Yazılar Kategorisi

Çocuklukta Gıda Boğulmalarında Erken Müdahale ve İlkyardım

Gıda boğulmaları çocuklukta sıkça yaşanabiliyor. Çocukluk çağında obezite ülkemizin de gerçeklerinden biri oldu. Buna bağlı gelişen birçok hastalık da maalesef özellikle obez çocukları etkiliyor. Solunum problemi olan obez çocuklar gıdaların soluk borusuna kaçma problemini normal kilodaki çocuklara göre daha fazla yaşıyorlar. Çocuklarda gıda boğulmalarına erken müdahale etmemek ölümle sonuçlanabiliyor.
Çocuklar Neden Gıda Boğulması Yaşayabiliyor?
Çocuklar ağız ve diş gelişimi henüz tamamlanmadığı ilk yıllarda yutma güçlüğü ile gıda boğulmaları yaşayabilirler. Yutma güçlükleri gıda boğulmalarına yol açabilir. Boğulma esnasında öksürükle birlikte yutulanlar çıkarılabilse de bazen ölümle sonuçlanan vakalar da olabilir.
Gıda Boğulmaları Yaşamamak İçin Bu Besinlerden Çocuklarınızı Uzak Tutun
Yemek ile ilişkili boğulma ve ölüm vakaları…

Detaylar
15/04/2018

29 Şubat: Görülen Nadir Hastalıklar Günü

29 Şubat Dünya Nadir Hastalıklar Günü kapsamında bir etkinlik düzenlendi. Çocuklarda görülen romatolojik hastalıklar hakkında bilgi veren İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Özgür Kasapçopur, çocuklarda hareket yeteneğiyle birlikte diğer tüm vücut sistemini de etkileyen bu tür hastalıkların erken tanı gerektiğirdiğini ifade etti.  “Bu tür  romatizmal hastalıklar tedavi edilmezse, kalıcı ve sakat bırakıcı eklem değişikliklerine yol açabilir.” diyen Kasapçopur,  erken tanının büyük önem taşıdığını vurguladı.

 

Çocukluk çağında bilinen birçok ana hastalığın yanı sıra tam olarak bilinmeyen hastalıkların da ortaya çıkabildiği ve bu hastalıkların tümünün “nadir” ya da “yetim”hastalıklar olarak tanımlandığına dikkat çeken Prof. Dr. Özgür…

Detaylar
01/03/2018

Horlama ve Uyku Apnesi Çocuklarda da Görülüyor

Horlama, hatta ”uyku apnesi” özellikle de 2-10 yaş arasındaki çocuklarda ortaya çıkıyor. Bunun nedeni ise horlamaya yol açan etkenlerden olan geniz eti ve bademcik hastalıklarının bu yaş grubunda yaygın olarak görülmesi. Çocuklarda horlama büyüme ve gelişme geriliği başta olmak üzere pek çok önemli soruna neden olabiliyor. Devamlı olan ve şiddeti giderek artan bir horlama söz konusu olduğunda çocuğun zaman kaybedilmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına götürülmesi gerekiyor.

 
Çocuklarda Horlama ve Uyku Apnesi Görülmesinin En Sık Görülen Nedeni Geniz Eti Büyümesi
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Betül Şahin;  “Horlama solunum sırasında havanın üst hava yolundaki darlık nedeniyle kısıtlı bir alandan geçerken, çevresindeki yumuşak dokuların…

Detaylar
19/02/2018

Engelli Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığını Ertelemeyin

Engelli çocuklar ağız-diş hastalıkları bakımından yüksek risk grubunda bulunuyor. Engelli çocukların genellikle ağız hijyeni genel popülasyonla kıyaslandığında daha kötüdür. Bu yüzden ağız ve diş sağlığına ekstra dikkat etmek gerekir.

Pedodonti Uzmanı Yrd. Doç. Merve Nur Aydın, ”Engelli çocuklarda, çoğunlukla temel sağlık problemlerinin çözümü ile ilgilenildiğinde, ağız ve diş sağlığı ihmal edilebilmektedir. Bunun sonucunda diş çürükleri ve diş eti hastalıkları artarak, tedavisi güç ileri aşamalara ulaşmaktadır. Erken dönemde alınacak koruyucu ağız ve diş sağlığı önlemleri, ileride karşılaşabilecek bu tür problemlerin engellenmesinde önem taşımaktadır’’ diyor.
Engeli Çocuklarda Diş Temizliği
Sağlıklı çocuklarda olduğu gibi engelli çocuklarda da, dişler ağızda görünür görünmez, anne ya da çocuğun…

Detaylar
19/02/2018

Bebeğinizin Baş Çevresini Ölçmeyi Unutmayın

Bebeğin baş çevresi gelişimini takip etmek açısından önem taşıyan faktörlerden biri olarak görülüyor. Boy ve kilo ölçümüne ek olarak beyin gelişimibaş çevresinin uzunluğuna bakarak anlaşılabilir.Beyin gelişiminde birtakım sorunlar oluşan çocukların baş çevresinin büyüklüğü bulunduğu ayda olması gerekenden çok daha farklı ilerler. Bu yüzden aylık gelişimleri takip ederken baş çevresi ölçümünü de ihmal etmemek gerekir.

 

Bebeklerde anne babalar tarafından fark edilmesi güç olan ancak  sıklıkla görülebilen beyin içinde su toplanması ya da kafatasının zamanından önce kapanması beyin gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Anne karnında ve sonrasında takip doktorunuz tarafından yapılıyor, bu da yaşanabilecek sorunlara erken müdahale şansı verebiliyor.

 

Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahi Prof. Dr. İlhan Elmacı,…

Detaylar
17/01/2018

Kış Hüznünden Uzaklaşmak

Yenidoğan bebekle sürekli evde olmak hiç kolay değil. Özellikle kışın kasvetli ortamında, güneşten faydalanamadan sürekli evde olmak yeni doğum yapan anneyi hüzne sürükleyebilir.

Yetişkinler mevsim geçişlerinden ve kasvetli hava şartlarından ruhsal olarak etkilenirler. Yeni doğum yapan ve sürekli bebeğiyle ilgilenmek zorunda olan ve kış şartları yüzünden eve kapanan bir anne muhakkak ki bu durumdan daha da çok etkilenecektir.

Kış hüznü daha az günışığı ve uzun saatler evde kalmak sonucu oluşabilir. Kış hüznünü azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey var:

Evde perdeleri açık tutun ve gün ışığının olabildiğince eve girmesini sağlayın. Cam kenarında vakit geçirin, en sevdiğiniz kitabı alın, en sevdiğiniz içeceğinizi yapın ve cam…

Detaylar
09/01/2018

Ebeveynlerin Korkulu Rüyası, Çocukların Ateşlenmesi

Çocuğun ateşlenmesi anne babaların en büyük korkularından biri. Çocuklarının havale geçirmesinden endişe eden ebeveynler kimi zaman ateşi azaltmak için yanlış şeyler yapabiliyorlar.
 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İhsan Şehla ateşle ilgili bilmemiz gerekenleri şöyle anlatıyor:

 

Genel olarak vücut sıcaklığının normalin üstünde ölçülmesi durumu ateş olarak tanımlanır.

Elde edilen değerler ölçüm yerine göre değişiklik gösterdiği için, sıcaklığın koltuk altından 37, kulaktan 37,3 ve makattan 38 derece ve üzerinde ölçülmesi durumunda ateşin varlığından söz etmek doğru olur.

 

Her ne kadar aileler ateşli durumlarda endişe hissetseler de yapılan deneysel çalışmalar orta derecede ateş (39 dereceye kadar olan ateş) ile kişinin mikroplara karşı savunma işlevlerinin arttığı ve…

Detaylar
04/01/2018

Ani Diş Sorunlarında Ne Yapmalı?

Çocuğunuz gece diş ağrısıyla uyanıyorsa ağrıyan bölgeye özen göstererek hemen çocuğunuzun dişini fırçalayın. Diş temizliği sayesinde rahatlama oluşacaktır.

 

Ağrıyan dişin olduğu bölgeye 5 dakika arayla 5’er dakika dışarıdan, ince bir beze sarılmış buz uygulaması yapın. Buz o bölgeye gelen damarların daralmasını sağlayarak kan akışının azalmasına neden olacak ve bu sayede iltihabın aktif halini baskılayacaktır.

 

Ayrıca buz hissizlik de oluşturacağı için lokal bir uyuşukluk olacak ve ağrı hissini azaltacaktır. Ağrı yine de geçmezse çocuğun yaşına ve kilosuna uygun dozda ağrı kesici verilerek geceyi rahat geçirmesi sağlanabilir ancak elbette bunlar geçici çözümler. Mutlaka çocuk diş hekimine giderek tedaviye başlamak gerekiyor.

 

Çocuğunuzun dişi kırılırsa

Çocuğunuzun düşme veya…

Detaylar
08/12/2017

Bu Durumlarda Bebeğinizi Emzirmeyin!

Anne sütünün bebeğe olan faydası artık tartışılmıyor bile. Özellikle iki yaşına kadar emzirmenin, hatta ilk altı at anne sütünden başka hiçbir gıda vermemenin önemi de anneler tarafından artık biliniyor. Ancak anne sütünün bebeğe faydadan çok zarar verdiği durumlar da var.

 

Uzman Doktor Şemsettin Ayçiçek annelerin emzirmemesi gereken durumları şöyle açıklıyor;

Aktif tüberküloz enfeksiyonu,
CMV enfeksiyonu,
Aktif veya kronikleşmiş Hepatit B enfeksiyonu,
AIDS,
Genital uçuk enfeksiyonu,
Antikemoterapatik(kanser) ilaçları kullanımı,
Ergotamin içeren migren ilaçları kullanımı,
Lityum, radyoaktif ilaçlar, tetraksiklin ve kloromfenikol gibi antibiyotikler kullanırken,
Alkol ve uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı,
Bebeğin galaktozemi hastalığı,
Annenin psikolojik durumunun uygun olmamasının tespiti hali

Ayçiçek bunlar dışında…

Detaylar
06/12/2017

Bebek ve Çocuklarda Karaciğer Yetmezliği

Karaciğer yetmezliğinin birçok belirtisi var:

2 aydan fazla süren sarılık
Karında şişkinlik ve gerilme
Yorgunluk
Sürekli uyku hali
Kaşıntı
Büyüme-gelişmede yavaşlama ya da durma…

 

Tüm bu belirtiler yeni doğan ve çocukluk döneminde görülen karaciğer yetmezliğinin habercisi… Bununla birlikte, hastalığın en önemli tedavisi olan karaciğer nakilleri, bebek ve çocuklarda da başarıyla uygulanıyor. Çocuk karaciğer nakilleri, tüm karaciğer nakillerinin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor.

 

Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. K. Yalçın Polat, “Dünya pediatrik karaciğer naklinin en çok yapıldığı ülkeler arasında ilk sırada Türkiye yer alıyor ve birinciliği İngiltere ile paylaşıyor.” diyor.

 

 Her yıl 500 çocuk nakil listesine ekleniyor

Türkiye’de her yıl yaklaşık…

Detaylar
06/12/2017