüllendirmekte çocuğu motive etmektedir. Asla baskı yolu ile tuvalet eğitimi kazandırılmamalıdır.
– Çocuğun tuvalet eğitimi konusunda belli bir olgunluğa erişmesi beklenmelidir.
– Tuvalete düzenli aralıklarla gittiğinden emin olunmalıdır. Özellikle yatmadan önce tuvalete oturtulmalı, uykusu derinse sık sık tuvalete kaldırılmalıdır. Yatmadan önceki bir saat içerisinde de sıvı bir şey içirilmemelidir. Alarmlı bir saat ya da ona bunu hatırlatacak bir uyarıcı işe yarayabilir. Başlangıçta çocuğun anne-baba yardımıyla tuvalete götürülmesi gerekebilir.
– Eğer çocuğun okuldaki tuvaletlerle ilgili bir sorunu varsa, ona bu konuda destek olup sorununu çözmesinde yardımcı olunmalıdır.
– Çocuğun stresleri ve endişeleri ile ilgilenilmelidir. Duygusal sorunlar çözüme kavuşturulamıyorsa bir çocuk psikoloğuna yönlendirilmesinde fayda vardır. Umutsuzluğa kapılmamalıdır.
– Çocuk utanç duymadan bir arkadaşının evinde kalmak ya da tatile gitmek için doktoruna danışarak kısa süreliğine ilaç kullanabilir. İlaçlar idrar yapma isteğini bastırdığı için uzun süre kullanılmaması tavsiye edilmektedir.
– Su geçirmez çarşaflar, çabuk kuruyan yatak örtüleri vb. kullanmak durumu kolaylaştırabilir.

Ayrıca yatak ıslatma adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.