Yeni Doğan Kategorisi

Renk Danışmanı Oya Komar ile Renkler Üzerine

Renk Danışmanı Oya Komar ile renkler üzerine bir röportaj gerçekleştirdik. Bireysel renk danışmanlığından renk seçimlerimize, çocuk odalarındaki renklerden giyim zevki oluşturabilmeye pek çok konuda merak ettiklerimizi sorduk.

Oya Hanım merhaba;

Merhaba. Renk bilgimi ve gözlemlerimi paylaşmak için sunduğunuz fırsata şimdiden teşekkür ederim. Çocuklar ve renk seçimleri söz konusu olduğunda ayrıca çok heyecanlanıyorum.

Renk danışmanlığı nedir diye başlayalım o zaman, pek aşina değiliz…

Renk danışmanlığı renk uyumu gerektiren seçimlerde deneme-yanılmaya gerek bırakmaksızın çözüm sunan bir hizmettir. Bireysel giyimden, kurumsal kimliğe, mimariden, üretime farklı alanlara destek olan ve farklı eğitimler gerektiren uzmanlık alt dalları vardır.

Bireysel renk danışmanlığı dediğimizde ne anlamalıyız?

Detaylar
16/04/2018

Çocuklukta Gıda Boğulmalarında Erken Müdahale ve İlkyardım

Gıda boğulmaları çocuklukta sıkça yaşanabiliyor. Çocukluk çağında obezite ülkemizin de gerçeklerinden biri oldu. Buna bağlı gelişen birçok hastalık da maalesef özellikle obez çocukları etkiliyor. Solunum problemi olan obez çocuklar gıdaların soluk borusuna kaçma problemini normal kilodaki çocuklara göre daha fazla yaşıyorlar. Çocuklarda gıda boğulmalarına erken müdahale etmemek ölümle sonuçlanabiliyor.
Çocuklar Neden Gıda Boğulması Yaşayabiliyor?
Çocuklar ağız ve diş gelişimi henüz tamamlanmadığı ilk yıllarda yutma güçlüğü ile gıda boğulmaları yaşayabilirler. Yutma güçlükleri gıda boğulmalarına yol açabilir. Boğulma esnasında öksürükle birlikte yutulanlar çıkarılabilse de bazen ölümle sonuçlanan vakalar da olabilir.
Gıda Boğulmaları Yaşamamak İçin Bu Besinlerden Çocuklarınızı Uzak Tutun
Yemek ile ilişkili boğulma ve ölüm vakaları…

Detaylar
15/04/2018

29 Şubat: Görülen Nadir Hastalıklar Günü

29 Şubat Dünya Nadir Hastalıklar Günü kapsamında bir etkinlik düzenlendi. Çocuklarda görülen romatolojik hastalıklar hakkında bilgi veren İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Özgür Kasapçopur, çocuklarda hareket yeteneğiyle birlikte diğer tüm vücut sistemini de etkileyen bu tür hastalıkların erken tanı gerektiğirdiğini ifade etti.  “Bu tür  romatizmal hastalıklar tedavi edilmezse, kalıcı ve sakat bırakıcı eklem değişikliklerine yol açabilir.” diyen Kasapçopur,  erken tanının büyük önem taşıdığını vurguladı.

 

Çocukluk çağında bilinen birçok ana hastalığın yanı sıra tam olarak bilinmeyen hastalıkların da ortaya çıkabildiği ve bu hastalıkların tümünün “nadir” ya da “yetim”hastalıklar olarak tanımlandığına dikkat çeken Prof. Dr. Özgür…

Detaylar
01/03/2018

Horlama ve Uyku Apnesi Çocuklarda da Görülüyor

Horlama, hatta ”uyku apnesi” özellikle de 2-10 yaş arasındaki çocuklarda ortaya çıkıyor. Bunun nedeni ise horlamaya yol açan etkenlerden olan geniz eti ve bademcik hastalıklarının bu yaş grubunda yaygın olarak görülmesi. Çocuklarda horlama büyüme ve gelişme geriliği başta olmak üzere pek çok önemli soruna neden olabiliyor. Devamlı olan ve şiddeti giderek artan bir horlama söz konusu olduğunda çocuğun zaman kaybedilmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına götürülmesi gerekiyor.

 
Çocuklarda Horlama ve Uyku Apnesi Görülmesinin En Sık Görülen Nedeni Geniz Eti Büyümesi
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Betül Şahin;  “Horlama solunum sırasında havanın üst hava yolundaki darlık nedeniyle kısıtlı bir alandan geçerken, çevresindeki yumuşak dokuların…

Detaylar
19/02/2018

Engelli Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığını Ertelemeyin

Engelli çocuklar ağız-diş hastalıkları bakımından yüksek risk grubunda bulunuyor. Engelli çocukların genellikle ağız hijyeni genel popülasyonla kıyaslandığında daha kötüdür. Bu yüzden ağız ve diş sağlığına ekstra dikkat etmek gerekir.

Pedodonti Uzmanı Yrd. Doç. Merve Nur Aydın, ”Engelli çocuklarda, çoğunlukla temel sağlık problemlerinin çözümü ile ilgilenildiğinde, ağız ve diş sağlığı ihmal edilebilmektedir. Bunun sonucunda diş çürükleri ve diş eti hastalıkları artarak, tedavisi güç ileri aşamalara ulaşmaktadır. Erken dönemde alınacak koruyucu ağız ve diş sağlığı önlemleri, ileride karşılaşabilecek bu tür problemlerin engellenmesinde önem taşımaktadır’’ diyor.
Engeli Çocuklarda Diş Temizliği
Sağlıklı çocuklarda olduğu gibi engelli çocuklarda da, dişler ağızda görünür görünmez, anne ya da çocuğun…

Detaylar
19/02/2018

Alkali Olmak ya da Olmamak

@alkalioldumbenanne hesabının sahibi Gözde Aral Ocak ile “Alkali Hayat” üzerine konuştuk. Gözde Hanım, “Şimdiki aklım olsa hamilelikten itibaren alkali olurdum” diyor. Gözde Hanım neden alkali olmalıyız, nasıl olacağız, nereden başlayacağız? Alkali beslenme nedir?

Çünkü son dönemde diyabet, insülin direnci, polikistik over sendromu, çölyak, hipoglisemi, irritabl/geçirgen bağırsak sendromu, alzheimer, kanser, ve eskiden adını anmaktan korktuğumuz tüm öcü hastalıklar artık “bizim Letafet Teyze’de de var” mertebesine ulaştı. Ve tüm bunların temelinde kötü beslenme yatıyor. Hücrelerimize verdiğimiz zararla kendi hastalıklarımızı kendimiz yaratıyoruz.

Ha “rakı içenler öldü de, su içen ölmedi mi?” Nihai amaç geç ölmekten fazlası, elden ayaktan düşmeden, sağlıklı yaşamak, sağlıkla yaşlanmak.

Çünkü torun sevgisi…

Detaylar
15/02/2018

Kombucha her derde deva

Shaman’s Secret markasının sahibi Beril Turhan ile Kombucha’nın şifaları üzerine konuştuk.

Beril Hanım merhaba; Kombucha’nın kelime olarak anlamı nedir, hangi dilden geliyor? 

Kombu-cha; Kombu çayı demektir. Kombu, aslında geniş yapraklı bir yosundur ve yararlı bakteri ve mayalardan oluşan simbiyotik bir yaşam kolonisidir.  Kombucha, 2200 yıllık bir içecektir ve bir rivayete göre  Koreli bir doktor olan Dr. Kombu, bu özel çayı MS 414 yılında Japonya’ya İmparator Inyoko için getirmiştir.  Samurayların Kombucha’yı savaşlarda mataralarında taşıdıkları çünkü onlara savaşlar sırasında enerji verdiği söylenirmiş.

Kombucha nasıl yapılıyor, içeriğinde neler var? 

Kombucha, belli oranlarda hazırlanan şekerli çayın üzerine Kombu Kültürünün yerleştirilip fermantasyona bırakılmasıyla yapılıyor. Fermantasyon oda sıcaklığında, 7-10 gün sürüyor. Bu sürenin sonunda elde…

Detaylar
08/02/2018

Oyun Terapisi Olumlu Benlik Kavramı Gelişmesine Yardım Eder

Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog ve Oyun Terapisi Uygulayıcısı Nihan Doğan ile “Oyun Terapisi” üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Sayın Doğan, oyun terapisi nedir ve hangi yaş gruplarına yardımcı olabilir?

Yönlendirilmemiş-çocuk merkezli oyun terapisi; çocuklara düşüncelerini, duygularını, ihtiyaç ve arzularını oyunla iletme imkanının en rahat ve güvenli şekilde verildiği yöntemdir. Yetişkinler için sözcükler, cümleler ne ise çocuklar için de oyun odur.

Oyun terapisinde çocuklar teröpatik açıdan uygun olarak seçilmiş oyun materyallerinin bulunduğu oyun odasında, oyun boyunca kendilerini ifade ederler ve kendi duygu, düşünce ve deneyimlerini keşfedebilecekleri bu güvenli ilişki ortamında doğal bir iletişim kurarlar.
Oyunu Önemsiz Bir Eğlence Gibi Algılamamak…

Detaylar
05/02/2018

Bebeğinizin Baş Çevresini Ölçmeyi Unutmayın

Bebeğin baş çevresi gelişimini takip etmek açısından önem taşıyan faktörlerden biri olarak görülüyor. Boy ve kilo ölçümüne ek olarak beyin gelişimibaş çevresinin uzunluğuna bakarak anlaşılabilir.Beyin gelişiminde birtakım sorunlar oluşan çocukların baş çevresinin büyüklüğü bulunduğu ayda olması gerekenden çok daha farklı ilerler. Bu yüzden aylık gelişimleri takip ederken baş çevresi ölçümünü de ihmal etmemek gerekir.

 

Bebeklerde anne babalar tarafından fark edilmesi güç olan ancak  sıklıkla görülebilen beyin içinde su toplanması ya da kafatasının zamanından önce kapanması beyin gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Anne karnında ve sonrasında takip doktorunuz tarafından yapılıyor, bu da yaşanabilecek sorunlara erken müdahale şansı verebiliyor.

 

Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahi Prof. Dr. İlhan Elmacı,…

Detaylar
17/01/2018

Kış Hüznünden Uzaklaşmak

Yenidoğan bebekle sürekli evde olmak hiç kolay değil. Özellikle kışın kasvetli ortamında, güneşten faydalanamadan sürekli evde olmak yeni doğum yapan anneyi hüzne sürükleyebilir.

Yetişkinler mevsim geçişlerinden ve kasvetli hava şartlarından ruhsal olarak etkilenirler. Yeni doğum yapan ve sürekli bebeğiyle ilgilenmek zorunda olan ve kış şartları yüzünden eve kapanan bir anne muhakkak ki bu durumdan daha da çok etkilenecektir.

Kış hüznü daha az günışığı ve uzun saatler evde kalmak sonucu oluşabilir. Kış hüznünü azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey var:

Evde perdeleri açık tutun ve gün ışığının olabildiğince eve girmesini sağlayın. Cam kenarında vakit geçirin, en sevdiğiniz kitabı alın, en sevdiğiniz içeceğinizi yapın ve cam…

Detaylar
09/01/2018