Yazılar Kategorisi

Doğum Sonrası Oluşabilen “İdrar Kaçırma”ya Ameliyatsız Çözüm

Kadın Doğum Uzmanı Ebru Ünal ile kadınların sıkça yaşadığı bir problem olan “İdrar Kaçırma” ile ilgili konuştuk. Özellikle doğum sonrası kadınların büyük bir derdi olan idrar kaçırma hakkında merak ettikleriniz bu röportajda.

Ebru Hanım merhaba;

İdrar kaçırmanın doğum ardından oluşabildiğini biliyoruz. Tam olarak sebebi nedir ve doğum haricinde hangi koşullar idrar kaçırma probleminin oluşmasına yol açar?

Gebelik süresince bebeğin vajina dokusunda baskısı sonucu mesane ile vajinanın arasında bulunan destek dokuda gevşeme olur. Bu nedenle doğum yapan kadınlarda idrar kaçırma görülebilir. Ayrıca sadece normal doğum yapmakla değil sezaryanla doğum gerçeklemiş olsa da yukarıdaki nedenden dolayı kadında yıllar içinde idrar kaçırma oluşabilir.

Zamanın, vücudumuz üzerindeki olumsuz…

Detaylar
05/03/2018

Bir Baby Shower Partisi Düzenlemek

En yakın arkadaşınızın bebek beklediğini öğrendiniz ve ona bir baby shower partisi düzenlemek istiyorsunuz. Pembe ya da mavi balonlar satın almadan önce yazımıza kulak verin.

Baby shower partisi bebek doğmadan önce, anne adayının en yakınlarının bir araya geldiği bir kutlama. Anne adayına yakın kişilerden herhangi bir baby shower partisi düzenleyebilir. Bunun için anne adayının yakınları olarak ortaklaşa bir karar da verebilirsiniz.
Baby Shower Partisi Ne Zaman Düzenlenmeli?
Genellikle hamileliğin 28 ve 35. Haftaları arası idealdir çünkü anne adayı bu haftalarda kendini enerjik hisseder. Doğuma yaklaştıkça yorgunluk artacaktır, ayrıca her an doğum riski de olacağından önerilmez. Parti bu haftalarda düzenlendiğinde anne adayının beğenmediği ya…

Detaylar
01/03/2018

Hamileyken ve Emzirme Döneminde Dövme

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, “Hamilelik sırasında dövme yaptırmanın güvenliği konusunda sınırlı araştırma var. Bir kadın hamilelik sırasında dövme yaptırmayı seçerse, ilişkili tüm riskleri azaltmak için olası önlemleri almasını sağlamak için takip edebileceği bazı adımlar vardır.” diyor.
Hamilelik ve Emzirme Döneminde Dövme İçin Alınacak Önlemler
Öncelikle kendi doktorunuzla bu konuyu tartışın ve dövme yaptıracağınızı bilmesini sağlayın.

Dövme yapan kişiye hamilelik hakkında bilgi verilmesi gerekir.

Dövme sanatçısının işini legal olarak yaptığından emin olun.

Stüdyoda piercing ve dövme alanlarının ayrı olduğuna dikkat edin.

Dövme yapan kişinin her uygulama için yeni eldivenler kullandığından emin olun.

Zeminlerin ve yüzeylerin tamamının temiz olduğundan emin olun.

Kullanılan ekipmanların…

Detaylar
26/02/2018

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Yazan: Uzm. Dr. Hande Ocakoğlu

Çağımız sağlık anlayışı toplumun sağlığını korumayı, sürdürmeyi ve geliştirmeyi hedeflemektedir. Ancak sağlıklı bireylerle sağlıklı bir toplum oluşturulabilmektedir. Bu nedenle bireylere kendi sağlık ve iyilik halini koruyacak, sürdürecek ve geliştirecek olumlu davranışlar kazanmaları ve kendi sağlıkları için doğru kararlar almaları adına yardım edilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı yaşam biçimi, bireyin sağlığını etkileyebilen, tüm davranışlarını kontrol etmesi, günlük aktivitelerini düzenlemede kendi sağlık statüsüne uygun davranışları seçerek düzenlemesi olarak tanımlanmıştır. Bu davranışları tutum haline dönüştüren birey, sağlıklı olma halini devam ettirebildiği gibi, sağlık durumunu da daha iyi bir seviyeye getirebilir.

 
Sağlıklı Olmak, İnsan Mutluluğunun Öncelik Taşıyan Bir Öğesidir
Sağlık genellikle kendiliğinden var olan bir…

Detaylar
22/02/2018

Hamilelikte Giyim

Hamilelikte giyim denince akla ilk gelen elbette konfor oluyor; anne adayları için rahatlık ön plandayken bazen şık olmak ikinci plana itiliyor. Ancak şunu bilmelisiniz ki 9. Haftada giydiğiniz bir kıyafet 14. Hafta için uygun olmayabilir. Yine de unutmayın ki hem şık, hem de rahat bir şekilde üç trimesteri de atlatabilirsiniz.

 
Birinci Trimester: Her Şeyi Rahat Rahat Giyin
Genellikle anne adayları hamile olduklarını söylemek için ilk üç ayı atlatmayı beklerler. Bu dönemde giysileriniz hâlâ üzerinize oluyordur ancak çok sıkan pantolon ve eteklerinizi bir kenara bırakarak çok hafif bol giysilere yönelebilirsiniz. Şık olmak bu dönemde sizi zorlamayacaktır çünkü hâlâ giysilerinize sığıyor ve çok…

Detaylar
21/02/2018

Bebeğinizin doğumunu kolaylaştırıcı 5 temel yöntem

Bebeğin doğumu, bir annenin hayatında deneyimleyebileceği en mucizevi anlardan biridir. Doğum anı her kadın için özeldir. Doğum genellikle kolay ve sorunsuz geçse de, doğum esnasında annenin rahatlaması için bazı  pratik yöntemler uygulanabilir.

Genellikle anne adayları doğuma saatler kala daha gergin hissedebilirler. Bu gerginlik de doğum sürecinin normalde göre daha ağrılı ve zor geçmesine neden olabilir. Anne adaylarını rahatlamak ve bebek doğumu için kolaylık sağlamak için 5 temel yöntemi uygulayarak anne adayının konforunu arttırabilirsiniz.
Bebeğin Doğum Anında Annenin Duygularını Kontrol Etmesine Yardımcı Olun
Doğum anı oldukça zordur. Anne adayları, vücutlarındaki farklı hormonların etkisiyle normale göre daha fazla heyecan yaşayabilirler. Özellikle de doğuma saatler…

Detaylar
12/02/2018

Meme Kanserinden Korkmayın

Kadınlarda en sık görülen kanser tipi meme kanseri. Ancak meme kanseri tanı konulduğunda tamamen tedavi edilebiliyor. Erken teşhisin ve sürekli kontrollerin önemi de burada ortaya çıkıyor.  

 Genel Cerrah Doç. Dr. Osman Yıldırım, 4 Şubat Dünya Kanser Günü’ne ilişkin olarak meme kanserinde farkındalık yaratmak için erken teşhisin önemine dikkat çekiyor.

 
Meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarır
Yüzde 80’i süt kanallarında, yüzde 20’si ise süt bezlerinde gelişen meme kanserinde, kök alan kanser hücrelerinin büyümesi oldukça zaman alıyor. Erken teşhis konmadığı ve hastalık ilerlediği takdirde kan ve lenf yoluyla tüm vücuda yayılabiliyor. Bu nedenle tanının hastalık yayılmadan önce erken dönemde konması hayat kurtarıyor.
Meme kanserinin…

Detaylar
05/02/2018

Rahim ağzı kanserine yakalanmamak için tarama şart

 Rahim ağzı kanseri, her yıl yarım milyondan fazla kadını etkiliyor ve bu kadınların da yaklaşık yarısı geç tanı nedeniyle hayatını kaybediyor. Ancak rahim ağzı kanseri önlenebilen bir kanser olduğu için bu konuda erken tanı büyük önem taşıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın kanser tarama programı kapsamında; 30-65 yaş kadınlara rahim ağzı kanseri tarama hizmetin tüm Aile Sağlığı Merkezleri’nde ücretsiz olarak yapılıyor. Hastalığa cinsel yolla bulaşan HPV virüsü neden oluyor.

İlk Cinsel İlişki Önemli!
Jinekolojik Onkoloji – Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör, “İlk cinsel ilişkiden sonra virüsün bulaşma oranı yüzde 30-50 arasında değişiyor, kadınlarda HPV enfeksiyonunun en sık görüldüğü yaş ise 24” diyor. Ancak…

Detaylar
31/01/2018

Doğumda Epidural Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Halk arasında “ağrısız doğum” ve “prenses doğum” olarak da tanımlanan Epidural Analjezi, geliştirilmiş yeni ilaç ve teknikler sayesinde doğum sırasında oluşan ağrıyı büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. ‘Normal’ doğum yapmak isteyen anneler için bir nimet mi yoksa itmeyi azalttığı için bir engel mi?

Annenin doğum sırasında fazla acı çekmesi, bazı anne adaylarında fizyolojik stres oluşmasına, bazılarında ise kan basıncının ve kalp atım hızının fazla yükselmesi yüzünden olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Amerikan Hamilelik Enstitüsüne göre Birleşmiş Devletlerdeki doğumların en az %50’sinde kullanılan “Epidural Analjezi” yöntemini Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Doç. Dr. Güray Demir’den dinliyoruz.

 
Rahim ağzı açıklığı 4 cm olmalı
Doğum eyleminin başlaması ile rahim…

Detaylar
21/01/2018

Hamilelikte Griple Mücadele

Soğuk havalar gribi de beraberinde getiriyor. Hamileler ilaç kullanamadıkları için griple baş etmeleri zor olabiliyor. Ancak grip ilaçları zaten gribi tedavi etmedikleri için hamilelerin içi rahat olabilir. 

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Cihan Karadağ grip ilaçları ile ilgili şu bilgiyi veriyor; “Hamilelerin gribin belirtilerini hafifletmek için öksürük şurubu, antihistaminik ve diğer semptomatik ilaçları kullanamadığını düşünürsek durumun onlar için ne kadar zorlaştığını tahmin edebiliriz. Ama şunu da unutmamak lazım; grip tedavisinde kullanılan bu ilaçların çoğu semptomatiktir, yani gribi tedavi etmez, belirtilerini yok eder. Dolayısıyla, bize rahatsızlığı veren bu virüsü zaten yok etmedikleri için, bu ilaçları kullanmayarak çok da…

Detaylar
17/01/2018