Röportajlar Kategorisi

Renk Danışmanı Oya Komar ile Renkler Üzerine

Renk Danışmanı Oya Komar ile renkler üzerine bir röportaj gerçekleştirdik. Bireysel renk danışmanlığından renk seçimlerimize, çocuk odalarındaki renklerden giyim zevki oluşturabilmeye pek çok konuda merak ettiklerimizi sorduk.

Oya Hanım merhaba;

Merhaba. Renk bilgimi ve gözlemlerimi paylaşmak için sunduğunuz fırsata şimdiden teşekkür ederim. Çocuklar ve renk seçimleri söz konusu olduğunda ayrıca çok heyecanlanıyorum.

Renk danışmanlığı nedir diye başlayalım o zaman, pek aşina değiliz…

Renk danışmanlığı renk uyumu gerektiren seçimlerde deneme-yanılmaya gerek bırakmaksızın çözüm sunan bir hizmettir. Bireysel giyimden, kurumsal kimliğe, mimariden, üretime farklı alanlara destek olan ve farklı eğitimler gerektiren uzmanlık alt dalları vardır.

Bireysel renk danışmanlığı dediğimizde ne anlamalıyız?

Detaylar
16/04/2018

Alkali Olmak ya da Olmamak

@alkalioldumbenanne hesabının sahibi Gözde Aral Ocak ile “Alkali Hayat” üzerine konuştuk. Gözde Hanım, “Şimdiki aklım olsa hamilelikten itibaren alkali olurdum” diyor. Gözde Hanım neden alkali olmalıyız, nasıl olacağız, nereden başlayacağız? Alkali beslenme nedir?

Çünkü son dönemde diyabet, insülin direnci, polikistik over sendromu, çölyak, hipoglisemi, irritabl/geçirgen bağırsak sendromu, alzheimer, kanser, ve eskiden adını anmaktan korktuğumuz tüm öcü hastalıklar artık “bizim Letafet Teyze’de de var” mertebesine ulaştı. Ve tüm bunların temelinde kötü beslenme yatıyor. Hücrelerimize verdiğimiz zararla kendi hastalıklarımızı kendimiz yaratıyoruz.

Ha “rakı içenler öldü de, su içen ölmedi mi?” Nihai amaç geç ölmekten fazlası, elden ayaktan düşmeden, sağlıklı yaşamak, sağlıkla yaşlanmak.

Çünkü torun sevgisi…

Detaylar
15/02/2018

Kombucha her derde deva

Shaman’s Secret markasının sahibi Beril Turhan ile Kombucha’nın şifaları üzerine konuştuk.

Beril Hanım merhaba; Kombucha’nın kelime olarak anlamı nedir, hangi dilden geliyor? 

Kombu-cha; Kombu çayı demektir. Kombu, aslında geniş yapraklı bir yosundur ve yararlı bakteri ve mayalardan oluşan simbiyotik bir yaşam kolonisidir.  Kombucha, 2200 yıllık bir içecektir ve bir rivayete göre  Koreli bir doktor olan Dr. Kombu, bu özel çayı MS 414 yılında Japonya’ya İmparator Inyoko için getirmiştir.  Samurayların Kombucha’yı savaşlarda mataralarında taşıdıkları çünkü onlara savaşlar sırasında enerji verdiği söylenirmiş.

Kombucha nasıl yapılıyor, içeriğinde neler var? 

Kombucha, belli oranlarda hazırlanan şekerli çayın üzerine Kombu Kültürünün yerleştirilip fermantasyona bırakılmasıyla yapılıyor. Fermantasyon oda sıcaklığında, 7-10 gün sürüyor. Bu sürenin sonunda elde…

Detaylar
08/02/2018

Oyun Terapisi Olumlu Benlik Kavramı Gelişmesine Yardım Eder

Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog ve Oyun Terapisi Uygulayıcısı Nihan Doğan ile “Oyun Terapisi” üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Sayın Doğan, oyun terapisi nedir ve hangi yaş gruplarına yardımcı olabilir?

Yönlendirilmemiş-çocuk merkezli oyun terapisi; çocuklara düşüncelerini, duygularını, ihtiyaç ve arzularını oyunla iletme imkanının en rahat ve güvenli şekilde verildiği yöntemdir. Yetişkinler için sözcükler, cümleler ne ise çocuklar için de oyun odur.

Oyun terapisinde çocuklar teröpatik açıdan uygun olarak seçilmiş oyun materyallerinin bulunduğu oyun odasında, oyun boyunca kendilerini ifade ederler ve kendi duygu, düşünce ve deneyimlerini keşfedebilecekleri bu güvenli ilişki ortamında doğal bir iletişim kurarlar.
Oyunu Önemsiz Bir Eğlence Gibi Algılamamak…

Detaylar
05/02/2018

Zeynep Akçay ile Feng Shui Hakkında!

Zeynep hanım, Feng Shui kısaca nedir?

Feng Shui en basit ifade ile eşya yerleştirme sanatıdır.

 

Çocuk odasında feng shuyi nasıl kullanabiliriz, neler yapmamız lazım?

Öncelik çocuğun neye ihtiyacı olduğudur. Örneğin pasif, içine kapanık bir çocuksa duvarlarda kullanılacak boya rengi farklı, ebeveynlerine karşı asi bir kişilik söz konusuysa farklı bir renk tercih edilmelidir.  Kişisel elementi nedir, tespit edilmelidir, odasında kullanılan yatak örtüsünden tutunda masasının üzerindeki kalemliğe kadar her şey, her aksesuar için olması gereken doğrular vardır. Esas ihtiyaçlar beklentiler tespit edildikten sonra dekorasyon başlar. Önce doğru teşhis, sonra da doğru ve etkili tedavi yolu izlenir.

 

Zor uyuyan, ağlayan bebekler için nasıl bir feng shui önerisi…

Detaylar
03/01/2018

Doğada Minik Ayak İzleri Bırakmak İnsana Gerçek Bir Huzur Veriyor

Gizem Altın Nancedoğa aktivisti, yazar, bisikletçi bir anne. Onu ilk olarak “Bir bilet al” isimli kitabıyla tanımıştık. Büyükada’da eşi ve çocuklarıyla beraber yaşayan Buğday Derneği Eş Genel Müdürü Gizem Altın Nance’i şimdilerde “Ekolojik Anne” adıyla takip edebilir, ekolojik olma yolunda ona kulak verebilirsiniz.

 

Interrail’le bir Avrupa turu ve “Bir bilet al” isimli kitaptan Ekolojik Anne’ye uzun, zevkli bir yol var arada muhtemelen. İşin ekoloji ve annelik kısmına geçmeden önce “anne” olmadan yapılacaklar listesine Interrail ile bir geziyi katmalı mı ne dersiniz?

Interrail veya başımızı alıp çıkabileceğimiz, sonu belli olmayan, özgür bir yolculuk kendimize ve çocuğumuza verebileceğimiz en değerli armağan. Çocuk doğurmadan…

Detaylar
03/01/2018

Çocuk Resimleri Nasıl Yorumlanmalı?

Çocuklar büyüme evresinde kendilerini, duygularını sözel olarak ifade etmekte zorlanıyor. Çocukların iç dünyasına dair ipuçları ise bazen çizdikleri resimlerden yola çıkarak anlaşılıyor. Resim çizerken kullanılan renkler, figürler, çizgilerin orantısı çocuğun anlatmak istediği ve ifade edemediği duyguları bize gösteriyor.

 

Çocuk Kaygı Terapisti ve NLP Uzmanı Burcu Polatdemir ile çocukların resimleri ve bize ne anlattıklarıyla ilgili bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Burcu Hanım merhaba. 0-6 yaş için çocuklar ve resimlerini konuşursak, yaş yaş neler çizerler sizden öğrenebilir miyiz?

Çocuklar 2-3 yaşlarında küçük kas motorlarının gelişimiyle birlikte karalama dediğimiz çizgilerle herhangi bir temsil etme amaçlı olmayan şekiller çizerler, ortaya çıkan bu şekiller biçime karşı algısının geliştiğini gösterir, bu ortalama…

Detaylar
14/12/2017

Bebeklerde Sağlıklı Bir Uyku Düzeni için Neler Yapmalıyız?

BEBEDU SORU & CEVAP

Uyku düzeni bebeğin doğumu ile başlayan bir süreç midir? Annelerin bu anlamda bebek doğduktan sonra ilk adımları ne olmalıdır?


İlk aylarda tam düzenden bahsedemesek de evet, uykuya verilen dikkat ve önem ilk günden itibaren hayatımıza girerse, bebeğin uyku sağlığı da daha ilk günden emin ellerde oluyor. Bebeğin hayata geldikten sonraki ilk aylardaki temel ihtiyacı güvende hissetmektir. Bu ihtiyacın cevabı da bolca ten teması, kucak ve bebek ihtiyaç duydukça emzirme ile karşılanır. İlk günlerde bebek gün ve gecenin büyük bölümünü uyuyarak geçirir ve zamanla uyanıklık süresini artırır. Annelerin bu dönemde odaklanmalarını önerdiğim en temel konular önce kendilerine iyi…

Detaylar
06/12/2017

Çocuğunuzun Fotoğrafını Sosyal Medyada Paylaşmadan Önce İyi Düşünün!

Yeşim Mutlu bir anne, bir fotoğrafçı, bir blogger ve sosyal medyacı. Yeşim “İnternette çocuk mahremiyeti” üzerine konuşmalar yapıyor, bu konuda bıkmadan usanmadan yazıp çiziyor. Çocuklarımız, en kıymetlilerimizin fotoğraflarını sosyal ağlarda paylaşmadan önce birkaç kez düşünmemiz gereken noktalar var. Yeşim ile Bebedu için bunları konuştuk.

 

Yeşim merhaba. Hem bir fotoğrafçı, hem de blogger gözüyle hepimizden başka bir şekilde sosyal medyada paylaştıklarımıza bakabildiğini biliyorum. Önce şunu sormak isterim; öncelikle bir anne olarak sen çocukların fotoğraflarının sosyal ağlarda paylaşımına nasıl bakıyorsun, bunu sonra profesyonel anlamda da cevaplarsan sevinirim.

Sevgili Ece, öncelikle benim için son derece önem taşıyan, neredeyse her yerde anlatmaya çalıştığım bir konuya yer…

Detaylar
05/12/2017

Doğal Beslenme Dünyanın Geleceğidir

Avukat, maraton koşucusu, 13 yıldır doğal beslenen, “Mutluluk Reçetesi: Doğal Beslenme” kitabının yazarı Mine Rana Dayıoğlu ile doğal beslenmenin faydalarını, çocuklarını nasıl beslediğini konuştuk.

Mine Rana Dayıoğlu merhaba; “doğal beslenme” tam olarak nedir?

Beslenmek insanın ilk keşfi.  Sosyal, kültürel, siyasal, ekonomik ve sağlık ile harmanlanmış bir örüntü beslenmek. İnsanoğlu hiçbir zaman ciddi bir açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalmamıştır. Her dönemde en doğal yoldan doğayı dinleyerek beslenmeyi becermişlerdir.

Oysa günümüzde doğadan uzaklaştıkça doğalı da kaybediyoruz. Bunu besinlerimizden, soframızda ki çataldan tabaktan, temizlik ürünlerinden dahi anlayabiliriz. Yaşamı pratikleştirdiğimizi sanırken ruhumuzu karmaşık hale getiriyoruz.

Ne kadar doğal yaşarsak o kadar dingin ve huzurlu oluruz. İnsan aç…

Detaylar
02/12/2017