Röportajlar Kategorisi

Renk Danışmanı Oya Komar ile Renkler Üzerine

Renk Danışmanı Oya Komar ile renkler üzerine bir röportaj gerçekleştirdik. Bireysel renk danışmanlığından renk seçimlerimize, çocuk odalarındaki renklerden giyim zevki oluşturabilmeye pek çok konuda merak ettiklerimizi sorduk.

Oya Hanım merhaba;

Merhaba. Renk bilgimi ve gözlemlerimi paylaşmak için sunduğunuz fırsata şimdiden teşekkür ederim. Çocuklar ve renk seçimleri söz konusu olduğunda ayrıca çok heyecanlanıyorum.

Renk danışmanlığı nedir diye başlayalım o zaman, pek aşina değiliz…

Renk danışmanlığı renk uyumu gerektiren seçimlerde deneme-yanılmaya gerek bırakmaksızın çözüm sunan bir hizmettir. Bireysel giyimden, kurumsal kimliğe, mimariden, üretime farklı alanlara destek olan ve farklı eğitimler gerektiren uzmanlık alt dalları vardır.

Bireysel renk danışmanlığı dediğimizde ne anlamalıyız?

Detaylar
16/04/2018

Çocuk Diş Sağlığı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Çocuklarımızın hastalıklarını önemsiyoruz ancak iş dişlere geldiğinde biraz ihmalkar davranabiliyoruz. Çocukların diş sağlığı ile ilgili A’dan ‘ye merak edilenleri Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı, Türk Pedodonti Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Senem Selvi Kuvvetli’ye sorduk. Kuvvetli; sağlıkla gülümseyen nesiller için çocuk diş hekimine gitmenin önemini bizimle paylaştı.

Senem Hanım, çocukların diş gelişimi nasıldır? 0-1 yaş, 1 yaş sonrası, 6 yaş sonrası gibi ayırımlar var mı? Ebeveynler nasıl bir takip süreci içinde olmalı?

Bebekler dünyaya –bazı istisnalar dışında- dişsiz gelirler. Yaşamının ilk aylarında dişsiz olan bebeklerin genellikle 6 aylıkken alt ön süt kesici dişlerinin belirmeye başladığı görülür. Aile…

Detaylar
12/03/2018

Alkali Olmak ya da Olmamak

@alkalioldumbenanne hesabının sahibi Gözde Aral Ocak ile “Alkali Hayat” üzerine konuştuk. Gözde Hanım, “Şimdiki aklım olsa hamilelikten itibaren alkali olurdum” diyor. Gözde Hanım neden alkali olmalıyız, nasıl olacağız, nereden başlayacağız? Alkali beslenme nedir?

Çünkü son dönemde diyabet, insülin direnci, polikistik over sendromu, çölyak, hipoglisemi, irritabl/geçirgen bağırsak sendromu, alzheimer, kanser, ve eskiden adını anmaktan korktuğumuz tüm öcü hastalıklar artık “bizim Letafet Teyze’de de var” mertebesine ulaştı. Ve tüm bunların temelinde kötü beslenme yatıyor. Hücrelerimize verdiğimiz zararla kendi hastalıklarımızı kendimiz yaratıyoruz.

Ha “rakı içenler öldü de, su içen ölmedi mi?” Nihai amaç geç ölmekten fazlası, elden ayaktan düşmeden, sağlıklı yaşamak, sağlıkla yaşlanmak.

Çünkü torun sevgisi…

Detaylar
15/02/2018

Kombucha her derde deva

Shaman’s Secret markasının sahibi Beril Turhan ile Kombucha’nın şifaları üzerine konuştuk.

Beril Hanım merhaba; Kombucha’nın kelime olarak anlamı nedir, hangi dilden geliyor? 

Kombu-cha; Kombu çayı demektir. Kombu, aslında geniş yapraklı bir yosundur ve yararlı bakteri ve mayalardan oluşan simbiyotik bir yaşam kolonisidir.  Kombucha, 2200 yıllık bir içecektir ve bir rivayete göre  Koreli bir doktor olan Dr. Kombu, bu özel çayı MS 414 yılında Japonya’ya İmparator Inyoko için getirmiştir.  Samurayların Kombucha’yı savaşlarda mataralarında taşıdıkları çünkü onlara savaşlar sırasında enerji verdiği söylenirmiş.

Kombucha nasıl yapılıyor, içeriğinde neler var? 

Kombucha, belli oranlarda hazırlanan şekerli çayın üzerine Kombu Kültürünün yerleştirilip fermantasyona bırakılmasıyla yapılıyor. Fermantasyon oda sıcaklığında, 7-10 gün sürüyor. Bu sürenin sonunda elde…

Detaylar
08/02/2018

Oyun Terapisi Olumlu Benlik Kavramı Gelişmesine Yardım Eder

Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog ve Oyun Terapisi Uygulayıcısı Nihan Doğan ile “Oyun Terapisi” üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Sayın Doğan, oyun terapisi nedir ve hangi yaş gruplarına yardımcı olabilir?

Yönlendirilmemiş-çocuk merkezli oyun terapisi; çocuklara düşüncelerini, duygularını, ihtiyaç ve arzularını oyunla iletme imkanının en rahat ve güvenli şekilde verildiği yöntemdir. Yetişkinler için sözcükler, cümleler ne ise çocuklar için de oyun odur.

Oyun terapisinde çocuklar teröpatik açıdan uygun olarak seçilmiş oyun materyallerinin bulunduğu oyun odasında, oyun boyunca kendilerini ifade ederler ve kendi duygu, düşünce ve deneyimlerini keşfedebilecekleri bu güvenli ilişki ortamında doğal bir iletişim kurarlar.
Oyunu Önemsiz Bir Eğlence Gibi Algılamamak…

Detaylar
05/02/2018

Sevgi, dikkat, birlikte vakit geçirme: Mutlu çocuğun tarifi

Okan Üniversitesi Hastanesi Uzm. Klinik Psikolog Emel Güler ile “Mutlu Çocuk” deyince aklımıza ne gelmesi gerektiğini, ebeveyn olarak bize düşen payı konuştuk.

 

Emel Hanım merhaba; “Mutlu çocuk” deyince ne anlamalıyız, hangi çocuklar mutlu çocuklardır?

Merhaba! Mutlu çocuk’un tanımını yapmak bir bakıma zor. Ancak mutlu çocuk sorunsuz çocuk anlamına gelmiyor. Genellikle mutlu çocuk denilince akla; hiç sorun çıkarmayan, ailenin her istediğini yapan, uslu, kurallara uyan çocuklar geliyor.

Halbuki çocuklar sürekli büyüyüp gelişme gösterdikleri için, büyümeyle birlikte artan merak, ilgi ve deneyimleme isteği beraberinde çatışmayı da getirmektedir. Bu nedenle; ailenin sınırları ile kendi ihtiyaçları arasındaki çatışmanın üstesinden gelebilen, arzu ve yasak arasındaki dengeyi sağlayabilen…

Detaylar
22/01/2018

Tam Şu Anda Neler Oluyor? Bir Mindfulness Röportajı

Mindfulness Eğitmeni Sinem Aksay Sabah ile yaşadığımız ana dikkat etmek üzerine konuştuk. Mindfulness’ı çocuklarımıza öğretmek yerine, önce ebeveynler olarak bizlerin öğrenmesi, kısacası anın farkında olmayı bilmemiz gerekiyor.

 

Sinem hanım merhaba;

 

Mindfulness tam olarak nedir?

En yalın hali ile mindfulness dikkat etmektir.  Yaşadığımız şu ana dikkatimizi yöneltmektir.  Yaşadığım şu anda bende neler oluyor, zihnimden ne gibi düşünceler geçiyor, bedende neler hissediyorum, bir duygu var mı fark ettiğim, ne yapmak istiyorum?  Etrafımda neler oluyor?  Tam şu anda!  Dikkat ettiğimiz anda sahip olduğumuz yargıları fark ederek bunları bir kenara koymak ve o anı olduğu hali ile değiştirmeye çalışmadan kabul etmektir.

Mindfulness pratikleri ile bu yaklaşımı geliştirdikçe…

Detaylar
15/01/2018

Zeynep Akçay ile Feng Shui Hakkında!

Zeynep hanım, Feng Shui kısaca nedir?

Feng Shui en basit ifade ile eşya yerleştirme sanatıdır.

 

Çocuk odasında feng shuyi nasıl kullanabiliriz, neler yapmamız lazım?

Öncelik çocuğun neye ihtiyacı olduğudur. Örneğin pasif, içine kapanık bir çocuksa duvarlarda kullanılacak boya rengi farklı, ebeveynlerine karşı asi bir kişilik söz konusuysa farklı bir renk tercih edilmelidir.  Kişisel elementi nedir, tespit edilmelidir, odasında kullanılan yatak örtüsünden tutunda masasının üzerindeki kalemliğe kadar her şey, her aksesuar için olması gereken doğrular vardır. Esas ihtiyaçlar beklentiler tespit edildikten sonra dekorasyon başlar. Önce doğru teşhis, sonra da doğru ve etkili tedavi yolu izlenir.

 

Zor uyuyan, ağlayan bebekler için nasıl bir feng shui önerisi…

Detaylar
03/01/2018

Doğada Minik Ayak İzleri Bırakmak İnsana Gerçek Bir Huzur Veriyor

Gizem Altın Nancedoğa aktivisti, yazar, bisikletçi bir anne. Onu ilk olarak “Bir bilet al” isimli kitabıyla tanımıştık. Büyükada’da eşi ve çocuklarıyla beraber yaşayan Buğday Derneği Eş Genel Müdürü Gizem Altın Nance’i şimdilerde “Ekolojik Anne” adıyla takip edebilir, ekolojik olma yolunda ona kulak verebilirsiniz.

 

Interrail’le bir Avrupa turu ve “Bir bilet al” isimli kitaptan Ekolojik Anne’ye uzun, zevkli bir yol var arada muhtemelen. İşin ekoloji ve annelik kısmına geçmeden önce “anne” olmadan yapılacaklar listesine Interrail ile bir geziyi katmalı mı ne dersiniz?

Interrail veya başımızı alıp çıkabileceğimiz, sonu belli olmayan, özgür bir yolculuk kendimize ve çocuğumuza verebileceğimiz en değerli armağan. Çocuk doğurmadan…

Detaylar
03/01/2018

Çocuk Resimleri Nasıl Yorumlanmalı?

Çocuklar büyüme evresinde kendilerini, duygularını sözel olarak ifade etmekte zorlanıyor. Çocukların iç dünyasına dair ipuçları ise bazen çizdikleri resimlerden yola çıkarak anlaşılıyor. Resim çizerken kullanılan renkler, figürler, çizgilerin orantısı çocuğun anlatmak istediği ve ifade edemediği duyguları bize gösteriyor.

 

Çocuk Kaygı Terapisti ve NLP Uzmanı Burcu Polatdemir ile çocukların resimleri ve bize ne anlattıklarıyla ilgili bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Burcu Hanım merhaba. 0-6 yaş için çocuklar ve resimlerini konuşursak, yaş yaş neler çizerler sizden öğrenebilir miyiz?

Çocuklar 2-3 yaşlarında küçük kas motorlarının gelişimiyle birlikte karalama dediğimiz çizgilerle herhangi bir temsil etme amaçlı olmayan şekiller çizerler, ortaya çıkan bu şekiller biçime karşı algısının geliştiğini gösterir, bu ortalama…

Detaylar
14/12/2017