Murat Celeb’in Çocuklar İçin Tasarladığı Kitaplar Ödül Aldı

Kitap AdıRakamlar
YazarMurat Celeb
Yayıneviİletişim Yayınları
TemaMatematik
Yaş Grubu7-12 yaş ve üstü

Rakamlar ve Taşıtlar

Rakamlar ve Büyük Taşıtlar

Rakamlar ve Hayvanlar

Rakamlar ve Küçük Canlılar

Bu rakamlar çocuklara birşeyler fısıldıyor. Anlatmak istedikleri ne de çok şey var! Küçük okurları rakamlarla tanıştır-mak ve matematiği sevdirmek için Murat Celep’in tasarladığı “Rakamlar ve …” farklı temalarda aktivite kitapları dizisi. Benzersiz, ilginç, ve çok eğlenceli…

Rakamlar kendi aralarında oyunlar oynayarak, eğlenerek, itişip–kakışarak, küçülüp–büyüyerek, renkten renge girerek, her sayfada ayrı bir sürpriz hazırlıyorlar çocuklara. Ama sayfayı çevirdiğiniz anda itişmeler, gülüşmeler bir anda kesiliveriyor.

Hepsi görevlerini en iyi şekilde yaparak, girdikleri kılıkta oldukları gibi kalakalıyorlar. Ta ki biz bir sonraki sayfaya geçene kadar hiç renk vermiyorlar. Hazırladıkları sürprizlerle ilgili çocuklara ipuçları verirken, kimi zaman da hayvanlar ve taşıtlar hakkında ilginç bilgiler fısıldıyorlar. Çocukların konsantrasyon sürelerini ve parça–bütün algısını geliştirmeyi de amaçlayan kitaplar; onlara aynı zamanda yaratıcı düşünmeleri için ilham verecek. Çocukların unutamayacakları ilk kitaplardan olmaya aday.

Rakamlarla Tanıştıran Kitaplar

“Bu kitaplarda alışkın olduğumuz şekilde bir hikâye yok ama grafik tasarım üstünden son derece başarılı biçimde ilerleyen bir ‘rakamlarla tanıştırma’ hikâyesi var. Grafik tasarımcı Murat Celep çocukların, genel olarak aralarının ‘pek iyi’ olmadığı sayılar ile barışmalarını sağlayabilecek yaratıcı bir yöntem geliştirmiş. (…) Okul çağındaki çocuklar için eğlenceli ve öğretici bu kitaplardaki yaratıcılığın benzerlerini müfredat kitaplarında da görebilsek keşke.”

Hürriyet Gazetesi

 Tipografide Mükemmellik Ödülü

 Type Directors Club tarafından 64’üncüsü düzenlenen grafik tasarım yarışmasında, Murat Celep’in “Rakamlar ve …” çocuk kitapları dizisi Tipografide Mükemmellik Ödülü’ne layık görüldü.

55 ülkeden 2000’in üzerinde katılımın olduğu yarışmada grafik tasarımın tüm dallarında ödüller veriliyor. Murat Celep, ödülü İletişim Yayınları’ndan çıkan diziyle kitap kategorisinde aldı. Ödül alan işler Type Directors Club tarafından her yıl yayımlanan The World’s Best Typography yıllığında yer alacak, ayrıca New York’ta düzenlenecek ödül töreni sonrası 16 farklı ülkede (Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Çin, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Endonezya, İsrael, Japonya, Polonya, Rusya, Güney Kore, İspanya, Tayvan, Tayland ve Vietnam) sergilenecek.

Murat Celeb’in Çocuklar İçin Tasarladığı Kitaplar Ödül Aldı-611Murat Celep Kimdir?

İstanbul’da yaşayan bir grafik tasarımcıdır. Ankara’da doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV bölümünden mezun oldu.
Aralarında Novum, Etapes, Logolounge, Counter-Print Books, The Dieline olmak üzere; Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, Japonya, G. Kore ve Çin’de çeşitli yayınlarda ve internet platformlarında tasarımlarına yer verildi. 2012 yılında Avrupa Konseyi’nin kurumsal kimliğinin yenilenmesi için, 47 üye ülkeden davet edilen 30 tasarımcıdan biri oldu. Pek çok tasarım ödülü aldı. Kendi stüdyosunda çocuklar için kitap tasarımlarının yanı sıra grafik tasarım çalışmalarını da sürdürmektedir.
Murat Celep’in tasarladığı ve yazdığı “Rakamlar ve …” çocuk kitapları dizisi, 2018 yılında Type Directors Club tarafından, Tipografide mükemmellik ödülüne layık görüldü.