Popüler Haberler Kategorisi

Renk Danışmanı Oya Komar ile Renkler Üzerine

Renk Danışmanı Oya Komar ile renkler üzerine bir röportaj gerçekleştirdik. Bireysel renk danışmanlığından renk seçimlerimize, çocuk odalarındaki renklerden giyim zevki oluşturabilmeye pek çok konuda merak ettiklerimizi sorduk.

Oya Hanım merhaba;

Merhaba. Renk bilgimi ve gözlemlerimi paylaşmak için sunduğunuz fırsata şimdiden teşekkür ederim. Çocuklar ve renk seçimleri söz konusu olduğunda ayrıca çok heyecanlanıyorum.

Renk danışmanlığı nedir diye başlayalım o zaman, pek aşina değiliz…

Renk danışmanlığı renk uyumu gerektiren seçimlerde deneme-yanılmaya gerek bırakmaksızın çözüm sunan bir hizmettir. Bireysel giyimden, kurumsal kimliğe, mimariden, üretime farklı alanlara destek olan ve farklı eğitimler gerektiren uzmanlık alt dalları vardır.

Bireysel renk danışmanlığı dediğimizde ne anlamalıyız?

Detaylar
16/04/2018

Çocuk Diş Sağlığı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Çocuklarımızın hastalıklarını önemsiyoruz ancak iş dişlere geldiğinde biraz ihmalkar davranabiliyoruz. Çocukların diş sağlığı ile ilgili A’dan ‘ye merak edilenleri Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı, Türk Pedodonti Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Senem Selvi Kuvvetli’ye sorduk. Kuvvetli; sağlıkla gülümseyen nesiller için çocuk diş hekimine gitmenin önemini bizimle paylaştı.

Senem Hanım, çocukların diş gelişimi nasıldır? 0-1 yaş, 1 yaş sonrası, 6 yaş sonrası gibi ayırımlar var mı? Ebeveynler nasıl bir takip süreci içinde olmalı?

Bebekler dünyaya –bazı istisnalar dışında- dişsiz gelirler. Yaşamının ilk aylarında dişsiz olan bebeklerin genellikle 6 aylıkken alt ön süt kesici dişlerinin belirmeye başladığı görülür. Aile…

Detaylar
12/03/2018

Doğum Sonrası Oluşabilen “İdrar Kaçırma”ya Ameliyatsız Çözüm

Kadın Doğum Uzmanı Ebru Ünal ile kadınların sıkça yaşadığı bir problem olan “İdrar Kaçırma” ile ilgili konuştuk. Özellikle doğum sonrası kadınların büyük bir derdi olan idrar kaçırma hakkında merak ettikleriniz bu röportajda.

Ebru Hanım merhaba;

İdrar kaçırmanın doğum ardından oluşabildiğini biliyoruz. Tam olarak sebebi nedir ve doğum haricinde hangi koşullar idrar kaçırma probleminin oluşmasına yol açar?

Gebelik süresince bebeğin vajina dokusunda baskısı sonucu mesane ile vajinanın arasında bulunan destek dokuda gevşeme olur. Bu nedenle doğum yapan kadınlarda idrar kaçırma görülebilir. Ayrıca sadece normal doğum yapmakla değil sezaryanla doğum gerçeklemiş olsa da yukarıdaki nedenden dolayı kadında yıllar içinde idrar kaçırma oluşabilir.

Zamanın, vücudumuz üzerindeki olumsuz…

Detaylar
05/03/2018

Özel Gereksinimli Çocuklar İçin Yerde Oyun Terapisi (Floortime)

 Psikolog,  Özel Eğitim Uzmanı Mert Aydınyılmaz ile “Yerde Oyun Terapisi” eğitim metodu hakkında konuştuk.  Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı Merkezi’nden Aydınyılmaz özel gereksinimli çocuğun liderliğinde gelişen “floor time” süreci ve faydaları hakkında bizi bilgilendirdi.

 Mert Bey, “Yerde Oyun Terapisi” (Floortime) tam olarak nedir?

Yerde Oyun Terapisi, çocuk psikiyatrı Dr. Stanley Greenspan’ın “Floortime” olarak isimlendirdiği bir terapi tekniğidir. Aynı zamanda başlı başına ayrıcalıklı bir eğitim metodudur. Bu metot ile çocukları bambaşka bir şekilde keşfetme fırsatı yakalarız. Duyusal, duygusal, fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak tüm gelişim alanlarındaki mevcut potansiyellerini ve kapasitelerini keşfetmenin ardından, hazırlanan büyüme ve gelişime yardımcı özel oyunlarımızı çocuğun liderliğinde oynamaya…

Detaylar
02/03/2018

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Yazan: Uzm. Dr. Hande Ocakoğlu

Çağımız sağlık anlayışı toplumun sağlığını korumayı, sürdürmeyi ve geliştirmeyi hedeflemektedir. Ancak sağlıklı bireylerle sağlıklı bir toplum oluşturulabilmektedir. Bu nedenle bireylere kendi sağlık ve iyilik halini koruyacak, sürdürecek ve geliştirecek olumlu davranışlar kazanmaları ve kendi sağlıkları için doğru kararlar almaları adına yardım edilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı yaşam biçimi, bireyin sağlığını etkileyebilen, tüm davranışlarını kontrol etmesi, günlük aktivitelerini düzenlemede kendi sağlık statüsüne uygun davranışları seçerek düzenlemesi olarak tanımlanmıştır. Bu davranışları tutum haline dönüştüren birey, sağlıklı olma halini devam ettirebildiği gibi, sağlık durumunu da daha iyi bir seviyeye getirebilir.

 
Sağlıklı Olmak, İnsan Mutluluğunun Öncelik Taşıyan Bir Öğesidir
Sağlık genellikle kendiliğinden var olan bir…

Detaylar
22/02/2018

Alkali Olmak ya da Olmamak

@alkalioldumbenanne hesabının sahibi Gözde Aral Ocak ile “Alkali Hayat” üzerine konuştuk. Gözde Hanım, “Şimdiki aklım olsa hamilelikten itibaren alkali olurdum” diyor. Gözde Hanım neden alkali olmalıyız, nasıl olacağız, nereden başlayacağız? Alkali beslenme nedir?

Çünkü son dönemde diyabet, insülin direnci, polikistik over sendromu, çölyak, hipoglisemi, irritabl/geçirgen bağırsak sendromu, alzheimer, kanser, ve eskiden adını anmaktan korktuğumuz tüm öcü hastalıklar artık “bizim Letafet Teyze’de de var” mertebesine ulaştı. Ve tüm bunların temelinde kötü beslenme yatıyor. Hücrelerimize verdiğimiz zararla kendi hastalıklarımızı kendimiz yaratıyoruz.

Ha “rakı içenler öldü de, su içen ölmedi mi?” Nihai amaç geç ölmekten fazlası, elden ayaktan düşmeden, sağlıklı yaşamak, sağlıkla yaşlanmak.

Çünkü torun sevgisi…

Detaylar
15/02/2018

Kombucha her derde deva

Shaman’s Secret markasının sahibi Beril Turhan ile Kombucha’nın şifaları üzerine konuştuk.

Beril Hanım merhaba; Kombucha’nın kelime olarak anlamı nedir, hangi dilden geliyor? 

Kombu-cha; Kombu çayı demektir. Kombu, aslında geniş yapraklı bir yosundur ve yararlı bakteri ve mayalardan oluşan simbiyotik bir yaşam kolonisidir.  Kombucha, 2200 yıllık bir içecektir ve bir rivayete göre  Koreli bir doktor olan Dr. Kombu, bu özel çayı MS 414 yılında Japonya’ya İmparator Inyoko için getirmiştir.  Samurayların Kombucha’yı savaşlarda mataralarında taşıdıkları çünkü onlara savaşlar sırasında enerji verdiği söylenirmiş.

Kombucha nasıl yapılıyor, içeriğinde neler var? 

Kombucha, belli oranlarda hazırlanan şekerli çayın üzerine Kombu Kültürünün yerleştirilip fermantasyona bırakılmasıyla yapılıyor. Fermantasyon oda sıcaklığında, 7-10 gün sürüyor. Bu sürenin sonunda elde…

Detaylar
08/02/2018

Oyun Terapisi Olumlu Benlik Kavramı Gelişmesine Yardım Eder

Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog ve Oyun Terapisi Uygulayıcısı Nihan Doğan ile “Oyun Terapisi” üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Sayın Doğan, oyun terapisi nedir ve hangi yaş gruplarına yardımcı olabilir?

Yönlendirilmemiş-çocuk merkezli oyun terapisi; çocuklara düşüncelerini, duygularını, ihtiyaç ve arzularını oyunla iletme imkanının en rahat ve güvenli şekilde verildiği yöntemdir. Yetişkinler için sözcükler, cümleler ne ise çocuklar için de oyun odur.

Oyun terapisinde çocuklar teröpatik açıdan uygun olarak seçilmiş oyun materyallerinin bulunduğu oyun odasında, oyun boyunca kendilerini ifade ederler ve kendi duygu, düşünce ve deneyimlerini keşfedebilecekleri bu güvenli ilişki ortamında doğal bir iletişim kurarlar.
Oyunu Önemsiz Bir Eğlence Gibi Algılamamak…

Detaylar
05/02/2018

Sevgi, dikkat, birlikte vakit geçirme: Mutlu çocuğun tarifi

Okan Üniversitesi Hastanesi Uzm. Klinik Psikolog Emel Güler ile “Mutlu Çocuk” deyince aklımıza ne gelmesi gerektiğini, ebeveyn olarak bize düşen payı konuştuk.

 

Emel Hanım merhaba; “Mutlu çocuk” deyince ne anlamalıyız, hangi çocuklar mutlu çocuklardır?

Merhaba! Mutlu çocuk’un tanımını yapmak bir bakıma zor. Ancak mutlu çocuk sorunsuz çocuk anlamına gelmiyor. Genellikle mutlu çocuk denilince akla; hiç sorun çıkarmayan, ailenin her istediğini yapan, uslu, kurallara uyan çocuklar geliyor.

Halbuki çocuklar sürekli büyüyüp gelişme gösterdikleri için, büyümeyle birlikte artan merak, ilgi ve deneyimleme isteği beraberinde çatışmayı da getirmektedir. Bu nedenle; ailenin sınırları ile kendi ihtiyaçları arasındaki çatışmanın üstesinden gelebilen, arzu ve yasak arasındaki dengeyi sağlayabilen…

Detaylar
22/01/2018

Doğumda Epidural Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Halk arasında “ağrısız doğum” ve “prenses doğum” olarak da tanımlanan Epidural Analjezi, geliştirilmiş yeni ilaç ve teknikler sayesinde doğum sırasında oluşan ağrıyı büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. ‘Normal’ doğum yapmak isteyen anneler için bir nimet mi yoksa itmeyi azalttığı için bir engel mi?

Annenin doğum sırasında fazla acı çekmesi, bazı anne adaylarında fizyolojik stres oluşmasına, bazılarında ise kan basıncının ve kalp atım hızının fazla yükselmesi yüzünden olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Amerikan Hamilelik Enstitüsüne göre Birleşmiş Devletlerdeki doğumların en az %50’sinde kullanılan “Epidural Analjezi” yöntemini Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Doç. Dr. Güray Demir’den dinliyoruz.

 
Rahim ağzı açıklığı 4 cm olmalı
Doğum eyleminin başlaması ile rahim…

Detaylar
21/01/2018